Zulip - en to pt translation catalogue (773 entries)

en: 
                                No account found for %(email)s.
pt: 
                                Nenhuma conta encontrada para %(email)s.

en: 
                            And hundreds more through
                            <a href="/integrations/doc/hubot">Hubot</a>,
                            <a href="/integrations/doc/zapier">Zapier</a>,
                            and
                            <a href="/integrations/doc/ifttt">IFTTT</a>.
pt: 
                            E centenas mais através de
                            <a href="/integrations/doc/hubot">Hubot</a>,
                            <a href="/integrations/doc/zapier">Zapier</a>,
                            e
                            <a href="/integrations/doc/ifttt">IFTTT</a>.

en: 
                            You are trying to login using LDAP without creating an
                            organization first. Please use EmailAuthBackend to create
                            your organization and then try again.
pt: 
                            Você está tentando entrar usando LDAP sem criar uma
                            organização primeiro. Por favor, utilize o EmailAuthBackend para criar
                            sua organização e então tente novamente.

en: 
                        The organization you are trying to join, %(deactivated_domain_name)s, has been deactivated.
                        Please contact <a href="mailto:%(support_email)s">%(support_email)s</a> to reactivate
                        this group.
pt: 
                        A organização que você está tentando ingressar, %(deactivated_domain_name)s, foi desativada.
                        Contate <a href="mailto:%(support_email)s">%(support_email)s</a> para reativar
                        este grupo.

en: 
                        This installation of Zulip does not have a configured privacy policy.
                        Contact this <a href="mailto:%(support_email)s">server's administrator</a>
                        if you have any questions.
pt: 
                        Esta instalação do Zulip não possui uma política de privacidade configurada.
                        Entre em contato com o <a href="mailto:%(support_email)s">administrador desse servidor</a>
                        se você tiver quaisquer perguntas.

en: 
                        This installation of Zulip does not have a configured terms of service.
                        Contact this <a href="mailto:%(support_email)s">server's administrator</a>
                        if you have any questions.
pt: 
                        Esta instalação do Zulip não possui termos de serviço configurados.
                        Entre em contato com o <a href="mailto:%(support_email)s">administrador deste servidor</a>
                        se você tiver quaisquer perguntas.

en: 
                <h1>You&rsquo;re almost there.</h1>
                <p>We just need you to do one last thing.</p>
pt: 
                <h1>Você está quase lá.</h1>
                <p>Nós só precisamos que você faça uma última coisa.</p>

en: 
                Learn more about mentions <a href="/help/mention-a-user-or-group">
                here</a>.
pt: 
                Aprenda mais sobre menções <a href="/help/mention-a-user-or-group">
                aqui</a>.

en: 
                Learn more about starring messages <a href="/help/star-a-message">
                here</a>.
pt: 
                Saiba mais sobre marcação de mensagens <a href="/help/star-a-message">
                aqui.

en: 
                That query would search for messages sent by
                <span class="operator_value">%(placeholder_email)s</span>
                to stream
                <span class="operator_value">%(placeholder_stream)s</span>
                containing the keyword
                <span class="operator_value">%(placeholder_keyword)s</span>.
pt: 
                Aquela consulta pesquisaria por mensagens enviadas por
                <span class="operator_value">%(placeholder_email)s</span>
                para o fluxo
                <span class="operator_value">%(placeholder_stream)s</span>
                contendo a palavra-chave
                <span class="operator_value">%(placeholder_keyword)s</span>.

en: 
                Why not <a href="#" class="empty_feed_compose_private">
                start a conversation with yourself</a>?
pt: 
                Por que não <a href="#" class="empty_feed_compose_private">
                iniciar uma conversa com você mesmo</a>?

en: 
                Why not <a href="#" class="empty_feed_compose_private">
                start the conversation</a>?
pt: 
               Por que não <a href="#" class="empty_feed_compose_private">
                inicia a conversação</a>?

en: 
                Why not <a href="#" class="empty_feed_compose_stream">
                start the conversation</a>?
pt: 
                Por que não <a href="#" class="empty_feed_compose_stream">
                inicia a conversação</a>?

en: 
            The email address you are trying to sign up with is not valid.
            Please sign up using a valid email address.
pt: 
            O endereço de e-mail com o qual você está tentando se inscrever não é válido.
            Por favor, inscreva-se utilizando um endereço de e-mail válido.

en: 
            The organization you are trying to join, %(realm_name)s,
            only allows users with email addresses within the
            organization. Please sign up using appropriate email address.
pt: 
            A organização na qual você está tentando ingressar, %(realm_name)s,
            permite apenas usuários com endereços de e-mail dentro da
            organização. Por favor, inscreva-se utilizando um endereço de e-mail apropriado.

en: %(realm_name)s on Zulip: Your new account details
pt: %(realm_name)s no Zulip: Detalhes de sua nova conta

en: %(realm_name)s on Zulip: Your new organization details
pt: %(realm_name)s no Zulip: Detalhes da sua nova organização

en: %(referrer_full_name)s (%(referrer_email)s) wants you to join them on Zulip -- the team communication tool designed for productivity.
pt: %(referrer_full_name)s (%(referrer_email)s) quer que você se junte a eles no Zulip -- a ferramenta de comunicação corporativa projetada para produtividade.

en: %(referrer_full_name)s invited you to join %(referrer_realm_name)s
pt: %(referrer_full_name)s convidou você para ingressar %(referrer_realm_name)s

en: '{item}' cannot be blank.
pt: '{item}' não pode estar em branco.

en: '{value}' is not a valid choice for '{field_name}'.
pt: '{value}' não é uma opção válida para '{field_name}'.

en: 15 day actives
pt: 15 dias ativos

en: <a href="%(getting_started_link)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">Learn more</a> about Zulip, become a pro with a few <a href="%(keyboard_shortcuts_link)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">keyboard shortcuts</a>, or <a href="%(realm_uri)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">dive right in</a>!
pt: <a href="%(getting_started_link)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">Aprenda mais</a> sobre o Zulip, torne-se um ninja Zulip com alguns <a href="%(keyboard_shortcuts_link)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">atalhos do teclado</a>, ou <a href="%(realm_uri)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">jogue-se logo com tudo</a>!

en: <a href="%(getting_started_link)s">Learn more</a> about Zulip, become a pro with a few <a href="%(keyboard_shortcuts_link)s">keyboard shortcuts</a>, or <a href="%(realm_uri)s">dive right in</a>!
pt: <a href="%(getting_started_link)s">Aprenda mais</a> sobre o Zulip, torne-se um profissional com alguns <a href="%(keyboard_shortcuts_link)s">atalhos de teclado</a>, ou <a href="%(realm_uri)s">vai fundo</a>!

en: <p>File not found.</p>
pt: <p>Arquivo não encontrado.</p>

en: <p>Invalid size.</p>
pt: <p>Tamanho inválido.</p>

en: <p>Not a valid URL.</p>
pt: <p>Não é uma URL válida.</p>

en: <p>You are not authorized to view this file.</p>
pt: <p>Você não está autorizado a visualizar este arquivo.</p>

en: <strong class="message">Unable to connect to
                Zulip.</strong>  Updates may be delayed.
pt: <strong class="message">Impossível conectar-se ao
                Zulip.</strong>  Atualizações podem ser atrasadas.

en: A custom emoji with this name already exists.
pt: Um emoji personalizado com este nome já existe.

en: A full update of all the graphs happens once a day.<br/>The “Messages Sent Over Time” graph is updated once an hour.
pt: Uma atualização completa de todos os gráficos acontece uma vez por dia. <br/>O gráfico “Mensagens enviadas ao longo do tempo” é atualizado uma vez por hora.

en: API documentation
pt: Documentação da API

en: API usage exceeded rate limit
pt: Uso de API excedeu a taxa limite

en: About Zulip
pt: Sobre Zulip

en: Accept the new Terms of Service
pt: Aceitar os novos Termos de Serviço

en: Access denied
pt: Acesso negado

en: Account has been deactivated.
pt: A conta foi desativada.

en: Account is deactivated
pt: Conta está desativada

en: Account is not associated with this subdomain
pt: Conta não está associada a este subdomínio

en: Accounts
pt: Contas

en: Activate your Zulip account
pt: Ativar sua conta Zulip

en: Active users
pt: Usuários ativos

en: Add another user...
pt: Adicionar outro usuário...

en: Add emoji
pt: Adicionar emoji

en: Add one or more users
pt: Adicionar um ou mais usuários

en: Add streams
pt: Adicionar fluxos

en: Add up to 10 comma-separated email addresses.
pt: Adicionar até 10 endereços de e-mail separados por vírgula.

en: Add video call
pt: Adicionar chamada de vídeo

en: Administrators
pt: Administradores

en: Aggregation
pt: Agregação

en: Alert words
pt: Alertas para palavras

en: All
pt: Todos

en: All messages
pt: Todas as mensagens

en: All streams
pt: Todos os fluxos

en: All time
pt: Período integral

en: Already has an account.
pt: Já tem uma conta.

en: An error occurred while deleting the attachment. Please try again later.
pt: Ocorreu um erro ao excluir o anexo. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: An unknown browser
pt: Um navegador desconhecido

en: Analytics documentation
pt: Documentação do Analytics

en: Apps &amp; integrations
pt: Aplications &amp; integrações

en: Are you sure you want to delete this message?
pt: Você tem certeza que quer excluir esta mensagem?

