Zulip - en to it translation catalogue (1045 entries)

en: 
                                No account found for %(email)s.
it: 
                               Account non trovato con %(email)s.

en: 
                            %(browser_name)s is not supported by Zulip.
it: 
                            %(browser_name)s non è supportato da Zulip.

en: 
                            And hundreds more through
                            <a href="/integrations/doc/hubot">Hubot</a>,
                            <a href="/integrations/doc/zapier">Zapier</a>,
                            and
                            <a href="/integrations/doc/ifttt">IFTTT</a>.
it: 
                             E centinaia in più 
                             <a href="/integrations/doc/hubot">Hubot</a>,
                             <a href="/integrations/doc/zapier">Zapier</a>,
                             and
                             <a href="/integrations/doc/ifttt">IFTTT</a>.

en: 
                            The auto-update feature in this old version of
                            Zulip desktop app no longer works.
it: 
                            La funzione di aggiornamento automatico in questa vecchia versione dell
                            app Desktop di Zulip non funziona più.

en: 
                            You are trying to login using LDAP without creating an
                            organization first. Please use EmailAuthBackend to create
                            your organization and then try again.
it: 
                            Stai provando a entrare usando LDAP senza aver prima
                            creato un'organizzazione. Per favore usa EmailAuthBackend per creare
                            la tua organizzazione, poi riprova.

en: 
                            You are using old version of the Zulip desktop
                            app that is no longer supported.
it: 
                            Stai utilizzando la vecchia versione del app desktop Zulip
                            app che non è pù supportata.

en: 
                            You can also use the <a href="%(apps_page_link)s">Zulip desktop app</a>.
it: 
                            Puoi usare anche l' <a href="%(apps_page_link)s">app Desktop di Zulip</a>.

en: 
                            Zulip supports modern browsers like Firefox,
                            Chrome, and Edge.
it: 
                            Zulip supporta i browser moderni tipo Firefox,
                            Chrome, ed Edge.

en: 
                        The organization you are trying to join, %(deactivated_domain_name)s, has been deactivated.
                        Please contact <a href="mailto:%(support_email)s">%(support_email)s</a> to reactivate
                        this group.
it: 
                        L'organizzazione in cui stai provando ad entrare, %(deactivated_domain_name)s, è stata disattivata.
                        Per favore contatta <a href="mailto:%(support_email)s">%(support_email)s</a> per riattivare
                        questo gruppo.

en: 
                        This installation of Zulip does not have a configured privacy policy.
                        Contact this <a href="mailto:%(support_email)s">server's administrator</a>
                        if you have any questions.
it: 
                         Questa installazione di Zulip non ha una politica di privacy configurata.
                         Contatta <a href="mailto:%(support_email)s">l'amministratore di questo server</a>
                         se hai qualche domanda.

en: 
                        This installation of Zulip does not have a configured terms of service.
                        Contact this <a href="mailto:%(support_email)s">server's administrator</a>
                        if you have any questions.
it: 
                       Questa installazione di Zulip non i termini di servizi configurati.
                       Contatta <a href="mailto:%(support_email)s">l'amministratore di questo server</a>
                       se hai qualche domanda.

en: 
                        Zulip is open source, so you can <a href="%(production_install_url)s">install your own Zulip server</a> or create a new organization on
                        <a href="%(zulip_cloud_link)s">Zulip Cloud</a>
it: 
                        Zulip è open source, così puoi <a href="%(production_install_url)s">installare il tuo server Zulip</a> o creare una nuova organizzazione nel
                        <a href="%(zulip_cloud_link)s">Cloud  di Zulip</a>

en: 
                <h1>You&rsquo;re almost there.</h1>
                <p>We just need you to do one last thing.</p>
it: 
                <h1>You&rsquo;re almost there.</h1>
                <p>Abbiamo solo bisogno che tu faccia un'ultima cosa.</p>

en: 
                Complete the
                <a class="alert-link" href="#organization/organization-profile">
                    organization profile
                </a> to brand and explain the purpose of this Zulip organization.
it: 
                Completa il
                <a class="alert-link" href="#organization/organization-profile">
                    profilo dell'organizzazione
                </a> dal brand alla descrizione di che cosa si occupa la vostra organizzazione.

en: 
                End of results from your
                <a href="/help/search-for-messages#searching-shared-history"
                  target="_blank" rel="noopener noreferrer">history</a>.
                Consider <a class="search-shared-history" href="">searching all public streams</a>.
it: 
                Fine dei risultati dalla tua
                <a href="/help/search-for-messages#searching-shared-history"
                  target="_blank" rel="noopener noreferrer">cronologia</a>.
                Prendi in considerazione<a class="search-shared-history" href="">la ricerca sui canali pubblici</a>.

en: 
                Learn more about mentions <a href="/help/mention-a-user-or-group">
                here</a>.
it: 
                Ulteriori informazioni sulle menzioni <a href="/help/mention-a-user-or-group">
                qui</a>.

en: 
                Learn more about starring messages <a href="/help/star-a-message">
                here</a>.
it: 
                Ulteriori informazioni sui messaggi con protagonista<a href="/help/star-a-message">
                qui</a>.

en: 
                Some older messages are unavailable.
                <a href="/plans/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade your organization</a>
                to access your full message history.
it: 
                Alcuni messaggi meno recenti non sono disponibili.
                <a href="/plans/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Aggiorna la tua organizzazione</a>
                per accedere alla cronologia completa dei tuoi messaggi.

en: 
                That query would search for messages sent by
                <span class="operator_value">%(placeholder_email)s</span>
                to stream
                <span class="operator_value">%(placeholder_stream)s</span>
                containing the keyword
                <span class="operator_value">%(placeholder_keyword)s</span>.
it: 
                Quella ricerca individuerebbe i messaggi inviati da
                <span class="operator_value">%(placeholder_email)s</span>
                sul canale
                <span class="operator_value">%(placeholder_stream)s</span>
                contenenti la parola
                <span class="operator_value">%(placeholder_keyword)s</span>.

en: 
                To use one of these to login to Zulip, you must first
                <a href="https://github.com/settings/emails">verify it with GitHub.</a>
it: 
                Per utilizzare uno di questi per accedere a Zulip, devi prima
                <a href="https://github.com/settings/emails">verificarlo con GitHub.</a>

en: 
                Welcome back!  You have <span class="bankruptcy_unread_count">%(count)s</span> unread messages.  Do you want to mark them all as read?
                <span class="buttons">
                    <a class="alert-link accept-bankruptcy">Yes, please!</a>
                    &bull;
                    <a class="alert-link exit">No, I'll catch up.</a>
                </span>
it: 
                Bentornato!  Hai <span class="bankruptcy_unread_count">%(count)s</span> messaggi da leggere.  Vuoi contrassegnarli tutti come letti?
                <span class="buttons">
                    <a class="alert-link accept-bankruptcy">Si grazie!</a>
                    &bull;
                    <a class="alert-link exit">No, ci do un occhiata grazie.</a>
                </span>

en: 
                Why not <a href="#" class="empty_feed_compose_private">
                start a conversation with yourself</a>?
it: 
                Perché non <a href="#" class="empty_feed_compose_private">
                Iniziare una conversazione con te stesso?</a>?

en: 
                Why not <a href="#" class="empty_feed_compose_private">
                start the conversation</a>?
it: 
                Perchè non <a href="#" class="empty_feed_compose_private">
                cominci la conversazione</a>?

en: 
                Why not <a href="#" class="empty_feed_compose_stream">
                start the conversation</a>?
it: 
                Perchè non <a href="#" class="empty_feed_compose_stream">
                iniziare la conversazione</a>?

en: 
                You are using an old version of the Zulip desktop app with known security bugs.
                <a class="alert-link" href="%(apps_page_link)s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">
                    Download the latest version.
                </a>
it: 
                Stai utilizzando una vecchia versione dell'app desktop Zulip con noti bug di sicurezza
                <a class="alert-link" href="%(apps_page_link)s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">
                    Scarica l'ultima versione.
                </a>

en: 
                Your GitHub account also has unverified email addresses
                associated with it.
it: 
                Il tuo account GitHub ha anche indirizzi email non verificati
                ad esso associato.

en: 
            <h1 class="get-started">Select account</h1>
it: 
            <h1 class="get-started">Seleziona account</h1>

en: 
            Marking all messages as read…
it: 
            Sto segnando tutti i messaggi come letti...

en: 
            The email address you are trying to sign up with is not valid.
            Please sign up using a valid email address.
it: 
            L'indirizzo email con cui stai tentando di registrarti non è valida.
            Per favore utilizza un indirizzo email valido.

en: 
            The organization you are trying to join, %(realm_name)s,
            only allows users with email addresses within the
            organization. Please sign up using appropriate email address.
it: 
            L'organizzazione in cui stai provando a entrare, %(realm_name)s,
            accetta solo utenti con indirizzi email dell'organizzazione.
            Per favore registrati usando un indirizzo email corretto.

en: 
        <p>This organization has been migrated to new hosting on zulip.com. We just need you to do one last thing.</p>
        <h3>Accept the Zulip Cloud terms of service</h3>
it: 
        <p>Questa organizzazione è stata migrata sul nuovo hosting su zulip.com. Abbiamo solo bisogno che tu faccia un'ultima cosa.</p>
        <h3>Accetta i termini di servizio di Zulip Cloud</h3>

en: 
        Do not reply to this email. This Zulip server is not configured to accept incoming emails (<a href="%(url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">help</a>).
it: 
        Non rispondere a questa email. Questo server Zulip non è configurato per accettare email in arrivo (<a href="%(url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">aiuto</a>).

en: 
        Do not reply to this email. This Zulip server is not configured to accept incoming emails (<a href="%(url)s">help</a>).
it: 
        Non rispondere a questa email. Questo server Zulip non è configurato per accettare email in arrivo (<a href="%(url)s">aiuto</a>).

en: 
        This invitation expires in two days. If the invitation expires,
        you'll need to ask <a href="mailto:%(referrer_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(referrer_name)s</a>
        for another one.
it: 
        Questo invito scade tra due giorni. Se l'invito scade,
        dovrai chiedere a <a href="mailto:%(referrer_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(referrer_name)s</a>
        per ricevere un'altro.

en: 
        This invitation expires in two days. If the invitation expires,
        you'll need to ask <a href="mailto:%(referrer_email)s">%(referrer_name)s</a>
        for another one.
it: 
        Questo invito scade tra due giorni. Se l'invito scade,
        dovrai chiedere a <a href="mailto:%(referrer_email)s">%(referrer_name)s</a>
        per riceverne un'altro.

en: 
    Do not reply to this email. This Zulip server is not configured to accept
    incoming emails. Help:
it: 
    Non rispondere a questa email. Questo server Zulip non è configurato per accettare email in arrivo. Aiuto:

en: 
    This email does not include message content because you have disabled message content appearing in email notifications.
    See %(alert_notif_url)s for more details.
it: 
    Questa e-mail non include il contenuto del messaggio perché hai disabilitato il contenuto del messaggio che appare nelle notifiche e-mail.
    Guarda%(alert_notif_url)s per ulteriori dettagli.

en: 
    This email does not include message content because your organization has disabled message content appearing in email notifications.
    See %(hide_content_url)s for more details.
it: 
    Questa e-mail non include il contenuto del messaggio perché l'organizzazione ha disabilitato il contenuto del messaggio che appare nelle notifiche e-mail.
    Guarda%(hide_content_url)s per ulteriori dettagli.

en: %(realm_name)s on Zulip: Your new account details
it: %(realm_name)sin Zulip: I dettagli del tuo nuovo account

en: %(realm_name)s on Zulip: Your new organization details
it: %(realm_name)s in Zulip: I dettagli della tua nuova organizzazione

en: %(referrer_full_name)s (%(referrer_email)s) wants you to join them on Zulip -- the team communication tool designed for productivity.
it: %(referrer_full_name)s(%(referrer_email)s) vuole che tu ti unisca a loro su Zulip - lo strumento di comunicazione di team progettato per la produttività.

en: %(referrer_full_name)s invited you to join %(referrer_realm_name)s
it: %(referrer_full_name)sti ha invitato ad unirti a %(referrer_realm_name)s

en: '{email}' is no longer using Zulip.
it: '{email}' non sta più usando Zulip.

en: '{item}' cannot be blank.
it: '{item}' non può essere vuoto.

en: '{stream_name}' is a default stream and cannot be added to '{group_name}'
it: '{stream_name}' è un canale predefinito e non può essere aggiunto a '{group_name}'

en: '{value}' is not a valid choice for '{field_name}'.
it: '{value}' non è una scelta valida per '{field_name}'.

