Zulip - en to ja translation catalogue (457 entries)

en: 
                        The organization you are trying to join, %(deactivated_domain_name)s, has been deactivated.
                        Please contact <a href="mailto:%(support_email)s">%(support_email)s</a> to reactivate
                        this group.
ja: 
                        参加しようとしている %(deactivated_domain_name)sの組織は無効になりました。
                        この組織を再度有効にするには <a href="mailto:%(support_email)s">%(support_email)s</a> へ連絡してください。

en: 
                        This installation of Zulip does not have a configured terms of service.
                        Contact this <a href="mailto:%(support_email)s">server's administrator</a>
                        if you have any questions.
ja: 
    このZulipのインストールはサービス利用規約の設定がありません。もし質問があれば、この <a href="mailto:%(support_email)s">サーバー管理者</a> に連絡してください。

en: 15 day actives
ja: 15日以内のアクティブユーザー

en: <p>File not found.</p>
ja: <p>ファイルがありません。</p>

en: <p>You are not authorized to view this file.</p>
ja: <p>このファイルの表示を許可されていません。</p>

en: A full update of all the graphs happens once a day.<br/>The “Messages Sent Over Time” graph is updated once an hour.
ja: すべてのグラフは1日に1回更新されます。 <br/>"この期間に送信されたメッセージ"グラフは1時間に1回更新されます。

en: API documentation
ja: APIドキュメント

en: API usage exceeded rate limit
ja: API使用量が制限を超えました

en: About Zulip
ja: Zulipについて

en: Accept the new Terms of Service
ja: 新しい利用規約に同意する

en: Access denied
ja: アクセスが拒否されました

en: Account is not associated with this subdomain
ja: アカウントはこのサブドメインに関連付けられていません

en: Accounts
ja: アカウント

en: Active users
ja: オンラインのユーザー

en: Add another user...
ja: 他のユーザーを追加

en: Add emoji
ja: 絵文字を追加

en: Add one or more users
ja: ユーザーを追加

en: Add up to 10 comma-separated email addresses.
ja: カンマ区切りで10個までメールアドレスを追加してください。

en: Add video call
ja: ビデオ通話を追加

en: Administrators
ja: 管理者

en: Aggregation
ja: 集合

en: Alert words
ja: アラートワード

en: All
ja: 全て

en: All messages
ja: すべてのメッセージ

en: All streams
ja: すべてのストリーム

en: All time
ja: 全期間

en: Already has an account.
ja: アカウントはすでにあります

en: Analytics are fully available 24 hours after organization creation.
ja: アナリティクスは組織の作成後24時間以内に有効になります。

en: Analytics documentation
ja: 解析ドキュメント

en: Apps &amp; integrations
ja: アプリとインテグレーション

en: Are you sure you want to delete this message?
ja: 本当にこのメッセージを削除しますか？

en: As a last resort, you can use a backup token:
ja: 最後の手段として、バックアップトークンを使用することができます。

en: Ask me later
ja: あとで確認する

en: At least one authentication method must be enabled.
ja: 有効な認証方法が必要です。

en: Attach files
ja: ファイルを添付

en: Auth key for this subdomain not found.
ja: このサブドメインに対する認証キーがみつかりません。

en: Authentication methods
ja: 認証方法

en: Automatic
ja: 自動

en: Avatar
ja: アバター

en: Bad event queue id: {queue_id}
ja: 不正なイベントキューID: {queue_id}

en: Bad name or username
ja: 許容できない名前またはユーザー名

en: Bad value for '{var_name}': {bad_value}
ja: '{var_name}' の不正な値: {bad_value}

en: Billing
ja: 請求書

en: Bots
ja: ボット

en: CSRF Error: {reason}
ja: CSRF エラー: {reason}

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel compose
ja: 作成を中止

en: Cannot send to multiple streams
ja: 複数のストリームへは送信できません

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Center the view around message ID
ja: メッセージID周辺を中央に表示

