Zulip - en to sv translation catalogue (315 entries)

en: Not allowed for guest users
sv: Ej tillåtet för gäster

en: Invalid organization
sv: ogiltig organisation

en: Public streams
sv: Publika strömmar

en: Private streams
sv: Privata strömmar

en: Private messages
sv: Privata meddelanden

en: Group private messages
sv: Privata gruppmeddelanden

en: No analytics data available. Please contact your server administrator.
sv: Inga anlysdata tillgängliga. Var god kontakta serverns administratör.

en: Something went wrong. Please reload the page.
sv: Något gick fel. Uppdatera sidan.

en: Something went wrong. Please wait a few seconds and try again.
sv: Något gick fel. Vänta några sekunder och försök igen.

en: You must invoice for at least {} users.
sv: Du måste fakturera för minst {} användare.

en: No payment method on file
sv: Registrerad betslningsmetod saknas

en: Zulip analytics for %(target_name)s
sv: Zulip-analys for %(target_name)s

en: Messages sent over time
sv: Meddlendehistorik

en: Aggregation
sv: Aggregering

en: Daily
sv: Dalig

en: Weekly
sv: Veckolig

en: Cumulative
sv: Kumulativ

en: Me
sv: Jag

en: Humans
sv: Människor

en: Bots
sv: Botar

en: Messages sent by client
sv: Meddelanden skickade från klient

en: Everyone
sv: Alla

en: Last week
sv: Senaste veckan

en: Last month
sv: Senaste månaden

en: Last year
sv: Senaste året

en: All time
sv: Alla

en: Active users
sv: Aktiva användare

en: Daily actives
sv: Dagliga aktiviteter

en: 15 day actives
sv: Aktive senaste 15 dagarna

en: Total users
sv: Totalt antal användare

en: Users
sv: Användare

en: Messages sent by recipient type
sv: Skickade meddelanden efter typ

en: Last update
sv: Senaste uppdateringen

en: A full update of all the graphs happens once a day.<br/>The “Messages Sent Over Time” graph is updated once an hour.
sv: Alla grafer uppdateras varje dag.<br/>The "Skickade Meddelanden över tid"-grafen uppdateras varje timme.

en: Analytics documentation
sv: Analysdokumentation

en: Email changed!
sv: Mejladress ändrad!

en: Billing
sv: Fakturering

en: Upgrade to %(plan)s
sv: Uppgradera till%(plan)s

en: Payment schedule
sv: Betalningsschema

en: Pay monthly
sv: Månatlig betalning

en: Pay annually
sv: Årlig betalning

en: License management
sv: Licenshantering

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Most convenient
sv: Enklast

en: Manual
sv: Manuell

en: Most control
sv: Störts kontroll

en: Or, alternatively, use one of your backup phones:
sv: Alternativt kan du använda en reservtelefon:

en: As a last resort, you can use a backup token:
sv: Som sista möjlighet kan du använda ett återställningstoken:

en: Use backup token
sv: Använd återställningstoken

en: Accept the new Terms of Service
sv: Godkänn de nya Användarvilkoren

en: Email
sv: Mejl

en: Sign up for Zulip
sv: Gå med i Zulip

en: You need an invitation to join this organization.
sv: Du behöver en inbjudan för att ansluta till denna organisationen.

en: Sign up
sv: Gå med

en: OR
sv: ELLER

en: Sign up with %(identity_provider)s
sv: Gå med %(identity_provider)s

en: Thanks for signing up!
sv: Tack för att du vill vara med!

en: Check your email so we can get started.
sv: Kontrolera din mejl så vi kan komma igång.

en: Still no email? We can <a href="#" id="resend_email_link">resend it</a>.
sv: Fortfarande inget mejl? Vi kan <a href="#" id="resend_email_link">skicka det igen</a>.

en: Just in case, take a look at your Spam folder.
sv: Kolla in skräpmapp för säkerhets skull.

en: Drafts
sv: Utkast

en: Saved as draft
sv: Spara utkast

en: New message
sv: Nytt meddelande

en: New topic
sv: Nytt ämne

en: New private message
sv: Nytt privat meddelande

en: Reply
sv: Svara

en: Cancel compose
sv: Avbryt redigering

en: This is a private stream
sv: Detta är en privat ström

en: Stream
sv: Ström

en: Topic
sv: Ämne

en: To
sv: Till

en: You and
sv: Du och

en: Add one or more users
sv: Lägg till en eller flera användare

en: Add another user...
sv: Lägg till ytterligare användare

en: Compose your message here
sv: Skriv ditt meddelande här

en: Compose your message here...
sv: Skriv ditt meddelande här...

en: Add emoji
sv: Lägg till emoji

en: Formatting
sv: Formattering

en: Attach files
sv: Bifoga filer

en: Add video call
sv: Lägg till videosamtal

en: Write
sv: Skriv

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Press Enter to send
sv: Tryck Enter för att skicka

en: Send
sv: Skicka

en: Close
sv: Stäng

en: Delete message
sv: Ta bort meddelande

en: Are you sure you want to delete this message?
sv: Är du säker på att du vill ta bort meddelandet?