en: (you'll need these to sign in to the <a href="%(apps_page_link)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">mobile and desktop</a> apps)
it: (ti serviranno per accedere alle app  <a href="%(apps_page_link)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">mobile e desktop</a> )

en: (you'll need these to sign in to the <a href="%(apps_page_link)s">mobile and desktop</a> apps)
it: (ne avrai bisogno per accedere alle app per dispositivi <a href="%(apps_page_link)s">mobili e desktop</a>)

en: (you'll need these to sign in to the mobile and desktop apps (%(apps_page_link)s))
it: (ti serviranno per accedere alle app mobile e desktop (%(apps_page_link)s))

en: 15 day actives
it: Attività di 15 giorni

en: <a href="%(getting_started_link)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">Learn more</a> about Zulip, become a pro with a few <a href="%(keyboard_shortcuts_link)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">keyboard shortcuts</a>, or <a href="%(realm_uri)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">dive right in</a>!
it: <a href="%(getting_started_link)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">Scopri di più</a> su Zulip, diventa un professionista con alcune <a href="%(keyboard_shortcuts_link)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">scorciatoie da tastiera</a>,o <a href="%(realm_uri)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">tuffati proprio dentro</a>!

en: <a href="%(getting_started_link)s">Learn more</a> about Zulip, become a pro with a few <a href="%(keyboard_shortcuts_link)s">keyboard shortcuts</a>, or <a href="%(realm_uri)s">dive right in</a>!
it: <a href="%(getting_started_link)s">Scopri di più</a>su Zulip, diventa un professionista con alcune <a href="%(keyboard_shortcuts_link)s">scorciatoie da tastiera</a>,o <a href="%(realm_uri)s">tuffati proprio dentro</a>!

en: <a href="%(narrow_url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">Reply in Zulip</a>, or <a href="%(notif_url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">manage email preferences</a>.
it: <a href="%(narrow_url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">Rispondi in Zulip</a>, o <a href="%(notif_url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">gestisci le tue preferenze e-mail</a>.

en: <a href="%(narrow_url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">View or reply in Zulip</a>, or <a href="%(notif_url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">manage email preferences</a>.
it: <a href="%(narrow_url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">Visualizza o rispondi in Zulip</a>, o <a href="%(notif_url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">gestisci le tue preferenze e-mail</a>.

en: <a href="%(narrow_url)s">Reply in Zulip</a>, or <a href="%(notif_url)s">manage email preferences</a>.
it: <a href="%(narrow_url)s">Rispondi in Zulip</a>, o <a href="%(notif_url)s">gestisci le preferenze e-mail</a>.

en: <a href="%(narrow_url)s">View or reply in Zulip</a>, or <a href="%(notif_url)s">manage email preferences</a>.
it: <a href="%(narrow_url)s">Visualizza o rispondi in Zulip</a>, o <a href="%(notif_url)s">gestisci le preferenze e-mail</a>.

en: <a href="mailto:%(referrer_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(referrer_full_name)s (%(referrer_email)s)</a> wants you to join them on Zulip — the team communication tool designed for productivity.
it: <a href="mailto:%(referrer_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(referrer_full_name)s (%(referrer_email)s)</a>  vuole che tu ti unisca con loro su Zulip — lo strumento di comunicazione di team, progettato per la produttività.

en: <a href="mailto:%(referrer_email)s">%(referrer_full_name)s (%(referrer_email)s)</a> wants you to join them on Zulip &mdash; the team communication tool designed for productivity.
it: <a href="mailto:%(referrer_email)s">%(referrer_full_name)s (%(referrer_email)s)</a>vuole che ti unisca a loro su Zulip; lo strumento di comunicazione di team progettato per la produttività.

en: <p>File not found.</p>
it: <p>File non trovato.</p>

en: <p>Invalid size.</p>
it: <p>Dimensione non valida.</p>

en: <p>Not a valid URL.</p>
it: <p>Non è un URL valido</p>

en: <p>You are not authorized to view this file.</p>
it: <p>Non sei autorizzato a visualizzare questo file.</p>

en: <strong class="message">Unable to connect to
                Zulip.</strong>  Updates may be delayed.
it: <strong class="message">Impossibile connettersi a
                Zulip.</strong>Gli aggiornamenti potrebbero essere ritardati.

en: A custom emoji with this name already exists.
it: Esiste già un'emoji personalizzata con questo nome.

en: A field with that label already exists.
it: Un campo con quell'etichetta esiste già.

en: A full update of all the graphs happens once a day.<br/>The “Messages Sent Over Time” graph is updated once an hour.
it: Un aggiornamento completo di tutti i grafici avviene una volta al giorno. <br/>Il grafico “Messaggi inviati nel tempo” viene aggiornato ogni ora.

en: API documentation
it: Documentazione API

en: API usage exceeded rate limit
it: L'utilizzo dell'API ha superato il limite di velocità

en: About Zulip
it: A proposito di Zulip

en: Academic research
it: Ricerca accademica

en: Accept the new Terms of Service
it: Accetti i nuovi termini di servizio

en: Access denied
it: Accesso negato

en: Account has been deactivated.
it: L'account è stato disattivato.

en: Account is deactivated
it: L'account è disattivato

en: Account is not associated with this subdomain
it: L'Account non è associato con questo sottodominio

en: Activate your Zulip account
it: Attiva il tuo account Zulip

en: Active users
it: Utenti attivi

en: Add another user...
it: Aggiungi un altro utente...

en: Add emoji
it: Aggiungi emoji

en: Add one or more users
it: Aggiungi uno o più utenti

en: Add streams
it: Aggiungi canali

en: Add up to 10 comma-separated email addresses.
it: Aggiungi fino a 10 indirizzi email separati da virgole.

en: Add video call
it: Aggiungi videochiamata

en: Administrators
it: Amministratori

en: Aggregation
it: Aggregazione

en: Alert words
it: Parole allarme

en: All
it: Tutto

en: All messages
it: Tutti i messaggi

en: All streams
it: Tutti i canali

en: All time
it: Sempre

en: Already has an account.
it: Hai già un account.

en: An error occurred while deleting the attachment. Please try again later.
it: Si è verificato un errore durante la cancellazione dell'allegato. Per favore riprova più tardi.

en: An event newer than {event_id} has already been pruned!
it: Un evento più recente di {event_id} è già stato eliminato!

en: An unknown browser
it: Browser sconosciuto

en: Analytics are fully available 24 hours after organization creation.
it: Le statistiche sono completamente disponibili 24 ore dopo la creazione dell'organizzazione.

en: Analytics documentation
it: Documentazione di analisi

en: Apps &amp; integrations
it: App &amp; integrazioni

en: Are you sure you want to delete this message?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo messaggio?

en: Argument "{}" is not valid JSON.
it: Argomento JSON "{}" non valido.

en: As a last resort, you can use a backup token:
it: Come ultima risorsa, puoi utilizzare un token di backup:

en: Ask me later
it: Chiedimelo più tardi

en: At least one authentication method must be enabled.
it: Almeno un metodo di autenticazione deve essere abilitato.

en: At least one of the following arguments must be present: emoji_name, emoji_code
it: Almeno uno dei seguenti argomenti deve essere presente: emoji_name, emoji_code

en: Attach files
it: Allega file

en: Auth key for this subdomain not found.
it: Chiave di autenticazione per questo sottodominio non trovato.

en: Authentication methods
it: Metodi di autenticazione

en: Automatic
it: Automatico

en: Available on Zulip Standard. Upgrade to access.
it: Disponibile su Zulip Standard. Aggiorna per accedere.

en: Avatar changes are disabled in this organization.
it: Le modifiche dell'avatar sono disabilitate in questa organizzazione.

en: Bad JSON web token
it: JSON web token errato

en: Bad event queue id: {queue_id}
it: ID coda evento non valido: {queue_id}

en: Bad name or username
it: Nome o nome utente non buono

en: Bad value for '{var_name}': {bad_value}
it: Valore errato per '{var_name}': {bad_value}

en: Best,
it: Migliore,

en: Big Blue Button is not configured.
it: Big Blue Button non è configurato.

en: Big Blue Button server returned an unexpected error.
it: Il Big Blue Botton server ha restituito un errore imprevisto.

en: Billing
it: Fatturazione

en: CSRF Error: {reason}
it: Errore CSRF: {reason}

en: Can't create bots until FAKE_EMAIL_DOMAIN is correctly configured.
    Please contact your server administrator.
it: Non puoi creare bot senza che FAKE_EMAIL_DOMAIN sia correttamente configurato
    Si prega di contattare l'amministratore del server.

en: Can't decide between '{var_name1}' and '{var_name2}' arguments
it: Impossibile decidere tra gli argomenti '{var_name1}' e '{var_name2}'

en: Can't use both mobile_flow_otp and desktop_flow_otp together.
it: Non puoi usare entrambi mobile_flow_otp e desktop_flow_otp insieme.

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel compose
it: Annulla scrivi

en: Cannot change message content while changing stream
it: Impossibile modificare il contenuto del messaggio durante la modifica del canale

en: Cannot deactivate the only organization owner
it: Non si può disattivare l'unico amministratore dell'organizzazione

en: Cannot deactivate the only {entity}.
it: Impossibile disattivare l'unica {entity}.

en: Cannot send to multiple streams
it: Non posso inviare su più canali

en: Catch up on a stream
it: Portati al canale

en: Categories
it: Categorie

en: Center the view around message ID
it: Centra la vista attorno al ID di messaggio

en: Check out our <a href="%(getting_started_link)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">guide for admins</a>, become a Zulip pro with a few <a href="%(keyboard_shortcuts_link)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">keyboard shortcuts</a>, or <a href="%(realm_uri)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">dive right in</a>!
it: Controlla la nostra <a href="%(getting_started_link)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">guida per amministratori</a>, diventa un professionista di Zulip con alcune <a href="%(keyboard_shortcuts_link)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">scorciatoie da tastiera</a>, o <a href="%(realm_uri)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">tuffati proprio dentro</a>!

en: Check out our <a href="%(getting_started_link)s">guide for admins</a>, become a Zulip pro with a few <a href="%(keyboard_shortcuts_link)s">keyboard shortcuts</a>, or <a href="%(realm_uri)s">dive right in</a>!
it: Controlla la nostra <a href="%(getting_started_link)s">guida per amministratori</a>,diventa un professionista con alcune <a href="%(keyboard_shortcuts_link)s">scorciatoie da tastiera</a>,o <a href="%(realm_uri)s">tuffati proprio dentro</a>!

en: Check out our guide (%(getting_started_link)s) for admins, become a Zulip pro with a few keyboard shortcuts (%(keyboard_shortcuts_link)s), or dive right in to %(realm_uri)s!
it: Controlla la nostra guida (%(getting_started_link)s) per gli amministratori, iventa un professionista con alcune scorciatoia da tastiera (%(keyboard_shortcuts_link)s), o tuffati proprio dentro %(realm_uri)s!

en: Check your email for a confirmation link.
it: Controlla la tua email per il link di conferma.

en: Check your email in a few minutes to finish the process.
it: Controlla la tua mail tra pochi minuti per finire il processo.

en: Check your email so we can get started.
it: Controlla la tua email così possiamo cominciare.

en: Cheers,
it: Grazie,

en: Click anywhere on a message to reply.
it: Clicca in un qualunque punto di un messaggio per rispondere.

en: Click here to log in to Zulip and catch up.
it: Fai clic qui per accedere a Zulip e aggiornarti.

en: Click here to log in to Zulip and catch up: %(organization_uri)s.
it: Fai clic qui per accedere a Zulip e aggiornarti: %(organization_uri)s.

en: Click here to start a new conversation. Pick a topic (2-3 words is best), and give it a go!
it: Premi qui per iniziare una nuova conversazione. Seleziona un argomento (2-3 parole se possibile), e inizia!

en: Click the button below to complete registration.
it: Clicca sul bottone sotto per completare la registrazione.

en: Click the button below to reactivate your organization.
it: Fai clic sul pulsante qui sotto per riattivare la tua organizzazione.

en: Click the button below to reset your password.
it: Clicca sul bottone sotto per reimpostare la tua password.

en: Click the link below to complete registration.
it: Clicca sul link sotto per completare la registrazione.

en: Click the link below to reactivate your organization.
it: Clicca sul link sotto per riattivare la tua organizzazione.

en: Click the link below to reset your password.
it: Clicca su link sotto per reimpostare la tua password.

en: Client did not pass any new values.
it: Il client non ha passato nessun nuovo valore.