en: Check your email for a confirmation link.
ja: 確認用リンクを記載したメールをチェックしてください。

en: Check your email so we can get started.
ja: はじめるにはメールを確認してください。

en: Click anywhere on a message to reply.
ja: メッセージをクリックすると返信できます。

en: Close
ja: 閉じる

en: Collapse/show selected message
ja: 選択したメッセージを折り畳む/表示

en: Communication
ja: コミュニケーション

en: Compose a reply @-mentioning author
ja: @付きでメンションしたユーザーへ返信を作成

en: Compose your message here
ja: ここでメッセージを作成

en: Compose your message here...
ja: ここでメッセージを作成

en: Composing messages
ja: メッセージ作成

en: Confirm password
ja: パスワードを確認

en: Consecutive '.' are not allowed.
ja: ドメインは '..' を含むことができません。

en: Content can't be empty
ja: コンテンツを入力してください

en: Continuous integration
ja: 継続的インテグレーション

en: Copy
ja: コピー

en: Create a new Zulip organization
ja: 新しいZulip組織を作成

en: Create new stream
ja: 新しいストリームを作成

en: Create organization
ja: 組織を作成

en: Create your own!
ja: 独自のものを作る！

en: Cumulative
ja: 累積

en: Custom emoji
ja: カスタム絵文字

en: Custom profile fields
ja: カスタムプロフィールフィールド

en: Customer support
ja: 顧客サポート

en: Cycle between stream narrows
ja: 表示対象のストリームを循環

en: Daily
ja: 日次

en: Daily actives
ja: 1日ごとのアクティブユーザー

en: Data exports
ja: データのエクスポート

en: Deactivated organization
ja: 無効化された組織

en: Deactivated users
ja: 無効なユーザー

en: Default streams
ja: デフォルトのストリーム

en: Delete message
ja: メッセージを削除

en: Delete selected draft
ja: 選択した下書きを削除

en: Deployment
ja: デプロイ

en: Deprecation notice
ja: 非推奨の通知

en: Desktop & mobile apps
ja: デスクトップアプリとモバイルアプリ

en: Desktop &amp; mobile apps
ja: デスクトップアプリとモバイルアプリ

en: Detailed keyboard shortcuts documentation
ja: キーボードショートカットの詳細ドキュメント

en: Dev environment not enabled.
ja: 開発環境が有効ではありません。

en: Disabled
ja: 無効

en: Display settings
ja: 表示の設定

en: Domain can only have letters, numbers, '.' and '-'s.
ja: ドメインには文字や数字と '.' と '-' だけが使えます。

en: Domain can't be empty.
ja: ドメインを入力してください。

en: Domain cannot start or end with a dot (.)
ja: ドメインはドット (.) で始める、または終えることができません

en: Domain must have at least one dot (.)
ja: ドメインは最低1つのドット (.) が必要です

en: Download
ja: ダウンロード

en: Drafts
ja: 下書き

en: Edit selected draft
ja: 選択した下書きを編集

en: Edit selected message
ja: 選択したメッセージを編集

en: Edit your last message
ja: 最後に作成したメッセージを編集

en: Effect
ja: 効果

en: Email
ja: メール

en: Email address changes are disabled in this organization.
ja: この組織のメールアドレス変更は無効です。

en: Email addresses
ja: メールアドレス

en: Email changed!
ja: メールアドレスを変更しました

en: Email or username
ja: メールまたはユーザー名

en: Email settings updated
ja: Eメールの設定を更新しました

en: Emails (one on each line or comma-separated)
ja: メールアドレス（1行に1つかカンマで区切る）

en: Empty or invalid length token
ja: 空か、トークンの長さが不正です

en: Enable notifications
ja: 通知を有効

en: Enabled
ja: 有効

en: Enter
ja: 入力

en: Enter your email address
ja: メールアドレスを入力してください

en: Error: channels_map_to_topics parameter other than 0 or 1
ja: エラー: channels_map_to_topics パラメーターに0と1は設定できません

en: Everyone
ja: 全員

en: Exclude messages with topic <span class="operator_value">topic</span>
ja: トピック <span class="operator_value">topic</span> のメッセージを除外

en: Exit search
ja: 検索から出る

en: Features
ja: 機能

en: Filter by category
ja: カテゴリーでフィルター

en: Filter not found
ja: フィルターが見つかりません

en: Filter streams
ja: ストリームをフィルター

en: Filter users
ja: ユーザーを絞り込み

en: Financial
ja: 財務

en: Find account
ja: アカウントを探す

en: Find accounts
ja: アカウントを探す

en: Find your Zulip accounts
ja: あなたのZulipアカウントを探す

en: First message
ja: 最初のメッセージ

en: Formatting
ja: フォーマット

en: Full name
ja: 姓名

en: Full name or 名前
ja: 姓名または名前

en: GOOGLE_CLIENT_ID is not configured
ja: GOOGLE_CLIENT_IDは設定されていません

en: Generate invite link
ja: 招待リンクを作成

en: Github logo
ja: Githubロゴ

en: Got it
ja: 確認

en: Grant Zulip the Kerberos tickets needed to run your Zephyr mirror via Webathena
ja: Webathena経由でZephyrミラーを実行するために必要とされるKerberosチケットをZulipに許可してください