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Yes, delete this message
sv: Ja, ta bort meddelande

en: Deprecation notice
sv: Meddelad som föråldrad

en: Got it
sv: Uppfattat

en: Nothing's been sent here yet!
sv: Här har inget skickats ännu!

en: 
                Why not <a href="#" class="empty_feed_compose_stream">
                start the conversation</a>?
sv: 
    Varför inte <a href="#" class="empty_feed_compose_stream">
    starta ett nytt samtal</a>?

en: You have no private messages yet!
sv: Du har inga privata meddelanden!

en: 
                Why not <a href="#" class="empty_feed_compose_private">
                start the conversation</a>?
sv: 
    Varför inte <a href="#" class="empty_feed_compose_private">
    starta ett nytt samtal</a>?

en: You have no private messages with this person yet!
sv: Inga privata meddelanden från personen ännu.

en: You have not sent any private messages to yourself yet!
sv: Du har inte skickat några privata meddelanden till dig själv ännu!

en: 
                Why not <a href="#" class="empty_feed_compose_private">
                start a conversation with yourself</a>?
sv: 
    Varför inte <a href="#" class="empty_feed_compose_private">
    starta ett nytt samtal med dig själv</a>?

en: You have no group private messages with this person yet!
sv: Du har inga gruppmeddelanden med den här personen ännu!

en: You have no private messages with these people yet!
sv: Du har inge privata meddelanden med dett gänget ännu!

en: You haven't received any messages sent by this user yet!
sv: Inga meddelanden från denna personen ännu!

en: This user does not exist!
sv: Denna användaren finns inte!

en: One or more of these users do not exist!
sv: En eller flera av användarna finns inte!

en: You aren't subscribed to this stream and nobody has talked about that yet!
sv: Du prenumererar inte på denna strömmen ännu och ingen har skrivit om det heller.

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: This stream does not exist or is private.
sv: Strömmen finns inte eller så är den privat.

en: You haven't starred anything yet!
sv: Du har inte sjärnmarkerat något ännu!

en: 
                Learn more about starring messages <a href="/help/star-a-message">
                here</a>.
sv: 
    Lär dig mer om sjärnmarkerade meddelanden <a href="/help/star-a-message">
    här</a>.

en: You have no unread messages!
sv: Du har inga privata meddelanden!

en: You haven't been mentioned yet!
sv: Du har inte blivit omnämnd ännu!

en: 
                Learn more about mentions <a href="/help/mention-a-user-or-group">
                here</a>.
sv: 
    Lär dig mer om omnämnanden <a href="/help/mention-a-user-or-group">
    här</a>

en: No search results
sv: Inga sökträffar

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Loading...
sv: Laddar...

en: If this message does not go away, please wait a couple seconds and <a id="reload-lnk">reload</a> the page.
sv: Försvinner inte detta meddelande, vänta ett par sekunder och <a id="reload-lnk">ladda om</a> sidan.

en: <strong class="message">Unable to connect to
                Zulip.</strong>  Updates may be delayed.
sv: <strong class="message">Kan inte ansluta till
    Zulip.</strong> Uppdateringen kan försenas.

en: Retrying soon...
sv: Försöker snart igen...

en: Try now.
sv: Försök nu.

en: Invite users to Zulip
sv: Bjud un användare till Zulip

en: Emails (one on each line or comma-separated)
sv: Mejlsadresser (en på varje rad eller kommaseparerade)

en: One or more email addresses...
sv: En eller fler mejladresser...

en: or
sv: eller

en: Generate invite link
sv: Generera inbjudningslänk

en: User(s) join as
sv: Användare går med som

en: Members
sv: Medlemmar

en: Organization administrators
sv: Organisationsadministratörer

en: Guests
sv: Gäster

en: Streams they should join
sv: Strömmar de ska läggas till i

en: Inviting...
sv: Bjuder in...