en: As a last resort, you can use a backup token:
pt: Como um último recurso, você pode utilizar um token de backup:

en: Ask me later
pt: Pergunte-me depois

en: At least one authentication method must be enabled.
pt: Pelo menos um método de autenticação deve estar habilitado.

en: At least one of the following arguments must be present: emoji_name, emoji_code
pt: Pelo menos um dos seguintes argumentos deve estar presente: emoji_name, emoji_code

en: Attach files
pt: Anexar arquivos

en: Auth key for this subdomain not found.
pt: Chave de autenticação para este subdomínio não encontrada.

en: Authentication methods
pt: Métodos de autenticação

en: Automatic
pt: Automático

en: Avatar changes are disabled in this organization.
pt: Mudanças na imagem de perfil estão desativadas nesta organização

en: Bad JSON web token
pt: Token JSON na web incorreto

en: Bad event queue id: {queue_id}
pt: Id da fila de eventos incorreto: {queue_id}

en: Bad name or username
pt: Nome ou nome de usuário incorreto

en: Bad value for '{var_name}': {bad_value}
pt: Valor incorreto para '{var_name}': {bad_value}

en: Best,
pt: Melhor,

en: Billing
pt: Faturamento

en: CSRF Error: {reason}
pt: Erro CSRF: {reason}

en: Can't decide between '{var_name1}' and '{var_name2}' arguments
pt: Não é possível decidir entre os argumentos '{var_name1}' e '{var_name2}'

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cancel compose
pt: Cancelar composição

en: Cannot deactivate the only {entity}.
pt: Não é possível desativar a única {entity}.

en: Cannot send to multiple streams
pt: Não pode enviar para múltiplos fluxos

en: Catch up on a stream
pt: Pegue um fluxo

en: Categories
pt: Categorias

en: Center the view around message ID
pt: Centralize a visualização em torno do ID da mensagem

en: Check out our <a href="%(getting_started_link)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">guide for admins</a>, become a Zulip pro with a few <a href="%(keyboard_shortcuts_link)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">keyboard shortcuts</a>, or <a href="%(realm_uri)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">dive right in</a>!
pt: Veja o nosso <a href="%(getting_started_link)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">guia de administração</a>, torne-se um ninja Zulip com alguns <a href="%(keyboard_shortcuts_link)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">atalhos de teclado</a>, ou <a href="%(realm_uri)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">jogue-se logo com tudo</a>!

en: Check out our <a href="%(getting_started_link)s">guide for admins</a>, become a Zulip pro with a few <a href="%(keyboard_shortcuts_link)s">keyboard shortcuts</a>, or <a href="%(realm_uri)s">dive right in</a>!
pt: Confira nosso <a href="%(getting_started_link)s">guia para administradores</a>, torne-se um profissional no Zulip com alguns <a href="%(keyboard_shortcuts_link)s">atalhos de teclado</a>, ou <a href="%(realm_uri)s">vai fundo</a>!

en: Check out our guide (%(getting_started_link)s) for admins, become a Zulip pro with a few keyboard shortcuts (%(keyboard_shortcuts_link)s), or dive right in to %(realm_uri)s!
pt: Confira nosso guia (%(getting_started_link)s) para administradores, torne-se um profissional no Zulip com alguns atalhos de teclado (%(keyboard_shortcuts_link)s), ou vai fundo para %(realm_uri)s!

en: Check your email for a confirmation link.
pt: Verifique o link de confirmação em seu email.

en: Check your email in a few minutes to finish the process.
pt: Verifique seu e-mail em alguns minutos para concluir o processo.

en: Check your email so we can get started.
pt: Verifique seu e-mail para que possamos começar.

en: Cheers,
pt: Felicidades,

en: Click anywhere on a message to reply.
pt: Clique em qualquer lugar na mensagem para responder.

en: Click here to start a new conversation. Pick a topic (2-3 words is best), and give it a go!
pt: Clique aqui para iniciar uma nova conversa. Escolha um tópico (2 a 3 palavras é melhor), e dê uma chance!

en: Click the button below to complete registration.
pt: Clique no botão abaixo para concluir o registro.

en: Click the button below to reactivate your organization.
pt: Clique no botão abaixo para reativar sua organização.

en: Click the button below to reset your password.
pt: Clique no botão abaixo para redefinir sua senha.

en: Click the link below to complete registration.
pt: Clique no link abaixo para completar o registro.

en: Click the link below to reactivate your organization.
pt: Clique no link abaixo para reativar sua organização.

en: Click the link below to reset your password.
pt: Clique no link abaixo para redefinir sua senha.

en: Client did not pass any new values.
pt: Cliente não passou nenhum novo valor.

en: Close
pt: Fechar

en: Collapse/show selected message
pt: Recolher/mostrar mensagem selecionada

en: Communication
pt: Comunicação

en: Community chat
pt: Chat da comunidade

en: Complete registration
pt: Completar registro

en: Compose
pt: Compor

en: Compose a reply @-mentioning author
pt: Componha uma resposta @-mencionando autor

en: Compose your message here
pt: Componha sua mensagem aqui

en: Compose your message here...
pt: Componha sua mensagem aqui...

en: Composing messages
pt: Compor mensagens

en: Confirm email change
pt: Confirmar alteração de e-mail

en: Confirm password
pt: Confirme a senha

en: Consecutive '.' are not allowed.
pt: '.' consecutivos não são permitidos.

en: Contact us any time at %(support_email)s if you run into trouble, have any feedback, or just want to chat!
pt: Contacte-nos a qualquer momento em %(support_email)s se você tiver problemas, tiver algum retorno ou apenas quiser conversar!

en: Contact us any time at %(support_email)s if you run into trouble,have any feedback, or just want to chat!
pt: Contacte-nos a qualquer momento em %(support_email)s se você tiver problemas, tiver algum retorno ou apenas quiser conversar!

en: Contact us any time at <a href="mailto:%(support_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(support_email)s</a> if you run into trouble, have any feedback, or just want to chat!
pt: Contate-nos a qualquer momento em <a href="mailto:%(support_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(support_email)s</a> se tiver problemas, comentários, ou só quiser conversar!

en: Contact us any time at <a href="mailto:%(support_email)s">%(support_email)s</a> if you run into trouble, have any feedback, or just want to chat!
pt: Contacte-nos a qualquer momento em <a href="mailto:%(support_email)s">%(support_email)s</a> se você tiver problemas, tiver algum retorno ou apenas quiser conversar!

en: Content can't be empty
pt: Conteúdo não pode ser vazio

en: Continue to registration
pt: Continuar com registro

en: Continuous integration
pt: Integração contínua

en: Copy
pt: Copiar

en: Could not allocate event queue
pt: Não foi possível alocar a fila de eventos

en: Could not decode image; did you upload an image file?
pt: Não foi possível decodificar a imagem; você enviou um arquivo de imagem?

en: Could not find Kerberos credential
pt: Não foi possível encontrar credencial Kerberos

en: Create a new Zulip organization
pt: Criar uma nova organização Zulip

en: Create a new organization.
pt: Criar uma nova organização.

en: Create new stream
pt: Criar novo fluxo

en: Create organization
pt: Criar organização

en: Create your own!
pt: Crie seu próprio!

en: Cumulative
pt: Acumulado

en: Custom emoji
pt: Emoji personalizado

en: Custom integrations
pt: Integrações personalizadas

en: Custom profile fields
pt: Personalizar campos de perfil

en: Customer support
pt: Suporte ao cliente

en: Cycle between stream narrows
pt: Ciclo entre limites de fluxos

en: Daily
pt: Diário

en: Daily actives
pt: Diários ativos

en: Data is out of order.
pt: Dados estão fora de ordem.

en: Date picker
pt: Selecionador de data

en: Deactivated organization
pt: Organização desativada

en: Deactivated users
pt: Usuários desativados

en: Dear former administrators of %(realm_name)s,
pt: Caros antigos administradores de %(realm_name)s,

en: Default streams
pt: Fluxos padrão

en: Delete message
pt: Excluir mensagem

en: Delete selected draft
pt: Excluir rascunho selecionado

en: Deployment
pt: Implantação

en: Deprecation notice
pt: Aviso de depreciação

en: Desktop & mobile apps
pt: Aplicativos móveis e para desktop

en: Desktop &amp; mobile apps
pt: Desktop &amp; aplicativos móveis

en: Detailed keyboard shortcuts documentation
pt: Documentação detalhada de atalhos de teclado

en: Detailed search operators documentation
pt: Documentação detalhada de operadores de pesquisa

en: Dev environment not enabled.
pt: Ambiente de desenvolvimento não habilitado.

en: Device: %(device_browser)s on %(device_os)s.
pt: Dispositivo: %(device_browser)s em %(device_os)s.

en: Disabled
pt: Desabilitado

en: Display settings
pt: Configurações de visualização

en: Disposable email addresses are not allowed in this organization
pt: Endereços de e-mail descartáveis não são permitidos nesta organização

en: Domain can only have letters, numbers, '.' and '-'s.
pt: Domínio pode apenas ter letras, números, '.' e '-'s.

en: Domain can't be empty.
pt: Domínio não pode estar vazio.

en: Domain cannot start or end with a dot (.)
pt: Domínio não pode iniciar ou terminar com um ponto (.)