en: Group private messages
ja: グループのプライベートメッセージ

en: HR
ja: 人事

en: Help &amp; community
ja: ヘルプとコミュニティ

en: Help center
ja: ヘルプセンター

en: Heroku logo
ja: Herokuロゴ

en: Hi there! It looks like you tried to unsubscribe from something, but we don't
    recognize the URL.
ja: なにかの購読解除をしようとしているようにみえますが、そのURLが識別できません。

en: Hi there! Thank you for your interest in Zulip.
ja: ようこそ！Zulipに興味を持ってくれてありがとうございます。

en: History
ja: 履歴

en: Home
ja: ホーム

en: Humans
ja: 人間

en: Initiate a search
ja: 検索開始

en: Insert new line
ja: 改行

en: Insufficient permission
ja: 権限が足りません

en: Integration frameworks
ja: インテグレーションフレームワーク

en: Integrations
ja: インテグレーション

en: Internal server error
ja: 内部のサーバーエラー

en: Invalid API key
ja: 不正なAPIキー

en: Invalid APNS token
ja: 不正なAPNSトークン

en: Invalid Kerberos cache
ja: 不正なKerberosキャッシュ

en: Invalid OTP
ja: 不正なOTP

en: Invalid address.
ja: 不正なメールアドレス

en: Invalid attachment
ja: 不正な添付ファイル

en: Invalid authorization header for basic auth
ja: 不正なベーシック認証の認証ヘッダー

en: Invalid bot type
ja: 不正なボット種別

en: Invalid characters in emoji name
ja: 絵文字名に不正な文字

en: Invalid characters in name!
ja: 名前に不正な文字があります！

en: Invalid domain: {}
ja: 不正なドメイン: {}

en: Invalid field type.
ja: 不正なフィールド種別。

en: Invalid interface type
ja: 不正なインターフェース種別

en: Invalid message type
ja: 不正なメッセージ種別

en: Invalid message(s)
ja: 不正なメッセージ

en: Invalid mirrored message
ja: 不正なミラーリングされたメッセージ

en: Invalid narrow operator: {desc}
ja: 不正な絞り込みオペレーター: {desc}

en: Invalid organization
ja: 無効な組織

en: Invalid stream id
ja: 不正なストリームID

en: Invalid subdomain
ja: 不正なサブドメイン

en: Invalid token type
ja: 不正なトークン種別

en: Invalid type parameter
ja: 不正な種別パラメーター

en: Invitations
ja: 招待

en: Invite
ja: 招待

en: Invite more users
ja: ユーザーを招待

en: Invite users
ja: ユーザーを招待

en: Invite users to Zulip
ja: Zulip へユーザーを招待

en: Inviting...
ja: 招待中...

en: JIRA logo
ja: JIRAロゴ

en: Just in case, take a look at your Spam folder.
ja: 念のため、迷惑メールフォルダーを確認してください。

en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Last message
ja: 最後のメッセージ

en: Last month
ja: 先月

en: Last update
ja: 最終更新

en: Last week
ja: 先週

en: Last year
ja: 昨年

en: License management
ja: ライセンス管理

en: Link with Webathena
ja: Webathenaとつながる

en: Loading...
ja: ロード中…

en: Log in
ja: ログイン

en: Log in now
ja: すぐにログイン

en: Log out
ja: ログアウト

en: Login
ja: ログイン

en: Malformed JSON
ja: 不正なJSON

en: Malformed JSON input
ja: 不正なJSON入力

en: Manage organization
ja: 組織を管理

en: Manage streams
ja: ストリームを管理

en: Manual
ja: マニュアル

en: Marketing
ja: マーケティング

en: Me
ja: 自分

en: Members
ja: メンバー

en: Mentions
ja: メンション

en: Menu
ja: メニュー

en: Menus
ja: メニュー

en: Message actions
ja: メッセージの操作

en: Message edit history
ja: メッセージの編集履歴

en: Message edit history is disabled in this organization
ja: この組織のメッセージの編集履歴は無効です