en: Close
it: Chiudi

en: Collapse/show selected message
it: Comprimi / mostra il messaggio selezionato

en: Communication
it: Comunicazione

en: Complete registration
it: Completa la registrazione

en: Compose
it: Comporre

en: Compose a reply @-mentioning author
it: Scrivi una risposta @-menzionando l'autore

en: Compose your message here
it: Componi il tuo messaggio qui

en: Compose your message here...
it: Componi il tuo messaggio qui...

en: Composing messages
it: Sta scrivendo

en: Confirm email change
it: Conferma la modifica dell'email

en: Confirm password
it: Conferma password

en: Congratulations on your first reply!
it: Congratulazioni per la tua prima risposta!

en: Consecutive '.' are not allowed.
it: Non sono permessi '.' consecutivi.

en: Contact support
it: Contatta il supporto

en: Contact us any time at %(support_email)s if you run into trouble, have any feedback, or just want to chat!
it: Contattaci in qualsiasi momento a %(support_email)sse ti trovi nei guai, hai dei feedback o vuoi solo chattare!

en: Contact us any time at %(support_email)s if you run into trouble,have any feedback, or just want to chat!
it: Contattaci in qualsiasi momento a %(support_email)sse ti trovi nei guai, hai dei feedback o vuoi solo chattare!

en: Contact us any time at <a href="mailto:%(support_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(support_email)s</a> if you run into trouble, have any feedback, or just want to chat!
it: Contattaci in qualsiasi momento a<a href="mailto:%(support_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline"> %(support_email)s</a>se ti trovi nei guai, hai dei feedback o vuoi solo chattare!

en: Contact us any time at <a href="mailto:%(support_email)s">%(support_email)s</a> if you run into trouble, have any feedback, or just want to chat!
it: Contattaci in qualsiasi momento a<a href="mailto:%(support_email)s"> %(support_email)s</a>se ti trovi nei guai, hai dei feedback o vuoi solo chattare!

en: Content can't be empty
it: Il contenuto non può essere vuoto

en: Continue to registration
it: Continua la registrazione

en: Continuous integration
it: Integrazione continua

en: Copy
it: Copia

en: Copy this login token and return to your Zulip app to finish logging in:
it: Copia questo token di accesso e torna all'app Zulip per completare l'accesso:

en: Could not allocate event queue
it: Impossibile allocare la coda degli eventi

en: Could not decode image; did you upload an image file?
it: Impossibile decodificare l'immagine; hai caricato un file immagine?

en: Could not find Kerberos credential
it: Non trovo le credenziali Kerberos

en: Create a new Zulip organization
it: Crea una nuova organizzazione Zulip

en: Create a new organization.
it: Crea una nuova organizzazione.

en: Create new stream
it: Crea nuovo canale

en: Create organization
it: Crea organizzazione

en: Create your own!
it: Crea il tuo!

en: Cumulative
it: Cumulativo

en: Custom external account must define url pattern
it: L'account esterno personalizzato deve definire il modello di URL

en: Custom integrations
it: Integrazioni personalizzate

en: Custom profile fields
it: Campi profilo personalizzati

en: Customer support
it: Supporto clienti

en: Customize your account and notifications on your [Settings page]({settings_url})
it: Personalizza il tuo account e le notifiche sulla tua [Pagina delle impostazioni]({settings_url})

en: Cycle between stream narrows
it: Cicla tra le selezioni per canale

en: Daily
it: Giornalmente

en: Daily actives
it: Attivazioni giornaliere

en: Data exports
it: Esportazioni di dati

en: Data is out of order.
it: I dati sono fuori servizio.

en: Deactivated organization
it: Organizzazione disattivata

en: Deactivated users
it: Utenti disattivati

en: Dear former administrators of %(realm_name)s,
it: Cari ex amministratori di %(realm_name)s,

en: Default custom field cannot be updated.
it: Il campo personalizzato predefinito non può essere aggiornato.

en: Default stream group '{group_name}' already exists
it: Il gruppo di canale predefinito '{group_name}' esiste già

en: Default stream group '{}' already exists
it: Il gruppo di canali predefinito  '{}' esiste già

en: Default stream group name '{}' contains NULL (0x00) characters.
it: Nome del gruppo del canale '{}' contiene NULL (0x00) caratteri.

en: Default stream group name too long (limit: {} characters)
it: Nome del gruppo del canale predefinito troppo lungo (limit: {} characters)

en: Default stream group with id '{}' does not exist.
it: Il gruppo di canali predefinito con id '{}' non esiste.

en: Default streams
it: Canali di default

en: Delete message
it: Cancella messaggio

en: Delete selected draft
it: Elimina la bozza selezionata

en: Deployment
it: Distribuzione

en: Deprecation notice
it: Avviso di cancellazione

en: Desktop & mobile apps
it: Desktop e mobile apps

en: Desktop &amp; mobile apps
it: App Desktop e mobile

en: Detailed keyboard shortcuts documentation
it: Documentazione dettagliata delle scorciatoie da tastiera

en: Detailed search operators documentation
it: Documentazione dettagliata degli operatori di ricerca

en: Dev environment not enabled.
it: Ambiente di sviluppo non abilitato.

en: Device: %(device_browser)s on %(device_os)s.
it: Dispositivo: %(device_browser)ssu %(device_os)s.

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Display settings
it: Mostra le impostazioni

en: Disposable email addresses are not allowed in this organization
it: Gli indirizzi email monouso non sono consentiti in questa organizzazione

en: Domain can only have letters, numbers, '.' and '-'s.
it: Il dominio può contenere solo lettere, numeri, '.' e '-'s.

en: Domain can't be empty.
it: Il dominio non può essere vuoto.

en: Domain cannot start or end with a dot (.)
it: Il dominio non può iniziare o finire con un punto (.)

en: Domain is too long
it: Dominio è troppo lungo

en: Domain must have at least one dot (.)
it: Il dominio deve avere almeno un punto (.)

en: Don&rsquo;t import settings
it: Don&rsquo;t importa configurazione

en: Don't have an account yet? You need to be invited to join this organization.
it: Non hai ancora un account? Devi essere invitato per far parte di questa organizzazione.

en: Don't know your organization URL?
it: Non conosci il l'URL della tua organizzazione?

en: Download
it: Scarica

en: Download our [Desktop and mobile apps]({apps_url})
it: Scarica le nostre [Desktop e mobile apps]({apps_url})

en: Download the latest release.
it: Scarica l'ultima versione.

en: Drafts
it: Bozze

en: Edit selected draft
it: Modifica la bozza selezionata

en: Edit selected message
it: Modifica messaggio selezionato

en: Edit your last message
it: Modifica il tuo ultimo messaggio

en: Education
it: Educazione

en: Effect
it: Effetto

en: Email '{email}' not allowed in this organization
it: L'email '{email}' non è consentita in questa organizzazione

en: Email '{}' already in use
it: L'email '{}' è già in uso

en: Email address changes are disabled in this organization.
it: Le modifiche dell'indirizzo email sono disabilitate in questa organizzazione.

en: Email addresses
it: Indirizzi email

en: Email addresses containing + are not allowed in this organization.
it: Gli indirizzi email contenenti + non sono ammessi in questa organizzazione.

en: Email addresses containing + are not allowed.
it: Gli indirizzi email contenenti + non sono accettati.

en: Email changed!
it: Email cambiata!

en: Email or username
it: Email o nome utente

en: Email settings updated
it: Impostazioni email aggiornate

en: Emails (one on each line or comma-separated)
it: Emails (una per riga o separate da virgola)

en: Embedded bots are not enabled.
it: I robot integrati non sono abilitati.

en: Emoji '{}' does not exist
it: Emoji '{}' non esiste

en: Emoji name is missing
it: Manca il nome del Emoji

en: Empty or invalid length token
it: Token di lunghezza vuoto o non valido

en: Enable notifications
it: Abilita notifiche

en: Enabled
it: Attivo

en: Enter
it: Inserisci

en: Enter your LDAP/Active Directory password.
it: Inserisci la tua LDAP/Active Directory password.

en: Enter your email address
it: Inserisci il tuo indirizzo email

en: Enter your organization's Zulip URL:
it: Inserisci l'URL della tua organizzazione Zulip:

en: Error authenticating to the Big Blue Button server.
it: Errore di autenticazione al Big Blue Button server.

en: Error connecting to the Big Blue Button server.
it: Errore di connessione al Big Blue Button server.

en: Error: channels_map_to_topics parameter other than 0 or 1
it: Errore: parametro channels_map_to_topics diverso da 0 o 1

en: Event (hackathons, conferences, etc.)
it: Evento (hackathon, conferenze, ecc.)

en: Event {event_id} was not in this queue
it: Evento{event_id} non è in questa coda

en: Every message has a topic. Topics keep conversations easy to follow, and make it easy to reply to conversations that start while you are offline.
it: Ogni messaggio ha un argomento, Gli argomenti rendono le conversazioni agevoli da seguire, e rendono più facile rispondere alle conversazione che iniziano quando sei offline.

en: Everyone
it: Tutti

en: Example of a topic that is too long
it: Esempio di argomento troppo lungo

en: Examples of short topics
it: Esempi di brevi argomenti

en: Exceeded rate limit.
it: Limite di velocità superato.

en: Exclude messages with topic <span class="operator_value">topic</span>
it: Escludi messaggi con argomento <span class="operator_value">topic</span>

en: Exit search
it: Esci dalla ricerca

en: Expected exactly one stream
it: Previsto esattamente un canale

en: Export already deleted
it: Export già cancellato

en: External account
it: Account esterno

en: Failed to change owner, bots can't own other bots
it: Impossibile cambiare proprietario, i bot non possono possedere altri bot

en: Failed to change owner, no such user
it: Cambio proprietario fallito, non trovo l'utente

en: Failed to change owner, user is deactivated
it: Cambio proprietario fallito, l'utente è disattivato

en: Failed to create Zoom call
it: Creazione della chiamata Zoom fallita

en: Features
it: Caratteristiche

en: Feel free to continue using this space to practice your new messaging skills. Or, try clicking on some of the stream names to your left!
it: Sentiti libero di continuare a utilizzare questo spazio per esercitarti nelle nuove abilità di messaggistica. Oppure, prova a fare clic su alcuni dei nomi di canali alla tua sinistra!

en: Field id {id} not found.
it: Id campo {id} non trovato.

en: Field must have at least one choice.
it: Il campo deve avere almeno una scelta.

en: Filter by category
it: Filtra per categoria

en: Filter not found
it: Filtro non trovato

en: Filter streams
it: Filtra i canali

en: Filter users
it: Filtra gli utenti

en: Financial
it: Finanziario

en: Find account
it: Trova account

en: Find accounts
it: Trova account

en: Find your Zulip accounts
it: Trova il tuo account Zulip

en: Find your organization.
it: Trova la tua organizzazione

en: Finish
it: Finito

en: Finish desktop login
it: Termina l'accesso Desktop

en: First message
it: Primo messaggio

en: Flag not editable: '{}'
it: Flag non editabile: '{}'

en: Forgot your password?
it: Hai dimenticato la password?

en: Formatting
it: Sto formattando

en: Full name
it: Nome

en: Full name or 名前
it: Nome completo o 名前

en: GOOGLE_CLIENT_ID is not configured
it: GOOGLE_CLIENT_ID non è configurato

en: Generate invite link
it: Genera link di invito

en: Github logo
it: Logo Github

en: Go to Settings to configure your notifications and display settings.
it: Vai a Impostazioni per configurare le notifiche e le impostazioni di visualizzazione.

en: Go to Zulip
it: Vai a Zulip

en: Good topics: design mockup, Bug 345, acme burgers
it: Argomenti buoni: design mockup, Bug 345, acme burgers

en: Got it
it: Ce l'ho

en: Grant Zulip the Kerberos tickets needed to run your Zephyr mirror via Webathena
it: Concedi a Zulip i tickets Kerberos necessari per eseguire il tuo mirror Zephyr tramite Webathena

en: Group PMs with %(huddle_display_name)s
it: Messaggi privati di Gruppo con %(huddle_display_name)s

en: Group private messages
it: Messaggi di gruppo privati

en: Guest users
it: Utenti guest

en: Guest users cannot edit custom emoji.
it: Gli ospiti non possono modificare le emoji personalizzate.

en: Guests
it: Ospiti

en: Hello, and welcome to Zulip!
it: Ciao, e benvenuto in Zulip!