en: Domain is too long
pt: Domínio é muito longo

en: Domain must have at least one dot (.)
pt: Domínio deve ter pelo menos um ponto (.).

en: Don&rsquo;t import settings
pt: Não importe configurações

en: Don't know your organization URL?
pt: Não sabe a URL da sua organização?

en: Drafts
pt: Rascunhos

en: Edit selected draft
pt: Editar rascunho selecionado

en: Edit selected message
pt: Editar mensagem selecionada

en: Edit your last message
pt: Editar sua última mensagem

en: Effect
pt: Efeito

en: Email
pt: E-mail

en: Email address changes are disabled in this organization.
pt: Alteração de endereço de email está desabilitada neste organização.

en: Email addresses
pt: Endereços de email

en: Email addresses containing + are not allowed in this organization.
pt: Endereços de e-mail contendo + não são permitidos nesta organização.

en: Email addresses containing + are not allowed.
pt: Endereços de e-mail contendo + não são permitidos.

en: Email changed!
pt: Email alterado

en: Email or username
pt: E-mail ou nome de usuário

en: Email settings updated
pt: Configurações de e-mail atualizadas

en: Email:
pt: E-mail:

en: Email: %(user_email)s
pt: E-mail: %(user_email)s

en: Emails (one on each line or comma-separated)
pt: Emails (um em cada linha ou separada por vírgulas)

en: Embedded bots are not enabled.
pt: Bots embutidos não estão habilitados.

en: Empty or invalid length token
pt: Token de comprimento vazio ou inválido

en: Enable notifications
pt: Habilitar notificações

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Enter
pt: Entrar

en: Enter your LDAP/Active Directory password.
pt: Entre sua senha LDAP/Active Directory

en: Enter your email address
pt: Insira seu endereço de email

en: Enter your organization's Zulip URL:
pt: Entre a URL da organização Zulip:

en: Error: channels_map_to_topics parameter other than 0 or 1
pt: Erro: parâmetro channels_map_to_topics diferente de 0 ou 1

en: Every message has a topic. Topics keep conversations easy to follow, and make it easy to reply to conversations that start while you are offline.
pt: Toda mensagem tem um tópico. Os tópicos mantêm as conversas fáceis de acompanhar e facilitam a resposta a conversas que começam quando você está offline.

en: Everyone
pt: Todos

en: Example of a topic that is too long
pt: Exemplo de um tópico que é longo demais

en: Examples of short topics
pt: Exemplos de tópicos curtos

en: Exceeded rate limit.
pt: Uso da API excedeu a taxa limite

en: Exclude messages with topic <span class="operator_value">topic</span>
pt: Excluir mensagens com tópico <span class="operator_value">topic</span>

en: Exit search
pt: Sair da pesquisa

en: Failed to change owner, bots can't own other bots
pt: Falha ao alterar proprietário, bots não podem ter outros bots

en: Failed to change owner, no such user
pt: Falha ao alterar proprietário, usuário inexistente

en: Failed to change owner, user is deactivated
pt: Falha ao alterar proprietário, usuário está desativado

en: Features
pt: Recursos

en: Field id {id} not found.
pt: Campo id {id} não encontrado.

en: Field must have at least one choice.
pt: Campo deve ter pelo menos uma escolha.

en: Filter by category
pt: Filtrar por categoria

en: Filter not found
pt: Filtro não encontrado

en: Filter streams
pt: Filtrar fluxos

en: Filter users
pt: Filtrar usuários

en: Financial
pt: Financeiro

en: Find account
pt: Encontrar conta

en: Find accounts
pt: Encontrar contas

en: Find your Zulip accounts
pt: Encontre suas contas Zulip

en: Find your organization.
pt: Encontre sua organização

en: First message
pt: Primeira mensagem

en: Forgot your password?
pt: Esqueceu sua senha?

en: Formatting
pt: Formatação

en: Full name
pt: Nome completo

en: Full name or 名前
pt: Nome completo ou 名前

en: GOOGLE_CLIENT_ID is not configured
pt: GOOGLE_CLIENT_ID não está configurado

en: Generate invite link
pt: Gerar link de convite

en: Github logo
pt: Logo Github

en: Go to Settings to configure your notifications and display settings.
pt: Vá para Definições para configurar suas notificações e configurações de exibição.

en: Go to Zulip
pt: Vá para Zulip

en: Good topics: design mockup, Bug 345, acme burgers
pt: Bons tópicos: maquete de design, Falha 345, Acme Burgers

en: Got it
pt: Consegui

en: Grant Zulip the Kerberos tickets needed to run your Zephyr mirror via Webathena
pt: Conceda ao Zulip os tickets Kerberos necessários para executar seu espelhamento Zephyr via Webathena

en: Group private messages
pt: Mensagens privadas de grupo

en: Guest users
pt: Usuários convidados

en: Guest users cannot edit custom emoji.
pt: Usuários convidados não podem editar emojis personalizados.

en: Guests
pt: Convidados

en: HR
pt: RH

en: Help &amp; community
pt: Ajuda &amp; comunidade

en: Help center
pt: Centro de ajuda

en: Heroku logo
pt: Logo Heroku

en: Hey,
pt: Ei,

en: Hi %(user_name)s,
pt: Olá %(user_name)s,

en: Hi again,
pt: Olá novamente,

en: Hi there! It looks like you tried to unsubscribe from something, but we don't
    recognize the URL.
pt: Olá! Parece que você tentou cancelar a inscrição de algo, mas nós não
    reconhecemos a URL.

en: Hi there! Thank you for your interest in Zulip.
pt: Olá! Obrigado pelo seu interesse no Zulip.

en: Hi there,
pt: Olá,

en: Hi,
pt: Oi,

en: History
pt: Histórico

en: Home
pt: Início

en: Humans
pt: Pessoas

en: I wanted to share one last thing with you: a few tips about topics, since mastering topics is a key part of being a Zulip power user.
pt: Eu queria compartilhar uma última coisa com você: algumas dicas sobre tópicos, já que dominar tópicos é uma parte fundamental de ser um usuário avançado do Zulip.

en: IP address: %(device_ip)s
pt: Endereço IP: %(device_ip)s

en: If the request was in error, you can take no action and this link will expire in 24 hours.
pt: Se na requisição tiver ocorrido um erro, você não poderá fazer nada e esse link expirará em 24 horas.

en: If this message does not go away, please wait a couple seconds and <a id="reload-lnk">reload</a> the page.
pt: Se esta mensagem não desaparecer, por favor, aguarde alguns segundos e <a id="reload-lnk">recarregue</a> a página.

en: If this was you, great! There's nothing else you need to do.
pt: Se isto foi você, ótimo! Não há mais nada que você precise fazer.

en: If you did not request this change, please contact us immediately at <%(support_email)s>.
pt: Se você não requisitou esta modificação. por favor contacte-nos imediatamente em <%(support_email)s>.

en: If you did not request this change, please contact us immediately at <a href="mailto:%(support_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(support_email)s</a>.
pt: Se você não pediu esta mudança, por favor contate-nos imediatamente em  <a href="mailto:%(support_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(support_email)s</a>.

en: If you did not request this change, please contact us immediately at <a href="mailto:%(support_email)s">%(support_email)s</a>.
pt: Se você não requisitou essa modificação, por favor contacte-nos imediatamente em <a href="mailto:%(support_email)s">%(support_email)s</a>.

en: If you do not recognize this activity, you can safely ignore this email.
pt: Se você não reconhece esta atividade, você pode ignorar com segurança este e-mail.

en: If you do not recognize this login, or think your account may have been compromised, please reset your password at %(realm_uri)s/accounts/password/reset/ or contact us immediately at %(support_email)s.
pt: Se você não reconhece esta entrada, ou imagina que sua conta pode ter sido comprometida, por favor redefina sua senha em %(realm_uri)s/accounts/password/reset/ ou contacte-nos imediatamente em %(support_email)s.

en: If you have trouble logging in, please contact Zulip support by replying to this email.
pt: Se você tiver problemas para entrar, por favor contacte o suporte do Zulip respondendo a este e-mail.

en: Image file upload failed.
pt: Envio de arquivo de imagem falhou.

en: Image size exceeds limit.
pt: Tamanho da imagem excede limite.

en: Import settings from existing Zulip account
pt: Importar configurações de conta Zulip existente

en: Incoming webhooks
pt: Webhooks de entrada

en: Initiate a search
pt: Inicie uma pesquisa

en: Insert new line
pt: Inserir nova linha

en: Insufficient permission
pt: Permissão insuficiente

en: Integration frameworks
pt: Estruturas de Integração

en: Integrations
pt: Integrações

en: Interactive bots
pt: Bots interativos

en: Internal server error
pt: Erro interno do servidor

en: Invalid 'op' value (should be start or stop)
pt: Valor 'op' inválido (deve ser iniciar ou parar)

en: Invalid API key
pt: Chave API inválida

en: Invalid APNS token
pt: Token APNS inválido

en: Invalid Kerberos cache
pt: Cache Kerberos inválido

en: Invalid OTP
pt: OTP inválido

en: Invalid URL format string.
pt: String de formato de URL inválida.

en: Invalid address.
pt: Endereço inválido.