en: Message formatting
ja: メッセージのフォーマット

en: Message from Slack
ja: Slackからのメッセージ

en: Message must have recipients
ja: メッセージは受信者が必要です

en: Message must not be empty
ja: メッセージを入力する必要があります

en: Message must not contain null bytes
ja: メッセージにNULL文字を含んではいけません

en: Messages
ja: メッセージ

en: Messages sent by client
ja: クライアント毎の送信メッセージ数

en: Messages sent by recipient type
ja: 宛先タイプ毎の送信メッセージ数

en: Messages sent over time
ja: 時間毎の送信メッセージ数

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Missing 'last_event_id' argument
ja: 'last_event_id' 引数がありません

en: Missing 'queue_id' argument
ja: 'queue_id' 引数がありません

en: Missing '{var_name}' argument
ja: '{var_name}' 引数がありません

en: Missing parameter: 'to' (recipient)
ja: パラメーターがありません: 'to' (受信者)

en: Missing sender
ja: 送信者がいません

en: Missing stream
ja: ストリームがありません

en: Missing topic
ja: トピックがありません

en: Monitoring tools
ja: 監視ツール

en: Most control
ja: ほとんどの制御

en: Most convenient
ja: 最も便利な

en: Must validate with valid Zulip server API key
ja: 正しいZulipサーバーでAPIキーを検証する必要があります

en: Muted topics
ja: ミュート中のトピック

en: Name too long!
ja: 名前が長すぎます！

en: Name too short!
ja: 名前が短すぎます！

en: Narrow to all private messages
ja: すべてのプライベートメッセージだけ表示

en: Narrow to all unmuted messages
ja: すべてのミュートしていないメッセージだけ表示

en: Narrow to group private messages with
ja: 特定のグループPMだけ表示:

en: Narrow to just message ID
ja: 指定したメッセージIDだけ表示

en: Narrow to messages containing images.
ja: 画像を含むメッセージだけ表示

en: Narrow to messages containing links.
ja: リンクを含むメッセージだけ表示

en: Narrow to messages containing uploads.
ja: アップロードしたファイルを含むメッセージだけ表示

en: Narrow to messages on stream
ja: ストリームのメッセージだけ表示

en: Narrow to messages sent by
ja: 送信者のメッセージだけ表示

en: Narrow to messages sent by you.
ja: 送信したメッセージだけ表示

en: Narrow to messages that mention you.
ja: メンションされたメッセージだけ表示

en: Narrow to messages with alert words.
ja: アラートワードを含むメッセージだけ表示

en: Narrow to messages with topic
ja: トピックがあるメッセージだけ表示

en: Narrow to next unread topic
ja: 次の未読トピックだけ表示

en: Narrow to private messages with
ja: プライベートメッセージだけ表示

en: Narrow to private messages.
ja: プライベートメッセージだけ表示

en: Narrow to starred messages.
ja: スターされたメッセージだけ表示

en: Narrow to unread messages.
ja: 未読のメッセージだけ表示

en: Narrowing
ja: 限定表示

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Never ask on this computer
ja: このコンピューターでは確認しない

en: New message
ja: 新しいメッセージ

en: New organization
ja: 新しい組織

en: New password
ja: 新しいパスワード

en: New private message
ja: 新しいプライベートメッセージ

en: New stream message
ja: 新しいストリームのメッセージ

en: New topic
ja: 新しいトピック

en: Next
ja: 次へ

en: Next message
ja: 次のメッセージ

en: No analytics data available. Please contact your server administrator.
ja: 解析用データが利用できません。サーバー管理者に連絡してください。

en: No new data supplied
ja: 新しいデータがありません。

en: No payment method on file
ja: ファイルに支払い情報がありません。

en: No such bot
ja: ボットが存在しません

en: No such user
ja: ユーザーが存在しません

en: Normal users
ja: 一般ユーザー

en: Not allowed for guest users
ja: ゲストに許可しない

en: Not logged in: API authentication or user session required
ja: ログインしていません: API 認証かユーザーログインが必要です

en: Nothing to change
ja: 変更するものがありません

en: Nothing's been sent here yet!
ja: まだ送信されたメッセージがありません！

en: Notifications
ja: 通知

en: OR
ja: か

en: One or more email addresses...
ja: 1つ以上のメールアドレス…

en: Only organization administrators can edit these settings.
ja: 組織の管理者だけがこの設定を変更できます。