en: Help &amp; community
it: Aiuto &am: community

en: Help center
it: Centro di supporto

en: Here are some tips to get you started:
it: Ecco alcuni suggerimenti per iniziare:

en: Heroku logo
it: Logo Heroku

en: Hi %(user_name)s,
it: Ciao %(user_name)s,

en: Hi again,
it: Ciao di nuovo,

en: Hi there! It looks like you tried to unsubscribe from something, but we don't
    recognize the URL.
it: Ciao! Ho visto che hai tentato di cancellarti da qualche iscrizione ma non abbiamo riconosciuto il link.

en: Hi there! Thank you for your interest in Zulip.
it: Ciao! Grazie per il tuo interesse per Zulip.

en: Hi there,
it: Ciao,

en: Hi,
it: Ciao,

en: Hide recent topics
it: Nascondi argomenti recenti

en: History
it: Storico

en: Home
it: Inizio

en: Humans
it: Umani

en: I agree to the <a href="%(root_domain_uri)s/terms" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Terms of Service</a>.
it: Accetto i  <a href="%(root_domain_uri)s/terms" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Termini di servizio</a>.

en: I wanted to share one last thing with you: a few tips about topics, since mastering topics is a key part of being a Zulip power user.
it: Volevo condividere un'ultima cosa con te: alcuni suggerimenti sugli argomenti, dal momento che la padronanza degli argomenti è una parte fondamentale dell'essere un utente potente di Zulip.

en: IP address: %(device_ip)s
it: Indirizzo IP: %(device_ip)s

en: If the request was in error, you can take no action and this link will expire in 24 hours.
it: Se la richiesta era sbagliata, puoi non  intraprendere alcuna azione e questo link scadrà tra 24 ore.

en: If this message does not go away, please wait a couple seconds and <a id="reload-lnk">reload</a> the page.
it: Se questo messaggio non parte, attendi un paio di secondi e <a id="reload-lnk">ricarica</a>la pagina.

en: If this was you, great! There's nothing else you need to do.
it: Se fossi tu, fantastico! Non c'è nient'altro che devi fare.

en: If you did not request this change, please contact us immediately at <%(support_email)s>.
it: Se non hai richiesto questo cambiamento, ti preghiamo di contattarci immediatamente a <%(support_email)s>.

en: If you did not request this change, please contact us immediately at <a href="mailto:%(support_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(support_email)s</a>.
it: Se non hai richiesto questo cambiamento, ti preghiamo di contattarci immediatamente a <a href="mailto:%(support_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(support_email)s</a>.

en: If you did not request this change, please contact us immediately at <a href="mailto:%(support_email)s">%(support_email)s</a>.
it: Se non hai richiesto questo cambiamento, ti preghiamo di contattarci immediatamente a <a href="mailto:%(support_email)s">%(support_email)s</a>.

en: If you do not recognize this activity, you can safely ignore this email.
it: Se non riconosci questa attività, puoi tranquillamente ignorare questa email.

en: If you do not recognize this login, or think your account may have been compromised, please <a href="%(realm_uri)s/accounts/password/reset/" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">reset your password</a> or contact us immediately at <a href="mailto:%(support_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(support_email)s</a>.
it: Se non riconosci questo accesso, o ritieni che il tuo account sia stato compromesso, <a href="%(realm_uri)s/accounts/password/reset/" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">reimposta la tua password</a> o contattaci immediatamente a <a href="mailto:%(support_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(support_email)s</a>.

en: If you do not recognize this login, or think your account may have been compromised, please <a href="%(realm_uri)s/accounts/password/reset/">reset your password</a> or contact us immediately at <a href="mailto:%(support_email)s">%(support_email)s</a>.
it: Se non riconosci questo accesso, o ritieni che il tuo account sia stato compromesso, <a href="%(realm_uri)s/accounts/password/reset/">reimposta la tua password</a> o contattaci immediatamente a <a href="mailto:%(support_email)s">%(support_email)s</a>.

en: If you do not recognize this login, or think your account may have been compromised, please reset your password at %(realm_uri)s/accounts/password/reset/ or contact us immediately at %(support_email)s.
it: Se non riconosci questo accesso, o ritieni che il tuo account sia stato compromesso, reimposta la password in %(realm_uri)s/accounts/password/ reset/ o contattaci immediatamente a %(support_email)s.

en: If you have trouble logging in, please contact Zulip support by replying to this email.
it: In caso di problemi di accesso, contattare l'assistenza Zulip rispondendo a questa email.

en: If you're not into keyboards, that's okay too; clicking anywhere on this message will also do the trick!
it: Se non ti piacciono le tastiere, va bene lo stesso; facendo clic ovunque su questo messaggio farà anche il trucco!

en: Image file upload failed.
it: Caricamento immagine fallito.

en: Image size exceeds limit.
it: Le dimensioni dell'immagine superano il limite.

en: Import settings from existing Zulip account
it: Importa impostazioni da un account Zulip esistente

en: Incoming webhooks
it: Webhook in arrivo

en: Incorrect token.
it: Token non corretto

en: Initiate a search
it: Inizia una ricerca

en: Insert new line
it: Inserisci nuova linea

en: Insufficient permission
it: Permessi insufficienti

en: Integration frameworks
it: Frameworks di integrazione

en: Integrations
it: Integrazioni

en: Interactive bots
it: Bots interattivi

en: Invalid 'op' value (should be start or stop)
it: Valore 'op' non valido (dovrebbe essere start o stop)

en: Invalid API key
it: Chiave API invalida

en: Invalid APNS token
it: Token APNS non valido

en: Invalid GCM option to bouncer: priority {!r}
it: Opzione GCM non valida per bouncer: priorità {!r}

en: Invalid GCM options to bouncer: {}
it: Opzione GCM non valida per bouncer: {}

en: Invalid Kerberos cache
it: Cache Kerberos invalida

en: Invalid OTP
it: OTP non valido

en: Invalid URL format string.
it: Formato della stringa URL non valido.

en: Invalid Zoom access token
it: Token di accesso Zoom non valido

en: Invalid Zoom credentials
it: Credenziali di Zoom non valide

en: Invalid Zoom session identifier
it: Identificatore di sessione Zoom non valido

en: Invalid address.
it: Indirizzo non valido.

en: Invalid anchor
it: Anchor non valido

en: Invalid attachment
it: Allegato non valido

en: Invalid authorization header for basic auth
it: Header invalido di autorizzazione per l'autenticazione di base

en: Invalid bot type
it: Tipo di bot non valido

en: Invalid characters in emoji name
it: Carattere non valido nel nome dell'emoji

en: Invalid characters in name!
it: Carattere non valido nel nome!

en: Invalid configuration data!
it: Dati di configurazione non validi!

en: Invalid custom emoji name.
it: Nome emoji personalizzato non valido.

en: Invalid custom emoji.
it: Emoji personalizzata non valida.

en: Invalid data export ID
it: ID esportazione dati non valido

en: Invalid data type for recipients
it: Tipo di dato non valido per i destinatari

en: Invalid data type for stream
it: Tipo di dato non valido per il canale

en: Invalid data.
it: Dati non validi.

en: Invalid default stream group name '{}'
it: Nome gruppo canale predefinito non valido '{}'

en: Invalid default stream group {}
it: Gruppo di canale predefinito non valido {}

en: Invalid default_language
it: default_language non valido

en: Invalid domain: {}
it: Dominio non valido: {}

en: Invalid email
it: Mail non valida

en: Invalid email '{}'
it: Email non valida '{}'

en: Invalid embedded bot name.
it: Nome del bot incorporato non valido.

en: Invalid emoji code.
it: Codice emoji non valido.

en: Invalid emoji name.
it: Nome emoji non valido.

en: Invalid emoji type.
it: Tipo di emoji non valido.

en: Invalid external account type
it: Tipo di account esterno non valido

en: Invalid field type.
it: Tipo campo non valido.

en: Invalid filename
it: Nome del file non valido

en: Invalid filter pattern.  Valid characters are %s.
it: Pattern di filtro non valido. I caratteri validi sono %s.

en: Invalid flag: '{}'
it: Flag non valido: '{}'

en: Invalid format!
it: Formato non valido!

en: Invalid integration '{}'.
it: Integrazione non valida '{}'.

en: Invalid interface type
it: Tipo di interfaccia non valido

en: Invalid json for submessage
it: JSON invalido per sottomissione

en: Invalid language '{}'
it: Lingua '{}' non valida

en: Invalid markdown include statement: {include_statement}
it: Dichiarazione di inclusione di markdown non valida: {include_statement}

en: Invalid message type
it: Tipo di messaggio non valido

en: Invalid message(s)
it: Messaggio(i) non valido

en: Invalid mirrored message
it: Messaggio con mirroring non valido

en: Invalid narrow operator: {desc}
it: Operatore raggruppato non valido: {desc}

en: Invalid notification sound '{}'
it: Suono di notifica non valido '{}'

en: Invalid or expired login session.
it: Sessione di login non valida o scaduta.

en: Invalid order mapping.
it: Mappatura degli ordini non valida.

en: Invalid organization
it: Organizzazione non valida

en: Invalid payload
it: Payload non valido

en: Invalid propagate_mode without topic edit
it: Propagate_mode non valida senza modifica dell'argomento

en: Invalid property {}
it: Proprietà non valida {}

en: Invalid status: {}
it: Stato non valido: {}

en: Invalid stream id
it: Identificativo canale non valido

en: Invalid stream id {}. No invites were sent.
it: Identificativo canale non valido {}. Nessun invito spedito.

en: Invalid stream name '{}'
it: Nome del canale non valido '{}'

en: Invalid subdomain
it: Sotto dominio non valido

en: Invalid subdomain for push notifications bouncer
it: Sottodominio non valido per bouncer di notifiche push

en: Invalid time format
it: Formato orario non valido

en: Invalid token
it: Tipo di token non valido

en: Invalid token type
it: Tipo di token non valido

en: Invalid type parameter
it: Tipo di parametro non valido

en: Invalid user ID {}
it: User ID {} non valido

en: Invalid user ID: %d
it: User ID non valido: %d

en: Invalid user ID: {}
it: User ID {} non valido

en: Invalid user group
it: Gruppo di utenti non valido

en: Invalid value for "op". Specify one of "add" or "remove".
it: Valore non valido per "op". Specificare uno di "aggiungi" o "rimuovi".

en: Invalid video_chat_provider {}
it: video_chat_provider {}non valido

en: Invalid {var_name}
it: Non valida {var_name}

en: Invalid {} value {} ({})
it: Non valido  {} valore {} ({})

en: Invitations
it: Inviti

en: Invite
it: Invita

en: Invite more users
it: Invita altri utenti

en: Invite users
it: Invita utenti

en: Invite users to Zulip
it: Invita utenti in Zulip

en: Inviting...
it: Sto invitando...

en: Invoices with more than {} licenses can't be processed from this page. To complete the upgrade, please contact {}.
it: Le fatture con più di {} licenze non possono essere elaborate da questa pagina. Per completare l'aggiornamento, contatta {}.

en: JIRA logo
it: Logo JIRA

en: Just in case, take a look at your Spam folder.
it: Per ogni evenienza, dai un'occhiata alla tua cartella Spam.

en: Keyboard shortcuts
it: Abbreviazioni tastiera

en: Label cannot be blank.
it: L'etichetta non può essere vuota.

en: Last message
it: Ultimo messaggio

en: Last month
it: Il mese scorso

en: Last update
it: Ultimo aggiornamento

en: Last week
it: Scorsa settimana

en: Last year
it: L'anno scorso

en: Learn more (%(getting_started_link)s) about Zulip, become a pro with a few keyboard shortcuts (%(keyboard_shortcuts_link)s), or dive right in to %(realm_uri)s!
it: Scopri di più (%(getting_started_link)s) su Zulip, diventa un professionista con alcune scorciatoia da tastiera (%(keyboard_shortcuts_link)s), o tuffati proprio dentro %(realm_uri)s!

en: License management
it: Gestione delle licenze

en: Link with Webathena
it: Link con Webathena

en: Linkifiers
it: Generatori di link

en: List of options
it: Elenco di opzioni

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Log in
it: Login

en: Log in now
it: Accedi ora

en: Log in to Zulip
it: Accedi a Zulip

en: Log in to your organization
it: Accedi nella tua organizzazione

en: Log in with %(identity_provider)s
it: Accedi con %(identity_provider)s

en: Log in with another account
it: Accedi con un altro account

en: Log out
it: Logout

en: Long text
it: Testo lungo

en: Malformed API key
it: Chiave API non valida

en: Malformed JSON
it: JSON malformato

en: Malformed JSON input
it: Input JSON rovinato

en: Malformed URL pattern.
it: Pattern URL non valido.