en: Invalid attachment
pt: Anexo inválido

en: Invalid authorization header for basic auth
pt: Cabeçalho de autorização inválido para autenticação básica

en: Invalid bot type
pt: Tipo do bot inválido

en: Invalid characters in emoji name
pt: Caracteres inválidos no nome do emoji

en: Invalid characters in name!
pt: Caracteres inválidos no nome!

en: Invalid configuration data!
pt: Dados de configuração inválidos

en: Invalid custom emoji name.
pt: Nome de emoji personalizado inválido.

en: Invalid custom emoji.
pt: Emoji personalizado inválido.

en: Invalid domain: {}
pt: Domínio inválido: {}

en: Invalid email
pt: E-mail inválido

en: Invalid embedded bot name.
pt: Nome do bot embutido inválido.

en: Invalid emoji code.
pt: Código de emoji inválido.

en: Invalid emoji name.
pt: Nome do emoji inválido

en: Invalid emoji type.
pt: Tipo de emoji inválido.

en: Invalid field type.
pt: Tipo de campo inválido.

en: Invalid filter pattern.  Valid characters are %s.
pt: Padrão de filtro inválido. Caracteres válidos são %s.

en: Invalid interface type
pt: Tipo de interface inválido

en: Invalid json for submessage
pt: Json inválido para sub-mensagem

en: Invalid markdown include statement: {include_statement}
pt: Marcação inválida inclui a declaração: {include_statement}

en: Invalid message type
pt: Tipo de mensagem inválido

en: Invalid message(s)
pt: Mensagem inválida

en: Invalid mirrored message
pt: Mensagem espelhada inválida

en: Invalid narrow operator: {desc}
pt: Operador de limite inválido: {desc}

en: Invalid order mapping.
pt: Mapeamento de pedidos inválido.

en: Invalid organization
pt: Organização inválida

en: Invalid payload
pt: Carga útil inválida

en: Invalid stream id
pt: ID do fluxo inválido

en: Invalid stream id {}. No invites were sent.
pt: id de fluxo inválido {}. Nenhum convite foi enviado.

en: Invalid subdomain
pt: Subdomínio inválido

en: Invalid subdomain for push notifications bouncer
pt: Subdomínio inválido para retorno de notificações via push

en: Invalid time format
pt: Formato de hora inválido

en: Invalid token type
pt: Tipo de token inválido

en: Invalid type parameter
pt: Parâmetro de tipo inválido

en: Invalid user ID {}
pt: ID de usuário inválido {}

en: Invalid user ID: %d
pt: ID de usuário inválido: %d

en: Invalid user group
pt: Grupo de usuário inválido

en: Invalid value for "op". Specify one of "add" or "remove".
pt: Valor inválido para "op". Especifique "adicionar" ou "remover".

en: Invitations
pt: Convites

en: Invite
pt: Convidar

en: Invite more users
pt: Convidar mais usuários

en: Invite users
pt: Convidar usuários

en: Invite users to Zulip
pt: Convide usuários para Zulip

en: Inviting...
pt: Convidando...

en: JIRA logo
pt: Logo JIRA

en: Just in case, take a look at your Spam folder.
pt: Só por garantia, dê uma olhada na sua pasta de Spam.

en: Keyboard shortcuts
pt: Atalhos de teclado

en: Last message
pt: Última mensagem

en: Last month
pt: Mês anterior

en: Last update
pt: Última atualização

en: Last week
pt: Semana anterior

en: Last year
pt: Ano anterior

en: Learn more (%(getting_started_link)s) about Zulip, become a pro with a few keyboard shortcuts (%(keyboard_shortcuts_link)s), or dive right in to %(realm_uri)s!
pt: Aprenda mais (%(getting_started_link)s) sobre o Zulip, torne-se um profissional com alguns atalhos de teclado (%(keyboard_shortcuts_link)s), ou vai fundo para %(realm_uri)s!

en: License management
pt: Gerenciamento de licenças

en: Link with Webathena
pt: Link com o Webathena

en: Linkifiers
pt: Vínculo

en: List of options
pt: Lista de opções

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Log in
pt: Entrar

en: Log in now
pt: Entre agora

en: Log in to Zulip
pt: Entrar no Zulip

en: Log in to your organization
pt: Entre em sua organização

en: Log in with %(identity_provider)s
pt: Entrar com %(identity_provider)s

en: Log in with another account
pt: Entrar com outra conta

en: Log out
pt: Sair

en: Login
pt: Entrar

en: Long text
pt: Texto longo

en: Malformed JSON
pt: JSON mal formado

en: Malformed JSON input
pt: Entrada JSON mal-formada

en: Manage email preferences
pt: Gerenciar preferências de e-mail

en: Manage email preferences:
pt: Gerenciar preferências de e-mail:

en: Manage organization
pt: Gerenciar organização

en: Manage streams
pt: Gerenciar fluxos

en: Me
pt: Eu

en: Members
pt: Membros

en: Mentions
pt: Menções

en: Message actions
pt: Ações de mensagem

en: Message already deleted
pt: Mensagem já deletada

en: Message edit history
pt: Histórico de edição de mensagem

en: Message edit history is disabled in this organization
pt: Histórico de edição de mensagem está desabilitado nesta organização

en: Message formatting
pt: Formatação de mensagem

en: Message from Slack
pt: Mensagem do Slack

en: Message must have recipients
pt: Mensagem deve ter destinatários

en: Message must have recipients!
pt: Mensagem deve ter destinatários!

en: Message must not be empty
pt: Mensagem não deve ser vazia

en: Message must not contain null bytes
pt: Mensagem não deve conter bytes nulos

en: Messages
pt: Mensagens

en: Messages sent by client
pt: Mensagens enviadas pelo cliente

en: Messages sent by recipient type
pt: Mensagens enviadas pelo tipo de destinatário

en: Messages sent over time
pt: Mensagens enviadas ao longo do tempo

en: Messages sent to a stream are seen by everyone subscribed to that stream. Try clicking on one of the stream links below.
pt: As mensagens enviadas para um fluxo são vistas por todos os inscritos nesse fluxo. Tente clicar em um dos links do fluxo abaixo.

en: Mirroring not allowed with recipient user IDs
pt: Espelhamento não permitido com IDs de usuário do destinatário

en: Miscellaneous
pt: Diversos

en: Missing 'last_event_id' argument
pt: Argumento 'last_event_id' ausente

en: Missing 'queue_id' argument
pt: Argumento 'queue_id' ausente

en: Missing '{var_name}' argument
pt: Argumento '{var_name}' ausente

en: Missing authorization header for basic auth
pt: Cabeçalho de autorização ausente para autenticação básica

en: Missing deliver_at in a request for delayed message delivery
pt: deliver_at ausente em uma requisição para entrega de mensagem atrasada

en: Missing parameter: 'to' (recipient)
pt: Parâmetro ausente: 'para' (destinatário)

en: Missing sender
pt: Remetente ausente

en: Missing stream
pt: Fluxo ausente

en: Missing the HTTP event header '{header}'
pt: O cabeçalho de evento HTTP '{header}' ausente

en: Missing topic
pt: Tópico ausente

en: Monitoring tools
pt: Ferramentas de monitoramento

en: Most control
pt: Maior controle

en: Most convenient
pt: Mais conveniente

en: Must be a billing administrator or an organization administrator
pt: Deve ser um administrador de faturamento ou um administrador da organização

en: Must be an organization administrator
pt: Deve ser um administrador da organização

en: Must be an organization administrator or emoji author
pt: Deve ser um administrador da organização ou autor do emoji

en: Must be an server administrator
pt: Deve ser um administrador do servidor

en: Must be invited as an valid type of user
pt: Deve ser convidado como um tipo válido de usuário

en: Must validate with valid Zulip server API key
pt: Deve validar com chave API válida do servidor Zulip

en: Muted topics
pt: Silenciar tópicos

en: Name is already in use!
pt: Nome já está em uso!

en: Name too long!
pt: Nome muito longo!

en: Name too short!
pt: Nome muito curto!

en: Narrow to all private messages
pt: Limitar à todas as mensagens privadas

en: Narrow to all unmuted messages
pt: Limitar à todas as mensagens não silenciadas

en: Narrow to current compose box recipient
pt: Limitar ao destinatário atual da caixa de composição

en: Narrow to group private messages with
pt: Limitar à grupo de mensagens privadas

en: Narrow to just message ID
pt: Limitar ao ID específico da mensagem

en: Narrow to messages containing images.
pt: Limitar à mensagens contendo imagens.

en: Narrow to messages containing links.
pt: Limitar à mensagens contendo links.

en: Narrow to messages containing uploads.
pt: Limitar à mensagens contendo envios.

en: Narrow to messages on stream
pt: Limitar às mensagens no fluxo

en: Narrow to messages sent by
pt: Limitar à mensagens enviadas

en: Narrow to messages sent by you.
pt: Limitar à mensagens enviadas por você.

en: Narrow to messages that mention you.
pt: Limitar à mensagens que mencionam você.

en: Narrow to messages with alert words.
pt: Limitar à mensagens com alertas de palavras.

en: Narrow to messages with topic
pt: Limitar às mensagens com tópico

en: Narrow to next unread private message
pt: Limitar à próxima mensagem privada não lida

en: Narrow to next unread topic
pt: Limitar ao próximo tópico não lido

en: Narrow to private messages with
pt: Limitar à mensagens privadas

en: Narrow to private messages.
pt: Limitar à mensagens privadas.