en: Only organization owners can edit these settings.
ja: 組織の所有者のみこの設定を編集することができます。

en: Open
ja: 開く

en: Open message menu
ja: メッセージメニューを開く

en: Open reactions menu
ja: リアクションのメニューを開く

en: Operator
ja: オペレーター

en: Or, alternatively, use one of your backup phones:
ja: あるいは、予備の電話を使うのもいいでしょう。

en: Organization URL
ja: 組織のURL

en: Organization does not exist
ja: 組織は存在しません

en: Organization name
ja: 組織名

en: Organization permissions
ja: 組織の権限

en: Organization profile
ja: 組織のプロフィール

en: Organization settings
ja: 組織の設定

en: Other
ja: その他

en: Outside your domain.
ja: ドメイン外です。

en: Pagerduty logo
ja: Pagerdutyロゴ

en: Password
ja: パスワード

en: Password auth is disabled in your team.
ja: チームのパスワード認証は無効です。

en: Password reset sent!
ja: パスワードリセットを送信しました！

en: Password strength
ja: パスワード強度

en: Pay annually
ja: 年ごと

en: Pay monthly
ja: 月ごと

en: Payment schedule
ja: 支払い予定

en: Plans &amp; pricing
ja: プランと価格

en: Please <a href="%(login_url)s">log in</a> with your new password.
ja: 新しいパスワードで <a href="%(login_url)s">ログイン</a> してください。

en: Please enter at most 10 emails.
ja: 最大10個のメールアドレスを入力してください。

en: Please request an invite for {email} from the organization administrator.
ja: 組織の管理者から {email} を招待してもらうようにしてください。

en: Please use your real email address.
ja: 本物のメールアドレスを使ってください。

en: Press Enter to send
ja: Enterで送信

en: Preview
ja: プレビュー

en: Previous message
ja: 前のメッセージ

en: Privacy policy
ja: プライバシーポリシー

en: Private messages
ja: プライベートメッセージ

en: Private messages are disabled in this organization.
ja: この組織では、プライベートメッセージが無効化されています。

en: Private streams
ja: 非公開ストリーム

en: Productivity
ja: 生産性

en: Project management
ja: プロジェクト管理

en: Public streams
ja: 公開ストリーム

en: React to selected message with
ja: 選択したメッセージをリアクションする

en: Reply
ja: 返信

en: Reply to author
ja: 送信者へ返信

en: Reply to message
ja: メッセージへ返信

en: Reset password
ja: パスワードをリセット

en: Reset your password
ja: パスワードをリセット

en: Reset your password.
ja: パスワードをリセット

en: Retrying soon...
ja: すぐに再接続します...

en: STREAMS
ja: ストリーム

en: Saved as draft
ja: 下書きとして保存

en: Scroll down
ja: 下へスクロール

en: Scroll through streams
ja: ストリームをスクロール

en: Scroll up
ja: 上へスクロール

en: Search
ja: 検索

en: Search for <span class="operator_value"> keyword </span> in the topic or message content
ja: トピックやメッセージから <span class="operator_value"> キーワード </span> を検索

en: Search integrations
ja: インテグレーションを検索

en: Search operators
ja: 検索のオペレーター

en: Search people
ja: 人を検索

en: Search streams
ja: ストリームを検索

en: Send
ja: 送信

en: Send message
ja: メッセージを送信

en: Sentry logo
ja: Sentryロゴ

en: Settings
ja: 設定

en: Shorter is better than longer.
ja: 長いより短い方が良い

en: Show images in thread
ja: スレッドの画像を表示

en: Show keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカットを表示

en: Show message sender's profile
ja: メッセージ送信者のプロフィールを表示

en: Show more
ja: 全文を表示

en: Sign up
ja: 登録

en: Sign up for Zulip
ja: Zulipに登録する

en: Sign up with %(identity_provider)s
ja: %(identity_provider)sでサインアップ

en: Something went wrong. Please contact {email}.
ja: エラーが発生しました。{email} に問い合わせてください。

en: Something went wrong. Please reload the page.
ja: エラーが発生しました。ページを再読み込みしてください。

en: Something went wrong. Please wait a few seconds and try again.
ja: エラーが発生しました。少し待ってからもう一度試してください。