en: Manage email preferences
it: Gestisci le preferenze email:

en: Manage email preferences:
it: Gestisci le preferenze email:

en: Manage email preferences:
it: Gestisci le preferenze email:

en: Manage organization
it: Gestisci l'organizzazione

en: Manage streams
it: Gestisci i canali

en: Manual
it: Manuale

en: Me
it: Io

en: Members
it: Membri

en: Mentions
it: Menzioni

en: Menus
it: Menu

en: Message actions
it: Azioni sui messaggi

en: Message already deleted
it: Messaggio già cancellato

en: Message edit history
it: Storia modifiche messaggio

en: Message edit history is disabled in this organization
it: La modifica dei messaggi nello storico è disabilitata da questa organizzazione

en: Message formatting
it: Formattazione dei messaggi

en: Message from Slack
it: Messaggio da Slack

en: Message must have recipients
it: Il messaggio deve avere destinatari

en: Message must have recipients!
it: Il messaggio deve avere destinatari!

en: Message must not be empty
it: Il messaggio non può essere vuoto

en: Message must not contain null bytes
it: Il messaggio non deve contenere byte null

en: Messages
it: Messaggi

en: Messages read over time
it: Messaggi letti nel tempo

en: Messages sent by client
it: Messaggi inviati dal client

en: Messages sent by recipient type
it: Messaggi inviati per tipo di destinatario

en: Messages sent over time
it: Messaggi inviati nel tempo

en: Messages sent to a stream are seen by everyone subscribed to that stream. Try clicking on one of the stream links below.
it: I messaggi inviati a un canale sono visti da chiunque sia iscritto a quel canale. Prova a cliccare su uno dei link di canali qui sotto.

en: Mirroring not allowed with recipient user IDs
it: Il mirroring non è consentito con gli ID utente del destinatario

en: Miscellaneous
it: Varie

en: Missing 'anchor' argument.
it: Argomento 'anchor' mancante.

en: Missing 'last_event_id' argument
it: Argomento 'last_event_is' mancante

en: Missing 'queue_id' argument
it: Argomento 'queue_is' mancante

en: Missing '{var_name}' argument
it: Argument '{var_name}' perso

en: Missing authorization header for basic auth
it: Authorization header mancante per l'autenticazione di base

en: Missing configuration parameters: {}
it: Parametri di configurazione mancanti: {}

en: Missing deliver_at in a request for delayed message delivery
it: Consegnare_a mancante in una richiesta di consegna ritardata del messaggio

en: Missing id_token parameter
it: Parametri id_token mancanti

en: Missing key {} in JSON
it: Chiave mancante {} in JSON

en: Missing parameter: 'to' (recipient)
it: Parametro mancante: 'a' (destinatario)

en: Missing sender
it: Mittente mancante

en: Missing stream
it: Canale mancante

en: Missing the HTTP event header '{header}'
it: Manca l'intestazione dell'evento HTTP '{header}'

en: Missing topic
it: Argomento mancante

en: Monitoring tools
it: Strumenti di monitoraggio

en: Most control
it: Maggior controllo

en: Most convenient
it: Più conveniente

en: Must be a billing administrator or an organization administrator
it: Deve essere un responsabile della fatturazione o un amministratore dell'organizzazione

en: Must be an organization administrator
it: Deve essere un amministratore dell'organizzazione

en: Must be an organization administrator or emoji author
it: Deve essere un amministratore dell''organizzazione o un autore di emoji

en: Must be an organization owner
it: Deve essere un proprietario dell'organizzazione

en: Must be an server administrator
it: Devi essere un amministratore del server

en: Must be invited as an valid type of user
it: Deve essere invitato come un tipo valido di utente

en: Must validate with valid Zulip server API key
it: È necessario convalidare con la chiave API del server Zulip valida

en: Muted topics
it: Topic silenziati

en: Name is already in use!
it: Il Nome è già in uso!

en: Name too long!
it: Nome troppo lungo!

en: Name too short!
it: Nome troppo corto!

en: Narrow to all private messages
it: Limita tutti i messaggi privati

en: Narrow to all unmuted messages
it: Limita per tutti i messaggi ai quali ai tolto il silenzioso

en: Narrow to current compose box recipient
it: Limita al destinatario della casella di composizione corrente

en: Narrow to group private messages with
it: Limita per messaggi privati di gruppo con

en: Narrow to just message ID
it: Limita per ID di messaggio

en: Narrow to messages containing images.
it: Limita per messaggi contenenti immagini.

en: Narrow to messages containing links.
it: Limita per messaggi contenenti dei link.

en: Narrow to messages containing uploads.
it: Limita per messaggi contenti uploads.

en: Narrow to messages on stream
it: Limita ai messaggi sul canale

en: Narrow to messages sent by
it: Limita per messaggi inviati da

en: Narrow to messages sent by you.
it: Limita per i messaggi spediti da te.

en: Narrow to messages that mention you.
it: Limita per messaggi  che ti menzionano.

en: Narrow to messages with alert words.
it: Limita per i messaggi con parola con alert.

en: Narrow to messages with topic
it: Limita a messaggi con argomento

en: Narrow to next unread private message
it: Limita al prossimo messaggio privato non letto

en: Narrow to next unread topic
it: Limita al prossimo argomento non letto

en: Narrow to private messages with
it: Limita ai messaggi privati con

en: Narrow to private messages.
it: Limita per messaggi privati.

en: Narrow to starred messages.
it: Limita per messaggi contrassegnati.

en: Narrow to stream
it: Limita al canale

en: Narrow to topic or PM conversation
it: Limita al canale o alle conversazioni dei messaggi privati

en: Narrow to unread messages.
it: Limita ai messaggi non letti.

en: Narrowing
it: Limitando

en: Navigation
it: Spostamento

en: Need to get your group started on Zulip?
it: Hai bisogno di avviare il tuo gruppo su Zulip?

en: Never ask on this computer
it: Non chiedere mai su questo computer

en: New login from %(device_browser)s on %(device_os)s
it: Nuovo accesso da %(device_browser)s in %(device_os)s

en: New members cannot send to this stream.
it: I nuovi membri non possono inviare messaggio a questo canale.

en: New message
it: Nuovo messaggio

en: New missed messages
it: Nuovi messaggi persi

en: New organization
it: Nuova organizzazione

en: New organization creation disabled
it: Creazione di nuova organizzazione disattivata

en: New password
it: Nuova password

en: New password confirmation
it: Conferma nuova password

en: New password is too weak!
it: La nuova password è troppo semplice!

en: New private message
it: Nuovo messaggio privato

en: New stream message
it: Nuovo messaggio su canale

en: New streams
it: Nuovi canali

en: New topic
it: Nuovo argomento

en: Next
it: Prossimo

en: Next message
it: Prossimo messaggio

en: Next unread private message
it: Prossimo messaggio privato non letto

en: Next unread topic
it: Prossimo argomento non letto

en: No JSON web token passed in request
it: Nessun token Web JSON inoltrato in richiesta

en: No analytics data available. Please contact your server administrator.
it: Nessun dato analitico disponibile. Si prega di contattare l'amministratore del server.

en: No entry found for domain {domain}.
it: Nessuna voce trovata per il dominio {domain}.

en: No new data supplied
it: Nessun nuovo dato fornito

en: No organization specified in JSON web token claims
it: Nessuna organizzazione specificata nelle attestazioni dei token Web JSON

en: No payment method on file
it: Nessun metodo di pagamento su file

en: No presence data for {email}
it: Nessun dato di presenza per {email}

en: No search results
it: Nessun risultato

en: No such bot
it: Nessun bot

en: No such command: {}
it: Nessun comando del genere: {}

en: No such invitation
it: Nessun invito

en: No such topic '{}'
it: Nessun argomento del genere '{}'

en: No such user
it: Nessun utente

en: No user specified in JSON web token claims
it: Nessun utente specificato nelle attestazioni dei token Web JSON

en: Normal users
it: Utenti normali

en: Not allowed for guest users
it: Non permesso agli utenti ospiti

en: Not authorized to send to stream '{}'
it: Non autorizzato a scrivere sul canale '{}'

en: Not logged in: API authentication or user session required
it: Non loggato in: autenticazione API o sessione utente richiesta

en: Not recommended: "What do people think of this new design mockup?", "I'm looking at Bug 345", "Is Acme Burgers open for lunch?"
it: Non consigliati: "Cosa pensa la gente di questo nuovo modello di design?", "Sto guardando il bug 345","Acme Burgers è aperto per pranzo?"

en: Not subscribed to stream id {}
it: Non iscritto al canale id {}

en: Nothing to change
it: Niente da cambiare

en: Nothing to do. Specify at least one of "add" or "delete".
it: Niente da fare. Specifica almeno uno da 'aggiungere' o da 'eliminare'.

en: Nothing's been sent here yet!
it: Non è stato spedito ancora nessun messaggio qui!

en: Notifications
it: Notifiche

en: OR
it: O

en: One last thing: using topics like a pro
it: Un'ultima cosa: usa gli  argomenti come un professionista

en: One of your administrators requested reactivation of the previously deactivated Zulip organization hosted at %(realm_uri)s.
it: Uno dei tuoi amministratori ha richiesto la riattivazione di una organizzazione hostata in %(realm_uri)s precedentemente disattivata.

en: One or more email addresses...
it: Uno o più indirizzi email...

en: One or more of these users do not exist!
it: Uno o più, di questi utenti, non esistono!

en: Only administrators can modify other users' subscriptions.
it: Solo gli amministratori possono modificare le iscrizioni di altri utenti.

en: Only group members and organization administrators can administer this group.
it: Solo i membri del gruppo e gli amministratori dell'organizzazione possono amministrare questo gruppo.

en: Only organization administrators can edit these settings.
it: Solo gli amministratori possono modificare queste impostazioni.

en: Only organization administrators can send to this stream.
it: Solo gli amministratori sono abilitati a scrivere su questo canale.

en: Only organization owners can edit these settings.
it: Solo i proprietari possono modificare queste impostazioni.

en: Open
it: Apri

en: Open Zulip to see the spoiler content
it: Apri Zulip per vedere il contenuto dello spoiler

en: Open message menu
it: Apri menu messaggio

en: Open reactions menu
it: Apri menu delle reazioni

en: Operator
it: Operatore

en: Operator {} not supported.
it: Operatore {} non supportato.

en: Or, alternatively, use one of your backup phones:
it: O, in alternativa, usa uno dei tuoi telefoni di backup:

en: Or, continue in your browser.
it: O, continua nel tuo browser.

en: Organization URL
it: URL dell'organizzazione

en: Organization URL:
it: URL organizzazione:

en: Organization administrators
it: Amministratori dell'organizzazione

en: Organization description is too long.
it: La descrizione dell'organizzazione è troppo lungo.

en: Organization does not exist
it: L'organizzazione non esiste

en: Organization name
it: Nome dell'organizzazione

en: Organization name is too long.
it: Nome dell'organizzazione troppo lungo.

en: Organization owners
it: Proprietari dell'organizzazione

en: Organization permissions
it: Permessi dell'organizzazione

en: Organization profile
it: Profilo dell'organizzazione

en: Organization settings
it: Impostazione dell'organizzazione

en: Organization: %(organization_url)s
it: Organizzazione: %(organization_url)s

en: Organization: %(organization_url)s Time: %(login_time)s Email: %(user_email)s
it: ORganizzazione: %(organization_url)s Ora: %(login_time)s Email: %(user_email)s

en: Organization: <a href="%(realm_uri)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(realm_uri)s</a>
it: Organizzazione: <a href="%(realm_uri)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(realm_uri)s</a>

en: Organization: <a href="%(realm_uri)s">%(realm_uri)s</a>
it: Organizzazione: <a href="%(realm_uri)s">%(realm_uri)s</a>

en: Other
it: Altro

en: Outside your domain.
it: Fuori del tuo dominio.

en: Over %(integrations_count_display)s native integrations.
it: Oltre %(integrations_count_display)sintegrazioni native.

en: Owners
it: Proprietari

en: PMs with %(sender_str)s
it: Messaggi privati con %(sender_str)s

en: PS: Check us out on Twitter (@zulip), star us on GitHub (https://github.com/zulip/zulip), or chat with us live on the Zulip community server (https://chat.zulip.org)!
it: PS: controllateci su Twitter (@zulip), ci trovate su GitHub (https://github.com/zulip/zulip), o chattate con noi in diretta sul server della community di Zulip (https://chat.zulip.org)!

en: PS: Follow us on <a href="https://twitter.com/zulip" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">Twitter</a>, star us on <a href="https://github.com/zulip/zulip" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">GitHub</a>, or chat with us live on the <a href="https://chat.zulip.org" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">Zulip community server</a>!
it: PS: Seguici su <a href="https://twitter.com/zulip" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">Twitter</a>, seguici su <a href="https://github.com/zulip/zulip" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">GitHUb</a>, o chatta con noi live su <a href="https://chat.zulip.org" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">Zulip community server</a>!