en: Narrow to starred messages.
pt: Limitar à mensagens marcadas.

en: Narrow to unread messages.
pt: Limitar à mensagens não lidas.

en: Narrowing
pt: Limitar

en: Navigation
pt: Navegação

en: Need to get your group started on Zulip?
pt: Precisa começar seu grupo no Zulip?

en: Never ask on this computer
pt: Nunca pergunte neste computador

en: New login from %(device_browser)s on %(device_os)s
pt: Nova entrada de %(device_browser)s em %(device_os)s

en: New message
pt: Nova mensagem

en: New organization
pt: Nova organização

en: New organization creation disabled
pt: Criação de nova organização desabilitada

en: New password
pt: Nova senha

en: New private message
pt: Nova mensagem privada

en: New stream message
pt: Nova mensagem de fluxo

en: New topic
pt: Novo tópico

en: Next
pt: Próximo

en: Next message
pt: Próxima mensagem

en: Next unread private message
pt: Próxima mensagem privada não lida

en: Next unread topic
pt: Próximo tópico não lido

en: No JSON web token passed in request
pt: Nenhum token JSON na web foi aprovado na requisição

en: No analytics data available. Please contact your server administrator.
pt: Nenhuma dado analítico disponível. Por favor contate o administrador do servidor

en: No new data supplied
pt: Nenhum novo dado fornecido

en: No organization specified in JSON web token claims
pt: Nenhuma organização especificada em declarações de token web JSON

en: No payment method on file
pt: Nenhum método de pagamento cadastrado

en: No search results
pt: Sem resultados de busca

en: No such bot
pt: Bot inexistente

en: No such invitation
pt: Nenhum convite

en: No such user
pt: Usuário não existe

en: No user specified in JSON web token claims
pt: Nenhum usuário especificado em declarações de token JSON na web

en: Normal users
pt: Usuários padrão

en: Not allowed for guest users
pt: Não permitido para usuários convidados

en: Not logged in: API authentication or user session required
pt: Não entrou: autenticação da API ou sessão de usuário requerida

en: Not recommended: "What do people think of this new design mockup?", "I'm looking at Bug 345", "Is Acme Burgers open for lunch?"
pt: Não recomendado: "O que as pessoas acham dessa nova maquete de design?", "Estou analisando a Falha 345", "A Acme Burgers está aberta para o almoço?"

en: Nothing to change
pt: Nada para alterar

en: Nothing to do. Specify at least one of "add" or "delete".
pt: Nada para fazer. Especifique pelo menos "adicionar" ou "excluir".

en: Nothing's been sent here yet!
pt: Nada foi enviado aqui ainda!

en: Notifications
pt: Notificações

en: OR
pt: OU

en: One last thing: using topics like a pro
pt: Uma última coisa: usando tópicos como um profissional

en: One of your administrators requested reactivation of the previously deactivated Zulip organization hosted at %(realm_uri)s.
pt: Um de seus administradores requisitou a reativação da organização anteriormente desativada do Zulip hospedada em %(realm_uri)s.

en: One or more email addresses...
pt: Um ou mais endereços de e-mail...

en: One or more of these users do not exist!
pt: Um ou mais destes usuários não existem!

en: Only administrators can modify other users' subscriptions.
pt: Só administradores podem alterar as inscrições dos outros usuários

en: Only group members and organization administrators can administer this group.
pt: Apenas membros do grupo e administradores da organização podem administrar este grupo.

en: Only organization administrators can edit these settings.
pt: Apenas administradores da organização podem editar estas configurações.

en: Only organization administrators can send to this stream.
pt: Apenas administradores da organização podem enviar para este fluxo.

en: Open
pt: Abrir

en: Open message menu
pt: Abrir menu de mensagem

en: Open reactions menu
pt: Abrir menu de reações

en: Operator
pt: Operador

en: Or, alternatively, use one of your backup phones:
pt: Ou, alternativamente, utilize um dos seus telefones de backup:

en: Organization URL
pt: URL da organização

en: Organization URL:
pt: URL da organização:

en: Organization administrators
pt: Administradores de organização

en: Organization description is too long.
pt: Descrição da organização é muito longa.

en: Organization does not exist
pt: A organização não existe

en: Organization name
pt: Nome da organização

en: Organization name is too long.
pt: Nome da organização é muito longo

en: Organization permissions
pt: Permissões da organização

en: Organization profile
pt: Perfil da organização

en: Organization settings
pt: Configurações da organização

en: Organization: %(organization_url)s
pt: Organização: %(organization_url)s

en: Organization: %(organization_url)s Time: %(login_time)s Email: %(user_email)s
pt: Organização: %(organization_url)s Horário: %(login_time)s E-mail: %(user_email)s

en: Other
pt: Outro

en: Outside your domain.
pt: Fora de seu domínio.

en: Over %(integrations_count_display)s native integrations.
pt: Mais de %(integrations_count_display)s integrações nativas.

en: PS: Check us out on Twitter (@zulip), star us on GitHub (https://github.com/zulip/zulip), or chat with us live on the Zulip community server (https://chat.zulip.org)!
pt: PS: Confira-nos no Twitter (@zulip), marque-nos no GitHub (https://github.com/zulip/zulip), ou converse conosco ao vivo no servidor da comunidade Zulip (https://chat.zulip.org )!

en: PS: Follow us on <a href="https://twitter.com/zulip" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">Twitter</a>, star us on <a href="https://github.com/zulip/zulip" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">GitHub</a>, or chat with us live on the <a href="https://chat.zulip.org" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">Zulip community server</a>!
pt: PS: Siga-nos no <a href="https://twitter.com/zulip" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">Twitter</a>, favorite-nos no <a href="https://github.com/zulip/zulip" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">GitHub</a>, ou converse ao vivo conosco no <a href="https://chat.zulip.org" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">servidor da comunidade Zulip</a>!

en: PS: Follow us on <a href="https://twitter.com/zulip">Twitter</a>, star us on <a href="https://github.com/zulip/zulip">GitHub</a>, or chat with us live on the <a href="https://chat.zulip.org">Zulip community server</a>!
pt: PS: Confira-nos no <a href="https://twitter.com/zulip">Twitter</a>, marque-nos no <a href="https://github.com/zulip/zulip">GitHub</a>, ou converse conosco ao vivo no <a href="https://chat.zulip.org">servidor da comunidade Zulip</a>!

en: Pagerduty logo
pt: Logo Pagerduty

en: Pan &amp; Zoom
pt: Panorâmica &amp; Zoom

en: Password
pt: Senha

en: Password auth is disabled in your team.
pt: Autenticação por senha está desabilitada em seu time.

en: Password reset request for %(realm_name)s
pt: Requisição de redefinição de senha para %(realm_name)s

en: Password reset sent!
pt: Redefinição de senha enviada!

en: Password strength
pt: Força da senha

en: Pay annually
pt: Pagar anualmente

en: Pay monthly
pt: Pagar mensalmente

en: Payment schedule
pt: Agenda de pagamentos

en: Person picker
pt: Selecionador de pessoa

en: Plans &amp; pricing
pt: Planos &amp; preços

en: Plans and pricing
pt: Planos e preços

en: Please <a href="%(login_url)s">log in</a> with your new password.
pt: Por favor, <a href="%(login_url)s">entre</a> com sua nova senha.

en: Please choose one: 'stream' or 'stream_id'.
pt: Por favor, escolha um: 'stream' ou 'stream_id'.

en: Please double-check that you have the full URL and try again, or <a href="mailto:%(support_email)s?Subject=Unsubscribe%%20me%%2C%%20please!&Body=Hi%%20there!%%0A%%0AI%%20clicked%%20this%%20unsubscribe%%20link%%20in%%20a%%20Zulip%%20e-mail%%2C%%20but%%20it%%20took%%20me%%20to%%20an%%20error%%20page%%3A%%0A%%0A_____________%%0A%%0APlease%%20unsubscribe%%20me.%%0A%%0AThanks%%2C%%0A_____________%%0A">email us</a> and we'll get this squared away!
pt: Por favor, verifique novamente se você tem a URL completa e tente novamente, ou <a href="mailto:%(support_email)s?Subject=Unsubscribe%%20me%%2C%%20please!&Body=Hi%%20there!%%0A%%0AI%%20clicked%%20this%%20unsubscribe%%20link%%20in%%20a%%20Zulip%%20e-mail%%2C%%20but%%20it%%20took%%20me%%20to%%20an%%20error%%20page%%3A%%0A%%0A_____________%%0A%%0APlease%%20unsubscribe%%20me.%%0A%%0AThanks%%2C%%0A_____________%%0A">envie-nos um e-mail</a>.

en: Please enter at most 10 emails.
pt: Por favor, insira no máximo 10 e-mails.

en: Please fill out all fields.
pt: Por favor, preencha todos os campos.

en: Please request an invite for {email} from the organization administrator.
pt: Por favor, solicite um convite para {email} do administrador da organização.

en: Please supply 'stream'.
pt: Por favor, forneça 'stream'.

en: Please use your real email address.
pt: Por favor, utilize seu endereço de e-mail real.

en: Presence is not supported for bot users.
pt: Presença não é suportado para usuários bot.