en: Sorry, the link you provided is invalid or has already been used.
ja: すみません。このリンクは不正か、すでに使われています。

en: Star selected message
ja: 選択したメッセージをスター付け

en: Starred messages
ja: スター付きメッセージ

en: Statistics
ja: 統計

en: Still no email? We can <a href="#" id="resend_email_link">resend it</a>.
ja: まだメールが届きませんか？<a href="#" id="resend_email_link">再送</a>しますか？

en: Stream
ja: ストリーム

en: Stream already has that name!
ja: 同じストリーム名です！

en: Streams settings
ja: ストリームの設定

en: Streams they should join
ja: 招待ユーザーが購読するストリーム

en: Subdomain can only have lowercase letters, numbers, and '-'s.
ja: サブドメインには小文字と数字と '-' だけが使えます。

en: Subdomain cannot start or end with a '-'.
ja: サブドメインは '-' で始まる、もしくは終わることができません。

en: Subdomain needs to have length 3 or greater.
ja: サブドメインは3文字以上必要です。

en: Subdomain required
ja: サブドメインが必要です

en: Subdomain unavailable. Please choose a different one.
ja: サブドメインは利用できません。別のものを選択してください。

en: Subdomains cannot start or end with a '-'.
ja: サブドメインは '-' で始める、または終えることができません。

en: Subscribe
ja: 購読

en: Subscribe to/unsubscribe from selected stream
ja: 選択したストリームを購読または解除

en: Subscribe, add, or configure streams
ja: ストリームの購読、追加、設定

en: Switch between tabs
ja: タブを切り替え

en: Terms of Service
ja: サービス利用規約

en: Thanks for signing up!
ja: 登録ありがとうございます！

en: The organization creation link has expired or is not valid.
ja: 組織作成リンクは期限切れか、無効になっています。

en: The organization you are trying to join using {email} does not exist.
ja: {email} で参加しようとしている組織が存在しません。

en: There is no Zulip organization hosted at this subdomain.
ja: このサブドメインにはZulip組織が存在しません。

en: This API is not available to incoming webhook bots.
ja: このAPIはincoming webhookボットに利用できません。

en: This endpoint does not accept bot requests.
ja: このエンドポイントはボットからのリクエストを受け付けません。

en: This endpoint requires HTTP basic authentication.
ja: このエンドポイントはHTTPのベーシック認証を必要とします。

en: This is a private stream
ja: このストリームは非公開です。

en: This is used for mobile applications and other tools that require a password.
ja: パスワードを必要とするモバイルアプリや他のツールで使います。

en: This server does not allow members of the public to create new organizations.
ja: このサーバーでは新しい組織を作成できるメンバーが限られています。

en: This stream does not exist or is private.
ja: このストリームは存在しないか、非公開です。

en: This user does not exist!
ja: このユーザーは存在しません！

en: This user is not registered.
ja: このユーザーは登録されていません。

en: To
ja: に

en: Toggle the gear menu
ja: 設定メニューを切り替え

en: Toggle topic mute
ja: トピックのミュートを切り替え

en: Token does not exist
ja: トークンがありません

en: Topic
ja: トピック

en: Topic already muted
ja: トピックはすでにミュート中

en: Topic can't be empty
ja: トピックを入力してください

en: Topics
ja: トピック

en: Total users
ja: すべてのユーザー数

en: Travis logo
ja: Travisロゴ

en: Try now.
ja: いますぐ

en: USERS
ja: ユーザー

en: Unable to handle Pivotal payload
ja: Pivotalのペイロードを処理できません

en: Unable to render message
ja: メッセージをレンダリングできません

en: Unicode emoji
ja: Unicode絵文字

en: Unknown email unsubscribe request
ja: 購読解除リクエストのメールアドレスがみつかりません

en: Unknown webhook request
ja: 不明なwebhookリクエスト

en: Upgrade to %(plan)s
ja: %(plan)sにアップグレード

en: Uploaded files
ja: アップロードしたファイル

en: Use %(external_host)s
ja: %(external_host)sを使用

en: Use backup token
ja: バックアップトークンを使用する

en: User cannot create streams.
ja: ユーザーはストリームを作成できません。

en: User groups
ja: ユーザーグループ

en: User is deactivated
ja: ユーザーは無効化されています

en: User not authorized for this query
ja: このクエリーを許可されていないユーザーです

en: User not authorized to execute queries on behalf of '{principal}'
ja: '{principal}' のクエリーを許可されていないユーザーです