en: Invite
sv: inbjudan

en: Keyboard shortcuts
sv: Kortkommandon

en: The basics
sv: Grunderna

en: Reply to message
sv: Svara på meddelande

en: New stream message
sv: Nytt meddelande i ström

en: View drafts
sv: Visa utkast

en: Next message
sv: Nästa meddelande

en: Last message
sv: Förra meddelandet

en: Next unread topic
sv: Nästa olästa ämne

en: Next unread private message
sv: Nästa olästa privata meddelande

en: Initiate a search
sv: Starta sökning

en: Show keyboard shortcuts
sv: Visa kortkommandon

en: Navigation
sv: Navigering

en: Search streams
sv: Sök strömmar

en: Search people
sv: Sök personer

en: Previous message
sv: föregående meddelande

en: Scroll up
sv: Rulla upp

en: Scroll down
sv: rulla ner

en: First message
sv: Första meddelande

en: Composing messages
sv: Skriver meddelanden

en: Reply to author
sv: Svara till författare

en: Quote and reply to message
sv: Citera och svara på meddelandet

en: Compose a reply @-mentioning author
sv: Skrive ett svar och @-omnämn författaren

en: Send message
sv: Skicka meddelande

en: Insert new line
sv: Sätt in ny rad

en: Narrowing
sv: begränsade

en: Narrow to stream
sv: begränsta till ström

en: Narrow to topic or PM conversation
sv: begränsa till ämne och PM-konversation

en: Narrow to all private messages
sv: Begränsa till alla privata meddelanden

en: Narrow to next unread topic
sv: Begränsa till nästa olästa ämne

en: Narrow to next unread private message
sv: Begränsa till nästa olästa privata meddelande

en: Cycle between stream narrows
sv: Växla mellan utvalda strömmar

en: Narrow to all unmuted messages
sv: Begränsa till alla tystade meddelanden

en: Narrow to current compose box recipient
sv: Begränsa till aktuell mottagare

en: Message actions
sv: Meddelandealternativ

en: Edit your last message
sv: Redigera ditt senaste medleande

en: Show message sender's profile
sv: Visa avsändarens profil

en: Show images in thread
sv: Visa bilder i tråden

en: Edit selected message
sv: Redigera markerat meddelande

en: Star selected message
sv: Sjärnmarkera meddelande

en: React to selected message with
sv: Reagera på valda meddelande med

en: Collapse/show selected message
sv: Minimiera/visa valda meddelanden

en: Toggle topic mute
sv: Växla tyst ämne

en: Edit selected draft
sv: Redigera markerat utkast

en: Delete selected draft
sv: Radera markerat utkast

en: Menus
sv: Menyer

en: Toggle the gear menu
sv: Växla kugghjulsmenyn

en: Open message menu
sv: Öppna meddelandemenyn

en: Open reactions menu
sv: Öppna meny för reaktioner

en: Streams settings
sv: Ströminställningar

en: Scroll through streams
sv: Rulla igenom strömmar

en: Switch between tabs
sv: Växla mellan flikar

en: View stream messages
sv: Visa strömmeddelanden

en: Create new stream
sv: Skapa ny ström

en: Detailed keyboard shortcuts documentation
sv: Detalgerad dokuemntation av kortkommandon

en: All messages
sv: Alla meddelanden

en: Mentions
sv: Omnämnanden

en: Starred messages
sv: Stjärnmarkerade meddelanden

en: Filter streams
sv: Filter strömmar

en: STREAMS
sv: STRÖMMAR

en: Subscribe, add, or configure streams
sv: Prenumerera, lägg till och konfigurera strömmar

en: All streams
sv: Alla strömmar

en: Add streams
sv: Lägg till strömmar

en: Pan &amp; Zoom
sv: Zooma &amp; panorera

en: Disabled
sv: Avavktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Open
sv: Öppen

en: Download
sv: ladda ner

en: Message formatting
sv: meddlande format

en: You type
sv: Du skriver

en: You get
sv: Du får

en: Message edit history
sv: Meddelandets redigeringshistorik

en: Stream list
sv: Strömlista

en: Search
sv: Sök

en: Exit search
sv: Avsluta sökning

en: User list
sv: Användarlista

en: Menu
sv: Meny

en: Manage streams
sv: Hantera strömmar

en: Settings
sv: Inställningar

en: Manage organization
sv: Hantera organisation

en: Help center
sv: Hjälpcenter

en: Search operators
sv: Sök operatorer

en: Desktop & mobile apps
sv: Dator- och mobilappar

en: Integrations
sv: Integreringar

en: API documentation
sv: API-dokumentation

en: Statistics
sv: Statistik

en: Plans and pricing
sv: Planer och priser

en: Invite users
sv: Bjud in användare

en: Grant Zulip the Kerberos tickets needed to run your Zephyr mirror via Webathena
sv: Tilldela Zulip Kerberos-nycklar för att köra din Zephyr-avbild via Webathena