en: Press Enter to send
pt: Pressione Enter para enviar

en: Preview
pt: Pré-Visualização

en: Previous message
pt: Mensagem anterior

en: Privacy policy
pt: Política de privacidade

en: Private messages
pt: Mensagens privadas

en: Private streams
pt: Fluxos privados

en: Productivity
pt: Produtividade

en: Project management
pt: Gerenciamento de projeto

en: Public streams
pt: Fluxos públicos

en: Quote and reply to message
pt: Citar e responder à mensagem

en: REST API
pt: API REST

en: React to selected message with
pt: Reagir à mensagem selecionada com

en: Reaction already exists.
pt: Reação já existe.

en: Reaction doesn't exist.
pt: Reação não existe.

en: Reactivate organization
pt: Reativar organização

en: Reminder: Join %(referrer_name)s at %(referrer_realm_name)s
pt: Lembrete: Ingresse %(referrer_name)s em %(referrer_realm_name)s

en: Reminders can only be set for streams.
pt: Lembretes podem somente ser definidos para fluxos.

en: Reply
pt: Responder

en: Reply to a message
pt: Responder a uma mensagem

en: Reply to author
pt: Responder ao autor

en: Reply to message
pt: Responder mensagem

en: Reset password
pt: Redefinir senha

en: Reset your password
pt: Redefinir sua senha

en: Reset your password.
pt: Redefina sua senha.

en: Retrying soon...
pt: Repetição em breve...

en: STREAMS
pt: FLUXOS

en: Saved as draft
pt: Salvo como rascunho

en: Scroll down
pt: Rolar para baixo

en: Scroll through streams
pt: Percorrer fluxos

en: Scroll up
pt: Rolar para cima

en: Search
pt: Buscar

en: Search for <span class="operator_value"> keyword </span> in the topic or message content
pt: Pesquisar por <span class="operator_value">palavra-chave</span> no tópico ou conteúdo da mensagem

en: Search integrations
pt: Pesquisar integrações

en: Search operators
pt: Operadores de busca

en: Search people
pt: Pesquisar pessoas

en: Search streams
pt: Pesquisar fluxos

en: See how to configure email.
pt: Ver como configurar o e-mail.

en: See plans and pricing
pt: Ver planos e preços

en: Send
pt: Enviar

en: Send message
pt: Enviar mensagem

en: Send reset link
pt: Enviar link de redefinição

en: Sentry logo
pt: Logo Sentry

en: Settings
pt: Configurações

en: Short text
pt: Texto curto

en: Shorter is better than longer.
pt: Mais curto é melhor que mais longo.

en: Show images in thread
pt: Mostrar imagens na linha de discussão

en: Show keyboard shortcuts
pt: Mostrar atalhos do teclado

en: Show message sender's profile
pt: Mostrar perfil do remetente da mensagem

en: Show more
pt: Mostrar mais

en: Sign up
pt: Inscreva-se

en: Sign up for Zulip
pt: Inscreva-se no Zulip

en: Sign up now
pt: Registre-se agora

en: Sign up with %(identity_provider)s
pt: Inscrever-se com %(identity_provider)s

en: Some emails did not validate, so we didn't send any invitations.
pt: Alguns e-mails não foram validados, por isso não enviamos nenhum convite.

en: Some of those addresses are already using Zulip, so we didn't send them an invitation. We did send invitations to everyone else!
pt: Alguns desses endereços já estão usando o Zulip, então não enviamos um convite. Nós enviamos convites para todos os outros!

en: Somebody (possibly you) requested a new password for the Zulip account %(email)s on %(realm_uri)s.
pt: Alguém (provavelmente você) requisitou uma nova senha para a conta do Zulip %(email)s em %(realm_uri)s.

en: Something went wrong. Please reload the page.
pt: Algo deu errado. Por favor, recarregue a página.

en: Something went wrong. Please wait a few seconds and try again.
pt: Algo deu errado. Por favor, aguarde alguns segundos e tente novamente.

en: Sorry, the link you provided is invalid or has already been used.
pt: Sinto muito, o link que você forneceu é inválido ou já foi utilizado.

en: Star selected message
pt: Marcar mensagem selecionada

en: Starred messages
pt: Mensagens marcadas

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Still no email? We can <a href="#" id="resend_email_link">resend it</a>.
pt: Nenhum e-mail ainda? Nós podemos <a href="#" id="resend_email_link">reenvia-lo</a>.

en: Stream
pt: Fluxo

en: Stream '{stream}' does not exist
pt: Fluxo '{stream}' não existe

en: Stream already has that name!
pt: Fluxo já possui este nome!

en: Stream does not exist with id: {}. No invites were sent.
pt: Fluxo não existe com o id: {}. Nenhum convite foi enviado.

en: Stream list
pt: Lista de fluxos

en: Stream topics in Zulip
pt: Tópicos de fluxos no Zulip

en: Stream with ID '{stream_id}' does not exist
pt: Fluxo com ID '{stream_id}' não existe

en: Streams in Slack
pt: Fluxos no Slack

en: Streams in Zulip
pt: Fluxos no Zulip

en: Streams settings
pt: Configurações de fluxos

en: Streams they should join
pt: Fluxos que eles devem ingressar

en: Subdomain can only have lowercase letters, numbers, and '-'s.
pt: Subdomínio pode apenas ter letras minúsculas, números e '-'s.

en: Subdomain cannot start or end with a '-'.
pt: Subdomínio não pode iniciar ou terminar com um '-'.

en: Subdomain needs to have length 3 or greater.
pt: Subdomínio precisa ter comprimento 3 ou maior.

en: Subdomain required
pt: Subdomínio requerido

en: Subdomain unavailable. Please choose a different one.
pt: Subdomínio indisponível. Por favor, escolha um diferente.

en: Subdomains cannot start or end with a '-'.
pt: Subdomínios não podem iniciar ou terminar com um '-'.

en: Subscribe
pt: Se inscrever

en: Subscribe to/unsubscribe from selected stream
pt: Inscrever/desinscrever do fluxo selecionado

en: Subscribe, add, or configure streams
pt: Inscreva-se, adicione ou configure fluxos

en: Subscriber data is not available for this stream
pt: Dados do inscrito não está disponível para este fluxo

en: Swimming fish
pt: Peixe nadando

en: Switch between tabs
pt: Alternar entre abas

en: Take it for a spin now.
pt: Dê uma volta agora.

en: Take it for a spin now:
pt: Dê uma voltinha agora:

en: Team
pt: Time

en: Team Zulip
pt: Equipe Zulip

en: Terms of Service
pt: Termos de serviço

en: Thanks for signing up!
pt: Obrigado por inscrever-se!

en: Thanks for using Zulip!
pt: Obrigado por utilizar o Zulip!

en: Thanks,
pt: Obrigado,

en: The '{event_type}' event isn't currently supported by the {webhook_name} webhook
pt: O evento '{event_type}' não é compatível atualmente com o webhook {webhook_name}

en: The Tuesday night catering topic in Slack
pt: O tópico de refeições de terça à noite no Slack

en: The Tuesday night catering topic in Zulip
pt: O tópico de refeições de terça à noite no Zulip

en: The Tuesday night catering topic in Zulip - compose box
pt: O tópico de refeições de terça à noite no Zulip - Caixa de composição

en: The address you'll use to log in to your organization.
pt: O endereço que você utilizará para entrar em sua organização.

en: The basics
pt: O básico

en: The email address associated with your account is %(email)s.
pt: O endereço de e-mail associado à sua conta é %(email)s.

en: The email associated with your Zulip account was recently changed to %(new_email)s. If you did not request this change, please contact us immediately at <%(support_email)s>.
pt: O email associado à sua conta Zulip foi recentemente alterado para %(new_email)s. Se você não solicitou essa alteração, por favor, contacte-nos imediatamente em <%(support_email)s>.

en: The email associated with your Zulip account was recently changed to <a href="%(new_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(new_email)s</a>. If you did not request this change, please contact us immediately at <a href="mailto:%(support_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(support_email)s</a>.
pt: O email associado à sua conta Zulip foi alterado recentemente para <a href="%(new_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(new_email)s</a>. Se você não solicitou essa alteração, por favor contacte-nos imediatamente em <a href="mailto:%(support_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(support_email)s</a>.

en: The email associated with your Zulip account was recently changed to <a href="%(new_email)s">%(new_email)s</a>. If you did not request this change, please contact us immediately at <a href="mailto:%(support_email)s">%(support_email)s</a>.
pt: O email associado à sua conta Zulip foi alterado recentemente para <a href="%(new_email)s">%(new_email)s</a>. Se você não solicitou essa alteração, por favor, contacte-nos  imediatamente em <a href="mailto:%(support_email)s">%(support_email)s</a>.

en: The organization creation link has expired or is not valid.
pt: O link de criação da organização expirou ou não é válido.

en: The organization reactivation link has expired or is not valid.
pt: O link de reativação da organização expirou ou não é válido.

en: The organization you are trying to join using {email} does not exist.
pt: A organização que você está tentando ingressar utilizando {email} não existe.