en: PS: Follow us on <a href="https://twitter.com/zulip">Twitter</a>, star us on <a href="https://github.com/zulip/zulip">GitHub</a>, or chat with us live on the <a href="https://chat.zulip.org">Zulip community server</a>!
it: PS: seguiteci su <a href="https://twitter.com/zulip">Twitter</a>, trovaci su <a href="https://github.com/zulip/zulip">GitHub</a>, o chatta con noi live sul <a href="https://chat.zulip.org">server della comunity di Zulip</a>!

en: Pagerduty logo
it: Logo Pagerduty

en: Password auth is disabled in your team.
it: L'autenticazione con password è stata disabilitata al tuo team.

en: Password reset request for %(realm_name)s
it: Richiesta di reimpostazione della password per %(realm_name)s

en: Password reset sent!
it: Reimpostazione della password inviata!

en: Password strength
it: Sicurezza Password

en: Paste token here
it: Copia il token qui

en: Pay annually
it: Paga annualmente

en: Pay monthly
it: Paga mensilmente

en: Payment schedule
it: Schedula pagamento

en: Person picker
it: Raccoglitore di persone

en: Plans &amp; pricing
it: Piani &amp; prezzi

en: Plans and pricing
it: Piani e prezzi

en: Please <a href="%(login_url)s">log in</a> with your new password.
it: Per favore <a href="%(login_url)s">log in</a>con la tua nuova password.

en: Please choose one: 'stream' or 'stream_id'.
it: Per favore scegli un: 'canale' o 'canale_id'

en: Please double-check that you have the full URL and try again, or <a href="mailto:%(support_email)s?Subject=Unsubscribe%%20me%%2C%%20please!&Body=Hi%%20there!%%0A%%0AI%%20clicked%%20this%%20unsubscribe%%20link%%20in%%20a%%20Zulip%%20e-mail%%2C%%20but%%20it%%20took%%20me%%20to%%20an%%20error%%20page%%3A%%0A%%0A_____________%%0A%%0APlease%%20unsubscribe%%20me.%%0A%%0AThanks%%2C%%0A_____________%%0A">email us</a> and we'll get this squared away!
it: Verifica di avere l'URL completo e riprova, o <a href="mailto:%(support_email)s?Subject=Unsubscribe%%20me%%2C%%20please!&Body=Hi%%20there!%%0A%%0AI%%20clicked%%20this%%20unsubscribe%%20link%%20in%%20a%%20Zulip%%20e-mail%%2C%%20but%%20it%%20took%%20me%%20to%%20an%%20error%%20page%%3A%%0A%%0A_____________%%0A%%0APlease%%20unsubscribe%%20me.%%0A%%0AThanks%%2C%%0A_____________%%0A">scrivici una mail</a>e risolveremo la cosa!

en: Please enter at most 10 emails.
it: Si prega di inserire al massimo 10 e-mail.

en: Please fill out all fields.
it: Si prega di compilare tutti i campi.

en: Please request a manual export from {email}.
it: Si prega di richiedere un'esportazione manuale a {email}.

en: Please request an invite for {email} from the organization administrator.
it: Per favore richiedi un invito per {email} dall'amministratore dell'organizzazione.

en: Please supply 'stream'.
it: Si prega di fornire il 'canale'.

en: Please use your real email address.
it: Per favore usa un'email reale.

en: Practice sending a few messages by replying to this conversation.
it: Esercitati a inviare alcuni messaggi rispondendo a questa conversazione.

en: Presence is not supported for bot users.
it: La presenza non è supportata per gli utenti di bot.

en: Press Enter to send
it: Premi invio per spedire

en: Preview
it: Anteprima

en: Previous message
it: Messaggio precedente

en: Privacy policy
it: Norme sulla privacy

en: Private messages
it: Messaggi privati

en: Private messages are disabled in this organization.
it: I messaggi privati sono disabilitati in questa organizzazione.

en: Private streams
it: Canali privati

en: Private streams are only visible to stream members.
it: I canali privati sono visibili solo ai membri del canale.

en: Pro tip: You can use 't' to view recent topics.
it: Suggerimento pro: puoi usare 't' per vedere gli argomenti recenti

en: Productivity
it: Produttività

en: Project management
it: Gestione del progetto

en: Public streams
it: Canali pubblici

en: Push notifications bouncer error: {}
it: Errore di bouncer delle notifiche push: {}

en: Quote and reply to message
it: Cita e rispondi al messaggio

en: React to selected message with
it: Reagisci al messaggio selezionato con

en: Reaction already exists.
it: La reazione esiste già

en: Reaction doesn't exist.
it: La reazione non esiste

en: Reactivate organization
it: Riattiva l'organizzazione

en: Reactivate your Zulip organization
it: Riattiva la tua organizzazione Zulip

en: Recent topics
it: Argomenti recenti

en: Recent topics (beta)
it: Argomenti recenti (beta)

en: Recipient lists may contain emails or user IDs, but not both.
it: Gli elenchi dei destinatari possono contenere e-mail o ID , ma non entrambi.

en: Reminder: Join %(referrer_name)s at %(referrer_realm_name)s
it: Promemoria: Unisci %(referrer_name)sal %(referrer_realm_name)s

en: Reminders can only be set for streams.
it: I promemoria possono essere impostati solo per i canali.

en: Reply
it: Rispondi

en: Reply in Zulip:
it: Rispondi in Zulip:

en: Reply to a message
it: Rispondi al messaggio

en: Reply to author
it: Rispondi all'autore

en: Reply to message
it: Rispondi al messaggio

en: Reply to this email directly, <a href="%(narrow_url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">view it in Zulip</a>, or <a href="%(notif_url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">manage email preferences</a>.
it: Rispondi direttamente a questa email, <a href="%(narrow_url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">visualizzalo in Zulip</a>, o <a href="%(notif_url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">gestisci le tue preferenze e-mail</a>.

en: Reply to this email directly, <a href="%(narrow_url)s">view it in Zulip</a>, or <a href="%(notif_url)s">manage email preferences</a>.
it: Rispondi direttamente a questa email, <a href="%(narrow_url)s">visualizzalo in Zulip</a>, o <a href="%(notif_url)s">gestisci le tue preferenze e-mail</a>.

en: Reply to this email directly, or view it in Zulip:
it: Rispondi direttamente a questa email o visualizza in Zulip:

en: Reserved for system bots.
it: Riservato ai bot di sistema.

en: Reset password
it: Resetta la password

en: Reset your password
it: Resetta password

en: Reset your password.
it: Resetta la tua password.

en: Retrying soon...
it: Ritenta tra poco...

en: STREAMS
it: CANALI

en: Saved as draft
it: Salvato come bozza

en: Scroll down
it: Scorri verso il basso

en: Scroll through streams
it: Scorri i canali

en: Scroll up
it: Scorri verso l'alto

en: Search
it: Ricerca

en: Search all public streams in the organization.
it: Cerca in tutti i canali dell'organizzazione.

en: Search for <span class="operator_value"> keyword </span> in the topic or message content
it: Cerca <span class="operator_value"> keyword </span> nell'argomento o nel contenuto del messaggio

en: Search integrations
it: Cerca integrazioni

en: Search operators
it: Operatori di ricerca

en: Search people
it: Cerca persone

en: Search streams
it: Canali di ricerca

en: See how to configure email.
it: Guarda come configurare la mail.

en: See plans and pricing
it: Vedi i piani e i prezzi

en: Send
it: Invio

en: Send message
it: Invia messaggio

en: Send reset link
it: Manda il link di reset

en: Sentry logo
it: Logo Sentry

en: Settings
it: Impostazioni

en: Short text
it: Testo breve

en: Shorter is better than longer.
it: Corto è meglio che lungo.

en: Show images in thread
it: Mostra immagini nella discussione

en: Show keyboard shortcuts
it: Mostra le scorciatoie di tastiera

en: Show message sender's profile
it: Mostra il messaggio del profilo del mittente

en: Show more
it: Mostra di più

en: Sign up
it: Iscriviti

en: Sign up for Zulip
it: Iscriviti a Zulip

en: Sign up now
it: Iscriviti ora

en: Sign up with %(identity_provider)s
it: Iscriviti con %(identity_provider)s

en: Signups enabled
it: Iscrizioni abilitate

en: Some emails did not validate, so we didn't send any invitations.
it: Alcune email non sono valide, quindi non abbiamo inviato nessun invito.

en: Some of those addresses are already using Zulip, so we didn't send them an invitation. We did send invitations to everyone else!
it: Alcuni di questi indirizzi stanno già utilizzando Zulip, quindi non possiamo inviare l'invito. Abbiamo inviato inviti a tutti gli altri!

en: Somebody (possibly you) requested a new password for the Zulip account %(email)s on %(realm_uri)s.
it: Qualcuno (probabilmente tu) ha richiesto una nuova password per il tuo account Zulip %(email)sin %(realm_uri)s.

en: Something went wrong. Please contact {email}.
it: Qualcosa è andato storto. Per favore contatta {email}.

en: Something went wrong. Please reload the page.
it: Qualcosa è andato storto. Si prega di ricaricare la pagina.

en: Something went wrong. Please wait a few seconds and try again.
it: Qualcosa è andato storto. Per favore attendi qualche secondo e riprova.

en: Sorry, the link you provided is invalid or has already been used.
it: Spiacenti, il link che hai fornito non è valido o è già stato utilizzato.

en: Sponsorship request (%(organization_type)s) for %(string_id)s
it: Richiesta di sponsorizzazione (%(organization_type)s) per %(string_id)s

en: Star selected message
it: Contrassegna il messaggio selezionato

en: Starred messages
it: Messaggi contrassegnati

en: Start time is later than end time. Start: {start}, End: {end}
it: L'ora di inizio è successiva all'ora di fine. Inizio: {start}, Fine: {end}

en: Statistics
it: Statistiche

en: Still no email? We can <a href="#" id="resend_email_link">resend it</a>.
it: Non ti è arrivata la mail? Possiamo <a href="#" id="resend_email_link">rispedirtela</a>.

en: Stream
it: Canale

en: Stream '{stream_name}' is already present in default stream group '{group_name}'
it: Il canale '{stream_name}' è già presente nel gruppo del canale di default '{group_name}'

en: Stream '{stream_name}' is not present in default stream group '{group_name}'
it: Il canale '{stream_name}'  non è presente nel gruppo di canale predefinito '{group_name}'

en: Stream '{stream}' does not exist
it: Il canale '{stream}' non esiste

en: Stream already has that name!
it: Il canale ha già questo nome!

en: Stream created by {user_name}.
it: Canale creato da {user_name}.

en: Stream does not exist with id: {}. No invites were sent.
it: Canale con id: {}. non esiste. Non sono stati spediti inviti.

en: Stream list
it: Lista dei canali

en: Stream name '{}' contains NULL (0x00) characters.
it: Il nome del canale '{}' contiene caratteri NULL (0x00) .

en: Stream name '{}' is already taken.
it: Il nome del canale '{}' è già utilizzato.

en: Stream name too long (limit: {} characters).
it: Nome del canale troppo lungo (limite: {} caratteri).

en: Stream topics in Zulip
it: Argomenti dei canali in Zulip

en: Stream with ID '{stream_id}' does not exist
it: Canale con ID '{stream_id}' non esiste

en: Stream(s) ({}) do not exist
it: Canale(i) ({}) non esiste

en: Streams in Slack
it: Canali in Slack

en: Streams in Zulip
it: Canali in Zulip

en: Streams must be public
it: I canali devono essere pubblici

en: Streams settings
it: Impostazioni dei canali

en: Streams they should join
it: Canali che dovrebbero seguire

en: Subdomain can only have lowercase letters, numbers, and '-'s.
it: Il sottodominio può solo avere lettere minuscole, numeri, e '-'s.

en: Subdomain cannot start or end with a '-'.
it: Il sottodominio non può iniziare o finire con '-'.

en: Subdomain needs to have length 3 or greater.
it: Il sottodominio deve avere una lunghezza minima di 3 o maggiore.

en: Subdomain required
it: Sotto dominio richiesto

en: Subdomain unavailable. Please choose a different one.
it: Sottodominio non disponibile. Per favore sceglierne uno diverso.