en: Link with Webathena
sv: Koppla ihop med Webathena

en: Log out
sv: Logga ut

en: Zulip needs your permission to
                <a class="request-desktop-notifications alert-link">enable desktop notifications.</a>
sv: Zulip behöver tillåtelse att
                <a class="request-desktop-notifications alert-link">aktivera notiser.</a>

en: We strongly recommend enabling desktop notifications. They help Zulip keep your team connected.
sv: Vi rekomenderar aktivering av notiser. Det hjälper Zulip att hålla samman din organisation.

en: Enable notifications
sv: Aktivera notiser

en: Ask me later
sv: Fråga mig senare

en: Never ask on this computer
sv: Fråga aldrig på denna dator

en: Zulip needs to send email to confirm users' addresses and send notifications.
sv: Zulip behöver skicka mejl för att bekräfta användares mejladresser och skicka notiser

en: See how to configure email.
sv: Se hur du kan ställa in mejl.

en: Filter users
sv: Filtrera användare

en: USERS
sv: ANVÄNDARE

en: Invite more users
sv: Bjud in fler anvndare

en: Operator
sv: Operatör

en: Effect
sv: Effekt

en: Narrow to messages on stream
sv: Begränsa till strömmeddelanden

en: Narrow to messages with topic
sv: Begränsa till meddelande efter ämne

en: Narrow to private messages with
sv: Begränsa till privata meddelanden med

en: Narrow to group private messages with
sv: Begränsa till meddelanden från privata grupper

en: Narrow to messages sent by
sv: Begränsa till meddelanden från

en: Narrow to messages sent by you.
sv: Begränsa till meddleanden skickade av dig

en: Center the view around message ID
sv: Centrera vyn runt message ID

en: Narrow to just message ID
sv: Begränsa till enbart message ID

en: Search all public streams in the organization.
sv: Sök i alla organisationens strömmar

en: Narrow to messages with alert words.
sv: Begränsa till meddelanden som innehåller varnings ord.

en: Narrow to messages that mention you.
sv: Begränsa till meddelande där du omnämns.

en: Narrow to private messages.
sv: Begränsa till privat meddelanden.

en: Narrow to starred messages.
sv: Begränsa till stjärnmarkerad meddelanden.

en: Narrow to unread messages.
sv: Begränsa till olästa meddelanden.

en: Narrow to messages containing links.
sv: Begränsa till meddelande med länkar.

en: Narrow to messages containing images.
sv: Begränsa till meddelanden med bilder.

en: Narrow to messages containing uploads.
sv: Begränsa till meddelanden med uppladdningar.

en: Search for <span class="operator_value"> keyword </span> in the topic or message content
sv: Sök efter <span class="operator_value"> nyckelord </span> bland ämnen eller meddelandens innehåll.

en: Exclude messages with topic <span class="operator_value">topic</span>
sv: Exkludera meddelanden i ämnet <span class="operator_value">ämne</span>

en: You can use any combination of these search
            operators in a single query. For example:
sv: Du kan kombinera söknings operatorerna 
            till en sökning. t ex:

en: streamname
sv: strömnamn

en: user@example.com
sv: anvandare@exempel.se

en: keyword
sv: nyckelord

en: 
                That query would search for messages sent by
                <span class="operator_value">%(placeholder_email)s</span>
                to stream
                <span class="operator_value">%(placeholder_stream)s</span>
                containing the keyword
                <span class="operator_value">%(placeholder_keyword)s</span>.
sv: 
                Sökningen kommer leta efter meddelanden skickade av
                <span class="operator_value">%(placeholder_email)s</span>
                till ström
                <span class="operator_value">%(placeholder_stream)s</span>
                med nyckelord(en)
                <span class="operator_value">%(placeholder_keyword)s</span>.

en: Detailed search operators documentation
sv: Detaljerad dokuemntation av sökoperatorer

en: Your account
sv: Ditt konto

en: Display settings
sv: Visa inställningar

en: Notifications
sv: Notiser

en: Your bots
sv: Dina botar

en: Alert words
sv: Varningsord

en: Uploaded files
sv: Uppladdade filer

en: Muted topics
sv: tystade ämnen

en: Organization profile
sv: Organisationsprofiler

en: Only organization administrators can edit these settings.
sv: Bara organisationsadministratörer kan ändra dessa inställningar.