en: The organization you are trying to join,
            %(realm_name)s, does not allow signups using disposable email
            addresses. Please sign up using a real email address.
pt: A organização na qual você está tentando ingressar,
            %(realm_name)s, não permite inscrições utilizando endereços de e-mail
            descartáveis. Por favor, inscreva-se utilizando um endereço de e-mail real

en: The organization you are trying to join,
            %(realm_name)s, does not allow signups using emails
            that contains +. Please sign up using appropriate email address.
pt: A organização na qual você está tentando ingressar,
            %(realm_name)s, não permite inscrições utilizando e-mails
            que contém +. Por favor, inscreva-se utilizando um endereço de e-mail apropriado.

en: The time limit for deleting this message has passed
pt: O limite de tempo para excluir esta mensagem passou

en: The time limit for editing this message has passed
pt: O limite de tempo para editar esta mensagem passou

en: There is no Zulip organization hosted at this subdomain.
pt: Não existe uma organização Zulip hospedada neste subdomínio.

en: There should be a leading slash in the zcommand.
pt: Deve haver uma barra no início do comando zcommand.

en: This API is not available to incoming webhook bots.
pt: Esta API não está disponível para bots de webhooks de entrada.

en: This action requires administrative rights
pt: Esta ação requer privilégios administrativos

en: This custom emoji has been deactivated.
pt: Este emoji personalizado foi desativado.

en: This endpoint does not accept bot requests.
pt: Este ponto de acesso não aceita requisições de bot.

en: This endpoint requires HTTP basic authentication.
pt: Este endpoint requer autenticação HTTP básica

en: This is a friendly reminder that %(referrer_name)s (%(referrer_email)s) wants you to join them on Zulip -- the team communication tool designed for productivity.
pt: Este é um lembrete amigável que %(referrer_name)s (%(referrer_email)s) quer que você se junte a eles no Zulip &mdash; a ferramenta de comunicação corporativa projetada para produtividade.

en: This is a private stream
pt: Este é um fluxo privado

en: This is the last reminder you'll receive for this invitation.
pt: Este é o último lembrete que você receberá para este convite.

en: This is used for mobile applications and other tools that require a password.
pt: Isto é utilizado para aplicações móveis e outras ferramentas que exigem uma senha.

en: This organization has been deactivated
pt: Esta organização foi desativada

en: This organization has been deactivated.
pt: Esta organização foi desativada.

en: This server does not allow members of the public to create new organizations.
pt: Este servidor não permite que membros públicos criem novas organizações.

en: This stream does not exist or is private.
pt: Esse fluxo não existe ou é privado.

en: This user does not exist!
pt: Esse usuário não existe!

en: This user is not registered.
pt: Este usuário não está registrado.

en: Time must be in the future.
pt: Hora deve estar no futuro.

en: Time: %(login_time)s
pt: Horário: %(login_time)s

en: To
pt: Para

en: To get started, click the button below.
pt: Para começar, clique no botão abaixo.

en: To get started, click the link below.
pt: Para começar, clique no link abaixo.

en: To undo this change or review your other subscription settings, please visit your <a href="%(realm_uri)s/#settings/notifications">Zulip Settings page</a>.
pt: Para desfazer esta alteração ou revisar suas outras configurações de inscrição, por favor visite sua <a href="%(realm_uri)s/#settings/notifications">página de Configurações do Zulip</a>.

en: Toggle the gear menu
pt: Alternar o menu de engrenagem

en: Toggle topic mute
pt: Alternar tópico para silenciado

en: Token does not exist
pt: Token não existe

en: Topic
pt: Tópico

en: Topic already muted
pt: Tópico já silenciado

en: Topic can't be empty
pt: Tópico não pode ser vazio

en: Topic is not muted
pt: Tópico não está silenciado

en: Topics
pt: Tópicos

en: Topics are like email subject lines. The big difference, though, is that they're really short and lightweight. Two or three words will do it. Don't overthink 'em -- you can always edit the message later!
pt: Os tópicos são como linhas de assunto de e-mail. A grande diferença, porém, é que eles são realmente curtos e leves. Duas ou três palavras farão isso. Não pense demais -- você pode sempre editar a mensagem mais tarde!

en: Topics are like email subject lines. The big difference, though, is that they're really short and lightweight. Two or three words will do it. Don't overthink 'em&mdash;you can always edit the message later!
pt: Tópicos são como linhas de assunto de e-mail. A grande diferença, porém, é que eles são realmente curtos e leves. Duas ou três palavras farão isso. Não pense demais neles&mdash;você pode sempre editar a mensagem mais tarde!

en: Topics are like email subject lines. The big difference, though, is that they're really short and lightweight. Two or three words will do it. Don't overthink 'em—you can always edit the message later!
pt: Os tópicos são como linhas de assunto de e-mail. A grande diferença, porém, é que eles são realmente curtos e leves. Duas ou três palavras farão isso. Não pense demais—você sempre pode editar a mensagem mais tarde!

en: Topics in Zulip
pt: Tópicos no Zulip

en: Total users
pt: Total de usuários

en: Travis logo
pt: Logotipo de Travis

en: Try now.
pt: Tente agora.

en: USERS
pt: USUÁRIOS

en: Unable to handle Pivotal payload
pt: Impossível lidar com carga do Pivotal

en: Unable to render message
pt: Não é possível processar a mensagem

en: Unable to retrieve subscribers for private stream
pt: Impossível recuperar inscritos para fluxo privado

en: Unicode emoji
pt: Emoji unicode

en: Unknown IP address
pt: Endereço IP desconhecido

en: Unknown email unsubscribe request
pt: Requisição de cancelamento de inscrição de e-mail desconhecido

en: Unknown webhook request
pt: Requisição webhook desconhecida

en: Unsubscribe from login notifications
pt: Desinscrever de notificações de entrada

en: Unsubscribe from welcome emails
pt: Desinscrever dos e-mails de boas vindas

en: Unsubscribe from welcome emails:
pt: Desinscrever de e-mails de boas vindas:

en: Upgrade to %(plan)s
pt: Atualizar para %(plan)s

en: Upload would exceed your organization's upload quota.
pt: Envio excederia a cota de envio da organização.

en: Uploaded files
pt: Arquivos enviados

en: Use %(external_host)s
pt: Utilizar %(external_host)s

en: Use backup token
pt: Utilizar token de backup

en: Use your LDAP account to login
pt: Utilize sua conta LDAP para entrar

en: User cannot create streams.
pt: Usuário não pode criar fluxos.

en: User groups
pt: Grupos de usuário

en: User is deactivated
pt: Usuário está desativado

en: User list
pt: Lista de usuários

en: User not authorized for this query
pt: Usuário não autorizado para esta consulta

en: User not authorized to execute queries on behalf of '{principal}'
pt: Usuário não autorizado a executar consultas em nome de '{principal}'

en: User with ID %d is a bot
pt: Usuário com ID %d é um bot

en: User with ID %d is deactivated
pt: Usuário com ID %d está desativado

en: User(s) join as
pt: Usuários ingressam como

en: User-Agent header missing from request
pt: Cabeçalho User-Agent ausente da requisição

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Username already in use
pt: Nome de usuário já em uso

en: Username:
pt: Nome de usuário:

en: Users
pt: Usuários

en: Verify your new email address
pt: Verifique seu novo endereço de e-mail

en: Version control
pt: Controle de versão

en: View drafts
pt: Visualizar rascunhos

en: View stream messages
pt: Visualizar mensagens do fluxo

en: We couldn't find that Zulip organization.
pt: Não conseguimos encontrar essa organização Zulip.

en: We noticed a recent login for the following Zulip account.
pt: Observamos uma entrada recente para a seguinte conta Zulip.

en: We received a request to change the email address for the Zulip account on %(realm_uri)s from %(old_email)s to %(new_email)s. To confirm this change, please click below:
pt: Nós recebemos uma solicitação para alterar o endereço de e-mail para a conta do Zulip em %(realm_uri)s de %(old_email)s para %(new_email)s. Para confirmar esta modificação, por favor clique abaixo:

en: We strongly recommend enabling desktop notifications. They help Zulip keep your team connected.
pt: Nós recomendamos fortemente a habilitar as notificações de área de trabalho. Elas ajudam o Zulip a manter seu time conectado.

en: We were unable to setup mirroring for you
pt: Não foi possível configurar o espelhamento para você

en: We weren't able to invite anyone.
pt: Não fomos capazes de convidar ninguém.

en: We've reset your password!
pt: Nós redefinimos sua senha!

en: We've updated your email subscription settings, and you won't get %(subscription_type)s emails anymore.
pt: Atualizamos suas configurações de inscrição de e-mail e você não receberá mais %(subscription_type)s e-mails.

en: Webathena login not enabled
pt: Entrada do Webathena não habilitada

en: Webhook bots can only access webhooks
pt: Bots webhooks podem apenas acessar webhooks

en: Weekly
pt: Semanal

en: Welcome to Zulip!
pt: Bem-vindo ao Zulip!

en: Why Zulip
pt: Por que Zulip

en: Why bother with topics? Well, two reasons: it makes conversations clearer (imagine if email didn't have them!), and it lets you more efficiently catch up on what's happened while you're away -- read the topics that are relevant to you, and ignore the ones that aren't!
pt: Por que se preocupar com tópicos? Bem, duas razões: torna as conversas mais claras (imagine se o e-mail não as tiver!), e permite que você acompanhe mais eficientemente o que aconteceu enquanto está ausente -- leia os tópicos que são relevantes para você e ignore os que não são!