en: Subdomains cannot start or end with a '-'.
it: I sottodomini non posso iniziare o finire con il '-'

en: Subscribe
it: Sottoscrivi

en: Subscribe to/unsubscribe from selected stream
it: Sottoscriviti /desottoscriviti dal canale selezionato

en: Subscribe, add, or configure streams
it: Sottoscrivi, aggiungi o configura canali

en: Subscriber data is not available for this stream
it: I dati dei sottoscrittori non sono disponibili per questo canale

en: Support
it: Supporto

en: Swimming fish
it: Pesce che nuota

en: Switch between tabs
it: Passa tra le schede

en: Take it for a spin now.
it: Prendilo per un giro ora.

en: Take it for a spin now:
it: Prendilo per un giro ora:

en: Team
it: Squadra

en: Terms of Service
it: Termini di utilizzo

en: Thanks for signing up!
it: Grazie per esserti iscritto!

en: Thanks for using Zulip!
it: Grazie per aver usato Zulip!

en: Thanks,
it: Grazie,

en: The '{event_type}' event isn't currently supported by the {webhook_name} webhook
it: L'evento '{event_type}' non è attualmente supportato dal webhook {webhook_name}

en: The Tuesday night catering topic in Slack
it: L'argomento relativo al catering notturno del martedí in Slack

en: The Tuesday night catering topic in Zulip
it: L'argomento relativo al catering notturno del martedí in Zulip

en: The Tuesday night catering topic in Zulip - compose box
it: L'argomento relativo al catering notturno del martedí in Zulip - riquadro di scrittura

en: The address you'll use to log in to your organization.
it: L'indirizzo che userai per entrare nella tua organizzazione.

en: The basics
it: Le basi

en: The best chat for working groups and communities.
it: La migliore chat per gruppi di lavoro e comunità.

en: The best chat for workplaces.
it: La migliore chat per gli ambienti di lavoro.

en: The domain {domain} is already a part of your organization.
it: Il dominio {domain} fa già parte della tua organizzazione.

en: The email address associated with your account is %(email)s.
it: L'indirizzo email associato al tuo account è %(email)s.

en: The email associated with your Zulip account was recently changed to %(new_email)s. If you did not request this change, please contact us immediately at <%(support_email)s>.
it: L'email associata al tuo account Zulip è stato cambiato recentemente in %(new_email)s. Se non ha richiesto questo cambiamento, per favore contattaci immediatamente a <%(support_email)s>.

en: The email associated with your Zulip account was recently changed to <a href="%(new_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(new_email)s</a>. If you did not request this change, please contact us immediately at <a href="mailto:%(support_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(support_email)s</a>.
it: L'email associata al tuo account Zulip è stato cambiato recentemente in <a href="%(new_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline"> %(new_email)s</a>. Se non ha richiesto questo cambiamento, per favore contattaci immediatamente a <a href="mailto:%(support_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(support_email)s</a>.

en: The email associated with your Zulip account was recently changed to <a href="%(new_email)s">%(new_email)s</a>. If you did not request this change, please contact us immediately at <a href="mailto:%(support_email)s">%(support_email)s</a>.
it: L'email associata al tuo account Zulip è stato cambiato recentemente in <a href="%(new_email)s">%(new_email)s</a>. Se non ha richiesto questo cambiamento, per favore contattaci immediatamente a <a href="mailto:%(support_email)s">%(support_email)s</a>.

en: The most important shortcut is `r` to reply.
it: La scorciatoia più importante è `r` per rispondere.

en: The organization creation link has expired or is not valid.
it: Il link per la creazione dell'organizzazione è scaduto o non è valido.

en: The organization reactivation link has expired or is not valid.
it: Il link di riattivazione dell'organizzazione è scaduto o non è valido.

en: The organization you are trying to join using {email} does not exist.
it: L'organizzazione in cui stai provando a entrare usando {email} non esiste.

en: The organization you are trying to join,
            %(realm_name)s, does not allow signups using disposable email
            addresses. Please sign up using a real email address.
it: L'organizzazione in cui stai provando a entrare,
            %(realm_name)s, non accetta registrazioni con indirizzi email usa e getta.
            Per favore registrati usando un indirizzo email reale.

en: The organization you are trying to join,
            %(realm_name)s, does not allow signups using emails
            that contains +. Please sign up using appropriate email address.
it: L'organizzazione in cui stai provando a entrare,
            %(realm_name)s, non accetta registrazioni con indirizzi email
            che contengano +. Per favore registrati usando un indirizzo email corretto.

en: The owner permission cannot be removed from the only organization owner.
it: L'autorizzazione del proprietario non può essere rimossa dall'unico proprietario dell'organizzazione.

en: The registration link has expired or is not valid.
it: Il link di registrazione è scaduto o non è valido.

en: The time limit for deleting this message has passed
it: Il tempo limite per cancellare questo messaggio è trascorso

en: The time limit for editing this message has passed
it: Il tempo massimo per editare il messaggio è trascorso

en: There is no Zulip organization hosted at this subdomain.
it: Non c'è nessuna organizzazione Zulip in hosting su questo sottodominio.

en: There is no member '{}' in this user group
it: Questo non è un membro '{}' in questo gruppo

en: There should be a leading slash in the zcommand.
it: Ci dovrebbe essere una barra principale nello zcommand.

en: This API is not available to incoming webhook bots.
it: Questa API non è disponibile per i robot webhook in arrivo.

en: This action requires administrative rights
it: L'azione richiede i diritti di amministratore

en: This custom emoji has been deactivated.
it: Questa emoji personalizzata è stata disattivata.

en: This default stream group is already named '{}'
it: Questo gruppo di canale predefinito si chiama già '{}'

en: This email does not include message content because you have disabled <a class="content_disabled_help_link" href="%(alert_notif_url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">message content appearing in email notifications</a>.
it: Questa e-mail non include il contenuto del messaggio perché hai disabilitato <a class="content_disabled_help_link" href="%(alert_notif_url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">contenuto del messaggio che appare nelle notifiche e-mail</a>.

en: This email does not include message content because you have disabled <a class="content_disabled_help_link" href="%(alert_notif_url)s">message content appearing in email notifications</a>.
it: Questa e-mail non include il contenuto del messaggio perché hai disabilitato<a class="content_disabled_help_link" href="%(alert_notif_url)s">contenuto del messaggio che appare nelle notifiche e-mail</a>.

en: This email does not include message content because your organization has disabled <a class="content_disabled_help_link" href="%(help_url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">message content appearing in email notifications</a>.
it: Questa e-mail non include il contenuto del messaggio perché l'organizzazione l'ha disabilitato <a class="content_disabled_help_link" href="%(help_url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">contenuto del messaggio che appare nelle notifiche e-mail</a>.

en: This email does not include message content because your organization has disabled <a class="content_disabled_help_link" href="%(help_url)s">message content appearing in email notifications</a>.
it: Questa e-mail non include il contenuto del messaggio perché l'organizzazione l'ha disabilitato <a class="content_disabled_help_link" href="%(help_url)s">contenuto del messaggio che appare nelle notifiche e-mail</a>.

en: This endpoint does not accept bot requests.
it: L'endpoint non accetta richieste bot.

en: This endpoint requires HTTP basic authentication.
it: L'endpoint richiede HTTP basic authentication.

en: This invitation expires in two days. If the invitation expires, you'll need to ask %(referrer_name)s for another one.
it: Questo invito scade tra due giorni. Se l'invito scade, dovrai chiedere a %(referrer_name)s per ricevere un altro invito.

en: This is a friendly reminder that %(referrer_name)s (%(referrer_email)s) wants you to join them on Zulip -- the team communication tool designed for productivity.
it: Questo è un promemoria amichevole che %(referrer_name)s (%(referrer_email)s)vuole che tu ti unisca a loro su Zulip -- lo strumento di comunicazione di team progettato per la produttività.

en: This is a friendly reminder that <a href="mailto:%(referrer_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(referrer_name)s (%(referrer_email)s)</a> wants you to join them on Zulip — the team communication tool designed for productivity.
it: Questo è un promemoria amichevole che  <a href="mailto:%(referrer_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(referrer_name)s (%(referrer_email)s)</a> vuole che tu ti unisca a loro su Zulip — lo strumento di comunicazione di team, progettato per la produttività.

en: This is a friendly reminder that <a href="mailto:%(referrer_email)s">%(referrer_name)s (%(referrer_email)s)</a> wants you to join them on Zulip &mdash; the team communication tool designed for productivity.
it: Questo è un promemoria amichevole che  <a href="mailto:%(referrer_email)s">%(referrer_name)s (%(referrer_email)s)</a> vuole che tu ti unisca a loro su Zulip &mdash; lo strumento di comunicazione di team progettato per la produttività.

en: This is a message on stream #**{default_notification_stream_name}** with the topic `swimming turtles`.
it: Questo è un messaggio sul canale #**{default_notification_stream_name}** con l'argomento `swimming turtles`.

en: This is a message on stream #**{default_notification_stream_name}** with the topic `topic demonstration`.
it: Questo è un messaggio sul canale #**{default_notification_stream_name}** con l'argomento `argomento demo`.

en: This is a private message from me, Welcome Bot.
it: Questo è un mio messaggio privato, Benvenuto Bot.

en: This is a private stream
it: Questo è un canale privato

en: This is a private stream, as indicated by the lock icon next to the stream name.
it: Questo è un canale privato, come indicato dall'icona del lucchetto accanto al nome del canale.

en: This is the last reminder you'll receive for this invitation.
it: Questo è l'ultimo promemoria che riceverai per questo invito.

en: This is used for mobile applications and other tools that require a password.
it: Questo è usato per le applicazioni mobili e altri strumenti che richiedono una password.

en: This organization has been deactivated
it: L'organizzazione è stata disattivata

en: This organization has been deactivated.
it: Questa organizzazione è stata disattivata.

en: This server does not allow members of the public to create new organizations.
it: Questo server non permette a membri del pubblico di creare nuove organizzazioni.

en: This stream does not exist or is private.
it: Questo canale non esiste o è privato.

en: This topic was moved by {user} to {new_location}
it: Questo argomento è stato spostato da {user} in {new_location}

en: This topic was moved here from {old_location} by {user}
it: Questo argomento è stato spostato qui da {old_location} da {user}

en: This user does not exist!
it: Questo utente non esiste!

en: This user is not registered.
it: Questo utente non è registrato.

en: Time must be in the future.
it: Il tempo deve essere nel futuro.

en: Time: %(login_time)s
it: Orario: %(login_time)s

en: To
it: A

en: To add syntax highlighting to a multi-line code block,
                              add the language's <b>first</b> <a target="_blank" rel="noopener noreferrer" href="https://pygments.org/docs/lexers/">Pygments short name</a>
                              after the first set of back-ticks.
                              You can also make a code block by indenting each line with 4 spaces.
it: Per aggiungere l'evidenziazione della sintassi a un blocco di codice multilinea,
                              add the language's<b>prima</b> <a target="_blank" rel="noopener noreferrer" href="https://pygments.org/docs/lexers/">Pygments short name</a>
                              dopo la prima serie di back-tick.
                              Puoi anche creare un blocco di codice indentando ogni riga con 4 spazi.

en: To get started, click the button below.
it: Per iniziare, clicca sul bottone sotto.

en: To get started, click the link below.
it: Per iniziare, clicca sul link sotto.

en: To manage this stream, go to [Stream settings]({stream_settings_url}) and click on `{initial_private_stream_name}`.
it: Per modificare il canale, vai su  [Impostazioni canali]({stream_settings_url}) e clicca su `{initial_private_stream_name}`.

en: To undo this change or review your other subscription settings, please visit your <a href="%(realm_uri)s/#settings/notifications">Zulip Settings page</a>.
it: Per annullare questa modifica o rivedere le altre impostazioni di abbonamento, visitare la tua <a href="%(realm_uri)s/#settings/notifications">pagina di impostazioni Zulip</a>.

en: Toggle the gear menu
it: Attiva o disattiva il menu

en: Toggle topic mute
it: Inverti silenziamento dell'argomento

en: Token accepted.  Logging you in…
it: Token accettato. Accesso in corso ...

en: Token does not exist
it: Token inesistente

en: Too many messages requested (maximum {}).
it: Troppi messaggi richiesti (massimo {}).

en: Topic
it: Argomento

en: Topic already muted
it: Argomento già silenziato

en: Topic can't be empty
it: L'argomento non può essere vuoto

en: Topic is not muted
it: L'argomento non è silenziato

en: Topics
it: Argomenti

en: Topics are a lightweight tool to keep conversations organized.
it: Gli argomenti sono uno strumento semplice per organizzare al meglio  le conversazioni.