en: Organization settings
sv: Organisationsinställningar

en: Organization permissions
sv: Organissationsbehörigheter

en: Custom emoji
sv: egna emoji

en: Guest users cannot edit custom emoji.
sv: Gästanvändare får inte använda egna emoji.

en: User groups
sv: Användargrupper

en: Authentication methods
sv: Verifieringsmetoder

en: Deactivated users
sv: Avaktiverade användare

en: Default streams
sv: Förvalda ämnen

en: Linkifiers
sv: Linkifierare

en: Custom profile fields
sv: Egna profilfält

en: Invitations
sv: Inbjudningar

en: Data exports
sv: Data exporter

en: Show more
sv: Visa mer

en: 
                            You are trying to login using LDAP without creating an
                            organization first. Please use EmailAuthBackend to create
                            your organization and then try again.
sv: 
                            Du försöker logga in med LDAP utan att
                            först ha skapat en. Använd EmailAuthBackend för att skapa
                            din organisation och försök igen.

en: Zulip account not found.
sv: Inget Zulip-konto hittades.

en: 
                                No account found for %(email)s.
sv: 
                                Inget konto med adressen %(email)s hittades.

en: Log in with another account
sv: Logga in med annat konto.

en: Continue to registration
sv: Fortsätt till registreringen

en: Log in
sv: Logga In

en: Create a new Zulip organization
sv: Skapa en ny Zulip-organisation

en: Enter your email address
sv: Skriv in din mejladress

en: Create organization
sv: Skapa organisation

en: Deactivated organization
sv: Avaktivera organisation

en: 
                        The organization you are trying to join, %(deactivated_domain_name)s, has been deactivated.
                        Please contact <a href="mailto:%(support_email)s">%(support_email)s</a> to reactivate
                        this group.
sv: 
                        Organisationen du försöker gå med i, %(deactivated_domain_name)s, har avaktiverats.
                        Kontakta<a href="mailto:%(support_email)s">%(support_email)s</a> får att aktivera
                        gruppen.

en: Copy
sv: Kopiera

en: Administrators
sv: Administratörer

en: Guest users
sv: Gästanvändare

en: Normal users
sv: Vanliga anävndare

en: Hi %(user_name)s,
sv: Hej %(user_name)s,

en: We received a request to change the email address for the Zulip account on %(realm_uri)s from %(old_email)s to %(new_email)s. To confirm this change, please click below:
sv: Vi har fått en begäran om att ändra mejladressan för  %(realm_uri)s från %(old_email)s till %(new_email)s. Bekräfta detta genom att klicka på länken nedan:

en: Confirm email change
sv: Bekräfta ändrad mejladress

en: If you did not request this change, please contact us immediately at <a href="mailto:%(support_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(support_email)s</a>.
sv: Om du inte gjort begäran, kontakta oss omgåned på <a href="mailto:%(support_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(support_email)s</a>.

en: You recently signed up for Zulip. Awesome!
sv: Du gick nyligen med i Zuplip. Härligt!

en: Click the button below to complete registration.
sv: Klicka på knappen nedan för att slutföra registreringen.

en: Complete registration
sv: Slutför registrering

en: Contact us any time at <a href="mailto:%(support_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(support_email)s</a> if you run into trouble, have any feedback, or just want to chat!
sv: Kontakta oss <a href="mailto:%(support_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(support_email)s</a> om du stöter på problem, har frågor, eller bara vill prata lite!

en: Zulip logo
sv: Zulip loggan

en: Swimming fish
sv: Simmande fisk

en: You can log in to your Zulip organization, %(realm_name)s, at the following link:
sv: Du kan logga in på din Zulip-organisation, %(realm_name)s, med följande länk:

en: The email address associated with your account is %(email)s.
sv: Mejladress(er) som är kopplad(e) till ditt(dina) konto(n) är %(email)s.,

en: Find accounts
sv: Sök konton

en: About Zulip
sv: Om Zulip

en: Home
sv: Hem

en: History
sv: Historia

en: Password
sv: Lösenord

en: Organization URL
sv: Organisations-URL

en: Full name
sv: Fullständigt namn

en: New password
sv: Nytt lösenord

en: Click anywhere on a message to reply.
sv: Klicka varsomhelst på ett meddelande för att svara.