en: Why bother with topics? Well, two reasons: it makes conversations clearer (imagine if email didn't have them!), and it lets you more efficiently catch up on what's happened while you're away&mdash;read the topics that are relevant to you, and ignore the ones that aren't!
pt: Por que se preocupar com tópicos? Bem, duas razões: torna as conversas mais claras (imagine se o e-mail não as tiver!), e permite que você acompanhe mais eficientemente o que aconteceu enquanto você está ausente&mdash;leia os tópicos que são relevantes para você e ignore os que não são!

en: Why bother with topics? Well, two reasons: it makes conversations clearer (imagine if email didn't have them!), and it lets you more efficiently catch up on what's happened while you're away—read the topics that are relevant to you, and ignore the ones that aren't!
pt: Por que se preocupar com tópicos? Bem, duas razões: torna as conversas mais claras (imagine se o e-mail não os tiver!) E permite que você acompanhe de maneira mais eficiente o que aconteceu enquanto está ausente—leia os tópicos que são relevantes para você, e ignore os que não são!

en: Widgets: API programmer sent invalid JSON content
pt: Widgets: o programador da API enviou conteúdo JSON inválido

en: Write
pt: Escrever

en: Wrong password!
pt: Senha incorreta!

en: Wrong subdomain
pt: Subdomínio incorreto

en: Yes, delete this message
pt: Sim, excluir esta mensagem

en: You and
pt: Você e

en: You are not authorized to access this queue
pt: Você não está autorizado a acessar esta fila

en: You are not authorized to get events from this queue
pt: Você não está autorizado a receber eventos dessa fila

en: You aren't subscribed to this stream and nobody has talked about that yet!
pt: Você não está inscrito neste fluxo e ninguém falou sobre isso ainda!

en: You can log in to your Zulip organization, %(realm_name)s, at the following link:
pt: Você pode entrar em sua organização Zulip, %(realm_name)s, no seguinte link:

en: You can only invite other Zephyr mirroring users to private streams.
pt: Você pode apenas convitar outros usuários do espelhamento Zephyr para fluxos privados.

en: You can try logging in or resetting your password in the organization(s) above.
pt: Você pode tentar entrar ou redefinir sua senha nas organizações acima.

en: You can't send private messages outside of your organization.
pt: Você não pode enviar mensagens privadas para fora de sua organização.

en: You do have active accounts in the following organization(s).
pt: Você tem contas ativas nas seguintes organizações.

en: You do not have an account in that Zulip organization.
pt: Você não tem uma conta nessa organização Zulip.

en: You don't have permission to delete this message
pt: Você não tem permissão para excluir esta mensagem

en: You don't have permission to edit this message
pt: Você não tem permissão para editar esta mensagem

en: You get
pt: Você recebe

en: You have no group private messages with this person yet!
pt: Você ainda não possui mensagens privadas de grupo com essa pessoa!

en: You have no private messages with these people yet!
pt: Você ainda não possui mensagens privadas com essas pessoas!

en: You have no private messages with this person yet!
pt: Você ainda não possui mensagens privadas com essa pessoa!

en: You have no private messages yet!
pt: Ainda não tem mensagens privadas!

en: You have no unread messages!
pt: Você não possui mensagens não lidas!

en: You have not sent any private messages to yourself yet!
pt: Você ainda não enviou nenhuma mensagem privada para você mesmo!

en: You haven't been mentioned yet!
pt: Você ainda não foi mencionado!

en: You haven't received any messages sent by this user yet!
pt: Você ainda não recebeu nenhuma mensagem enviada por este usuário!

en: You haven't starred anything yet!
pt: Você ainda não marcou nada!

en: You may only upload one file at a time
pt: Você pode enviar somente um arquivo por vez

en: You must invoice for at least {} users.
pt: Você deve faturar pelo menos {} usuários.

en: You must pass "new_description" or "new_group_name".
pt: Você deve passar "new_description" ou "new_group_name".

en: You must specify a file to upload
pt: Você deve escolher um arquivo para enviar

en: You must specify at least one email address.
pt: Você deve especificar pelo menos um endereço de e-mail.

en: You must specify at least one stream for invitees to join.
pt: Você deve especificar pelo menos um fluxo para os convidados ingressarem.

en: You must upload exactly one avatar.
pt: Você deve enviar apenas um avatar

en: You must upload exactly one file.
pt: Você deve enviar exatamente um arquivo.

en: You must upload exactly one icon.
pt: Você deve enviar exatamente um ícone.

en: You must upload exactly one logo.
pt: Você deve enviar exatamente um logotipo.

en: You need an invitation to join this organization.
pt: Você precisa de um convite para ingressar nesta organização.

en: You previously had an account on %(realm_uri)s, but it has been deactivated. You can contact an organization administrator to <a href="%(realm_uri)s/help/deactivate-or-reactivate-a-user" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">reactivate your account</a>.
pt: Você anteriormente teve uma conta em  %(realm_uri)s, mas ela foi desativada Você pode contatar um administrador desta organização para <a href="%(realm_uri)s/help/deactivate-or-reactivate-a-user" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">reativar sua conta</a>.

en: You previously had an account on %(realm_uri)s, but it has been deactivated. You can contact an organization administrator to <a href="%(realm_uri)s/help/deactivate-or-reactivate-a-user">reactivate your account</a>.
pt: Você já tinha uma conta em %(realm_uri)s, mas ela foi desativada. Você pode contactar um administrador da organização para <a href="%(realm_uri)s/help/deactivate-or-reactivate-a-user">reativar sua conta</a>.

en: You previously had an account on %(realm_uri)s, but it has been deactivated. You can contact an organization administrator to reactivate your account.
pt: Você já tinha uma conta em %(realm_uri)s, mas ela foi desativada. Você pode contactar um administrador da organização para reativar sua conta.

en: You recently signed up for Zulip. Awesome!
pt: Você recentemente se inscreveu no Zulip. Incrível!

en: You type
pt: Você digita

en: You've already registered with this email address. Please log in below.
pt: Você já se registrou com este endereço de e-mail. Por favor, faça o login abaixo.

en: You've created the new Zulip organization %(realm_name)s.
pt: Você criou a nova organização Zulip %(realm_name)s.

en: You've created the new Zulip organization <b>%(realm_name)s</b>.
pt: Você criou a nova organização Zulip <b>%(realm_name)s</b>.

en: You've joined the Zulip organization %(realm_name)s.
pt: Você ingressou na organização Zulip %(realm_name)s.

en: You've joined the Zulip organization <b>%(realm_name)s</b>.
pt: Você ingressou a organização Zulip <b>%(realm_name)s</b>.

en: Your Zulip login page
pt: Sua página de entrada no Zulip

en: Your Zulip password is managed in LDAP
pt: Sua senha do Zulip é gerenciada no LDAP

en: Your account
pt: Sua conta

en: Your account details:
pt: Detalhes da sua conta:

en: Your account has been disabled.
pt: Sua conta foi desabilitada.

en: Your account is too new to modify other users' subscriptions.
pt: Sua conta é muito nova para modificar inscrições de outros usuários.

en: Your account is too new to send invites for this organization. Ask an organization admin, or a more experienced user.
pt: Sua conta é muito nova para enviar convites para esta organização. Pergunte a um administrador da organização ou a um usuário mais experiente.

en: Your bots
pt: Seus bots

en: Your email address, {email}, is not in one of the domains that are allowed to register for accounts in this organization.
pt: Seu endereço de e-mail {email} não está em um dos domínios com permissão para se inscrever em contas dessa organização.

en: Your organization has been successfully reactivated.
pt: Sua organização foi reativada com sucesso.

en: Your organization has turned off message editing
pt: Sua organização desligou a edição de mensagem

en: Your username or password is incorrect.
pt: Seu nome de usuário ou senha estão incorretos.

en: Zendesk logo
pt: Logo Zendesk

en: Zephyr mirroring is not allowed in this organization
pt: Espelhamento do Zephyr não é permitido nesta organização

en: Zulip Security
pt: Segurança do Zulip

en: Zulip account not found.
pt: Conta não encontrada

en: Zulip analytics for %(target_name)s
pt: Análise do Zulip para %(target_name)s

en: Zulip email changed for %(realm_name)s
pt: E-mail do Zulip alterado para %(realm_name)s

en: Zulip extra emoji
pt: Emoji extra do Zulip

en: Zulip logo
pt: Logo do Zulip

en: Zulip needs to send email to confirm users' addresses and send notifications.
pt: O Zulip precisa enviar e-mail para confirmar os endereços dos usuários e enviar notificações.

en: Zulip needs your permission to
                <a class="request-desktop-notifications alert-link">enable desktop notifications.</a>
pt: O Zulip precisa de sua permissão para
                </a>habilitar notificações de área de trabalho.</a>

en: an unknown operating system
pt: um sistema operacional desconhecido

en: keyword
pt: Palavra-chave

en: or
pt: ou

en: streamname
pt: nomedofluxo

en: user
pt: usuário

en: your-organization-url
pt: url-de-sua-organização

en: {item} cannot be blank.
pt: {item} não pode estar em branco.

en: {var_name} has incorrect length {length}; should be {target_length}
pt: {var_name} tem tamanho incorreto {length}; deve ser {target_length}

en: {var_name} is too long (limit: {max_length} characters)
pt: {var_name} é muito longa (limite: {max_length} caracteres)