en: Username
ja: ユーザー名

en: Username already in use
ja: ユーザー名は使用済みです

en: Users
ja: ユーザー

en: Version control
ja: バージョン管理

en: View drafts
ja: 下書きを表示

en: View stream messages
ja: ストリームのメッセージを表示

en: We strongly recommend enabling desktop notifications. They help Zulip keep your team connected.
ja: デスクトップ通知を有効にすることを強くお勧めします。デスクトップ通知はZulipでやり取りするのに役立ちます。

en: We've reset your password!
ja: パスワードをリセットしました！

en: We've updated your email subscription settings, and you won't get %(subscription_type)s emails anymore.
ja: メール購読中の設定を更新しました。今後 %(subscription_type)s のメールは届きません。

en: Webathena login not enabled
ja: Webathenaのログインが有効ではありません

en: Webhook bots can only access webhooks
ja: Webhookボットはwebhookだけにアクセスできます

en: Weekly
ja: 週次

en: Welcome to Zulip!
ja: Zulipへようこそ！

en: Why Zulip
ja: Zulipを選ぶ理由

en: Write
ja: 書く

en: Wrong password!
ja: パスワードが間違っています！

en: Wrong subdomain
ja: 誤ったサブドメイン

en: Yes, delete this message
ja: はい。このメッセージを削除します

en: You and
ja: あなたと

en: You are not authorized to access this queue
ja: このキューへのアクセスが許可されていません

en: You are not authorized to get events from this queue
ja: このキューからイベントを取得することが許可されていません

en: You aren't subscribed to this stream and nobody has talked about that yet!
ja: このストリームを購読していませんし、まだだれも会話していません！

en: You can't send private messages outside of your organization.
ja: 組織の外部からプライベートメッセージを送信できません。

en: You don't have permission to edit this message
ja: このメッセージを編集する権限がありません

en: You get
ja: 出力

en: You have no group private messages with this person yet!
ja: まだこの人とのグループPMがありません！

en: You have no private messages with these people yet!
ja: まだこの人たちとのプライベートメッセージがありません！

en: You have no private messages with this person yet!
ja: まだこの人とのプライベートメッセージがありません！

en: You have no private messages yet!
ja: まだプライベートメッセージがありません！

en: You have no unread messages!
ja: 未読のメッセージはありません！

en: You haven't been mentioned yet!
ja: メンションされたメッセージはありません！

en: You haven't received any messages sent by this user yet!
ja: まだこのユーザーから送られたメッセージはありません！

en: You haven't starred anything yet!
ja: まだどのメッセージにもスターを付けていません！

en: You may only upload one file at a time
ja: 一度に1つのファイルだけアップロードできます

en: You must invoice for at least {} users.
ja: 少なくとも {} 人分の請求書を作成する必要があります。

en: You must specify a file to upload
ja: ファイルを指定してアップロードしてください。

en: You must specify at least one email address.
ja: メールアドレスを指定してください。

en: You must specify at least one stream for invitees to join.
ja: ストリームに招待するユーザーを1人以上選択してください。

en: You must upload exactly one avatar.
ja: アバターは1つだけアップロードしてください。

en: You must upload exactly one file.
ja: ファイルは1つだけアップロードしてください。

en: You must upload exactly one icon.
ja: アイコンは1つだけアップロードしてください。

en: You need an invitation to join this organization.
ja: この組織に参加するには招待を受ける必要があります。

en: You type
ja: 入力

en: Your account
ja: アカウント

en: Your account has been disabled.
ja: アカウントは無効化されています。

en: Your bots
ja: ボット

en: Your email address, {email}, is not in one of the domains that are allowed to register for accounts in this organization.
ja: あなたのメールアドレス {email} はこの組織のアカウントに登録できるドメインではありません。

en: Your organization has turned off message editing
ja: 組織のメッセージ編集を禁止しました

en: Your username or password is incorrect.
ja: ユーザー名かパスワードが間違っています。

en: Zendesk logo
ja: Zendeskロゴ

en: Zulip account not found.
ja: Zulipアカウントが存在しません。

en: Zulip analytics for %(target_name)s
ja: %(target_name)sのZulipアナリティクス

en: Zulip extra emoji
ja: Zulip拡張絵文字