en: Topics are like email subject lines. The big difference, though, is that they're really short and lightweight. Two or three words will do it. Don't overthink 'em -- you can always edit the message later!
it: Gli argomenti sono come l'oggetto delle mail. La grande differenza, tuttavia, è che sono davvero corti e leggeri. Due o tre parole ed è fatta. Non pensarci troppo — puoi sempre modificare il messaggio più tardi!

en: Topics are like email subject lines. The big difference, though, is that they're really short and lightweight. Two or three words will do it. Don't overthink 'em&mdash;you can always edit the message later!
it: Gli argomenti sono come l'oggetto delle mail. La grande differenza, tuttavia, è che sono davvero corti e leggeri. Due o tre parole ed è fatta. Non pensarci troppo; puoi sempre modificare il messaggio più tardi!

en: Topics are like email subject lines. The big difference, though, is that they're really short and lightweight. Two or three words will do it. Don't overthink 'em—you can always edit the message later!
it: Gli argomenti sono come l'oggetto delle mail. La grande differenza, tuttavia, è che sono davvero corti e leggeri. Due o tre parole ed è fatta. Non pensarci troppo — puoi sempre modificare il messaggio più tardi!

en: Topics in Zulip
it: Argomenti in Zulip

en: Total users
it: Totale utenti

en: Travis logo
it: Logo Travis

en: Try now.
it: Prova adesso.

en: Type `?` to check out Zulip's keyboard shortcuts
it: Scrivi `?` Per controllare le scorciatoie da tastiera di Zulip

en: USERS
it: UTENTI

en: Unable to access stream ({stream_name}).
it: impossibile accedere al canale ({stream_name}).

en: Unable to handle Pivotal payload
it: Impossibile gestire il payload Pivotal

en: Unable to render message
it: Impossibile rilasciare il messaggio

en: Unable to retrieve subscribers for private stream
it: Non posso ottenere l'elenco dei sottoscrittori del canale privato

en: Unexpected arguments: {}
it: Argomenti imprevisti: {}

en: Unicode emoji
it: Emoji Unicode

en: Unknown IP address
it: Indirizzo IP sconosciuto

en: Unknown WordPress webhook action: {}
it: Azione webhook WordPress sconosciuta: {}

en: Unknown chart name: {}
it: Nome grafico sconosciuto: {}

en: Unknown email unsubscribe request
it: Email sconosciuta per la richiesta di annullamento iscrizione

en: Unknown hotspot: {}
it: Hotspot sconosciuto: {}

en: Unknown organization '{}'
it: Organizzazione sconosciuta '{}'

en: Unknown payment method. Please contact {email}.
it: Metodo di pagamento sconosciuto. Si prega di contattare {email}.

en: Unknown subscription property: {}
it: Proprietà dell'iscrizione sconosciuta: {}

en: Unknown webhook request
it: Richiesta webhook sconosciuta

en: Unsubscribe from digest emails
it: Annulla l'iscrizione alle e-mail riassuntive

en: Unsubscribe from digest emails:
it: Annulla l'iscrizione alle e-mail riassuntive:

en: Unsubscribe from login notifications
it: Annulla l'iscrizione delle notifiche del login

en: Unsubscribe from welcome emails
it: Annulla l'iscrizione alle e-mail di benvenuto

en: Unsubscribe from welcome emails:
it: Annulla l'iscrizione alle e-mail di benvenuto:

en: Unsupported browser
it: Browser non supportato

en: Update required
it: Aggiornamento richiesto

en: Upgrade to %(plan)s
it: Upgrade al %(plan)s

en: Upload would exceed your organization's upload quota.
it: Il caricamento supererebbe la quota di caricamento dell'organizzazione.

en: Uploaded file is larger than the allowed limit of {} MiB
it: l file caricato è più grande del limite consentito di {} MiB

en: Uploaded files
it: File caricati

en: Use %(external_host)s
it: Usa %(external_host)s

en: Use backup token
it: Utilizza il token di backup

en: Use your LDAP account to login
it: Usa il tuo account LDAP per accedere

en: Use your web browser to finish logging in, then come back here to paste in your login token.
it: Utilizzare il browser Web per completare l'accesso, quindi torna qui per incollare il token di accesso.

en: User cannot create stream with this settings.
it: L'utente non può creare il canale con queste impostazioni.

en: User cannot create streams.
it: L'utente non può creare canali.

en: User group '{}' already exists.
it: Gruppo utenti '{}' esiste già.

en: User groups
it: Gruppi di utenti

en: User is deactivated
it: L'utente è disattivato

en: User list
it: Lista utenti

en: User not authorized for this query
it: Utente non autorizzato per questa query

en: User not authorized to execute queries on behalf of '{principal}'
it: Utente non autorizzato a eseguire query per conto di '{principal}'

en: User with ID %d is a bot
it: L'utente con ID %da un bot

en: User with ID %d is deactivated
it: L'utente con ID %dè stato disattivato

en: User {user_id} is already a member of this group
it: L'utente {user_id} è già membro di questo gruppo

en: User(s) join as
it: Utente(i) si uniscono come

en: User-Agent header missing from request
it: User-Agent header mancante dalla richiesta

en: Username
it: Nome utente

en: Username already in use
it: Il nome utente è già in uso

en: Username:
it: Nome utente:

en: Users
it: Utenti

en: Verify your new email address
it: Verifica il tuo nuovo indirizzo email

en: Version control
it: Controlla versione

en: View drafts
it: Visualizza le bozze

en: View or reply in Zulip:
it: Visualizza o rispondi in Zulip:

en: View recent topics
it: Mostra argomenti recenti

en: View stream messages
it: Vedi i messaggi dei canali

en: We couldn't find that Zulip organization.
it: Non siamo riusciti a trovare questa l'organizzazione Zulip.

en: We noticed a recent login for the following Zulip account.
it: Abbiamo notato un accesso recente per il seguente account Zulip.

en: We received a request to change the email address for the Zulip account on %(realm_uri)s from %(old_email)s to %(new_email)s. To confirm this change, please click below:
it: Abbiamo ricevuto una richiesta di modifica dell'indirizzo email per l'account Zulip su %(realm_uri)s da %(old_email)s a %(new_email)s. Per confermare questa modifica, per favore clicca sul link di seguito:

en: We strongly recommend enabling desktop notifications. They help Zulip keep your team connected.
it: Si consiglia vivamente di abilitare le notifiche sul desktop. Aiutano Zulip a tenere la tua squadra connessa.

en: We were unable to setup mirroring for you
it: Non siamo stati in grado di impostare il mirroring per te

en: We weren't able to invite anyone.
it: Non siamo stati in grado di invitare nessuno.

en: We've reset your password!
it: Abbiamo resettato la tua password!

en: We've updated your email subscription settings, and you won't get %(subscription_type)s emails anymore.
it: Abbiamo aggiornato le tue iscrizioni della mail, e non riceverai più email da 1%(subscription_type)s.

en: Webathena login not enabled
it: Login Webathena non abilitato

en: Webhook bots can only access webhooks
it: I bot Webhook possono accedere solo ai webhook

en: Weekly
it: Settimanale

en: Welcome to Zulip!
it: Benvenuto in Zulip!

en: What are you interested in?
it: Cosa ti interessa?

en: Why Zulip
it: Perchè Zulip

en: Why bother with topics? Well, two reasons: it makes conversations clearer (imagine if email didn't have them!), and it lets you more efficiently catch up on what's happened while you're away -- read the topics that are relevant to you, and ignore the ones that aren't!
it: Perché preoccuparsi degli argomenti? Bene, per due ragioni: rende più chiare le conversazioni (immagina se le e-mail non ce l'avessero!), e ti consente di recuperare più efficacemente ciò che è successo mentre non eri connesso — leggi gli argomenti rilevanti per te e ignora quelli che non lo sono!

en: Why bother with topics? Well, two reasons: it makes conversations clearer (imagine if email didn't have them!), and it lets you more efficiently catch up on what's happened while you're away&mdash;read the topics that are relevant to you, and ignore the ones that aren't!
it: Perché preoccuparsi degli argomenti? Bene, per due ragioni: rende più chiare le conversazioni (immagina se le e-mail non ce l'avessero!), e ti consente di recuperare più efficacemente ciò che è successo mentre non eri connesso , leggi gli argomenti rilevanti per te e ignora quelli che non lo sono!

en: Why bother with topics? Well, two reasons: it makes conversations clearer (imagine if email didn't have them!), and it lets you more efficiently catch up on what's happened while you're away—read the topics that are relevant to you, and ignore the ones that aren't!
it: Perché preoccuparsi degli argomenti? Bene, per due ragioni: rende più chiare le conversazioni (immagina se le e-mail non ce l'avessero!), e ti consente di recuperare più efficacemente ciò che è successo mentre non eri connesso — leggi gli argomenti rilevanti per te e ignora quelli che non lo sono!

en: Widgets: API programmer sent invalid JSON content
it: Widget: il programmatore API ha inviato contenuto JSON non valido

en: Write
it: Scrivi

en: Wrong password!
it: Password errata!

en: Wrong subdomain
it: Sottodominio errato

en: Yes, delete this message
it: Si, elimina questo messaggio

en: You and
it: Tu e

en: You are not authorized to access this queue
it: Non sei autorizzato ad accedere a questa coda

en: You are not authorized to get events from this queue
it: Non sei autorizzato a ricevere eventi da questa coda

en: You are receiving this because you have email notifications enabled for this stream.
it: Le stai ricevendo perché hai abilitato le notifiche e-mail per questo canale.

en: You are receiving this because you were mentioned in %(realm_name)s.
it: Stai ricevendo questo perché sei stato menzionato in %(realm_name)s.

en: You aren't subscribed to this stream and nobody has talked about that yet!
it: Non sei sottoscritto a questo canale e nessuno ne ha ancora parlato!

en: You can also make <a target="_blank" rel="noopener noreferrer"
                                href="https://github.com/adam-p/markdown-here/wiki/Markdown-Cheatsheet#wiki-tables">tables</a>
                                with this <a target="_blank" rel="noopener noreferrer"
                                              href="https://github.com/adam-p/markdown-here/wiki/Markdown-Cheatsheet#wiki-tables">Markdown-ish
                            table syntax</a>.
it: Puoi anche creare <a target="_blank" rel="noopener noreferrer"
                                href="https://github.com/adam-p/markdown-here/wiki/Markdown-Cheatsheet#wiki-tables">tabelle</a>
                                con questa <a target="_blank" rel="noopener noreferrer"
                                              href="https://github.com/adam-p/markdown-here/wiki/Markdown-Cheatsheet#wiki-tables">Markdown-ish
                            tabella di sintassi</a>.

en: You can learn more about topics at [Streams and topics]({about_topics_help_url}).
it: Puoi saperne di più sugli argomenti su [Canali e argomenti]({about_topics_help_url}).

en: You can log in to your Zulip organization, %(realm_name)s, at the following link:
it: Puoi accedere alla tua organizzazione Zulip, %(realm_name)s, al link seguente:

en: You can only invite other Zephyr mirroring users to private streams.
it: Puoi invitare altri utenti mirroring di Zephyr solo in canali privati.

en: You can try logging in or resetting your password in the organization(s) above.
it: Puoi provare ad accedere o reimpostare la tua password nelle organizzazione(i) di cui sopra.

en: You can use any combination of these search
            operators in a single query. For example:
it: Puoi utilizzare qualsiasi combinazione di queste ricerche
            operatori in una singola query. Per esempio:

en: You can't send private messages outside of your organization.
it: Non puoi inviare messaggi privati fuori dalla tua organizzazione.

en: You do have active accounts in the following organization(s).
it: Non hai account attivi in questa organizzazione(i)

en: You do not have an account in that Zulip organization.
it: Non hai un account in quella organizzazione in Zulip.

en: You do not have enough remaining invites. Please contact {email} to have your limit raised. No invitations were sent.
it: Non hai abbastanza inviti rimanenti. Si prega di contattare {email} per avere aumentato il limite. Nessun invito è stato inviato.

en: You don't have permission to delete this message
it: Non hai il permesso di cancellare questo messaggio

en: You don't have permission to edit this message
it: Non hai il permesso di modificare questo messaggio

en: You don't have permission to move this message
it: Non hai il permesso di spostare questo messaggio

en: You get
it: Ottieni

en: You have no group private messages with this person yet!
it: Non hai ancora messaggi privati di gruppo con questa persona!

en: You have no private messages with these people yet!
it: Non hai ancora nessun messaggio privato con queste persone!

en: You have no private messages with this person yet!
it: Non hai ancora nessun messaggio privato con questa persona!

en: You have no private messages yet!
it: Non hai ancora nessun messaggio privato!

en: You have no unread messages!
it: Non hai messaggi non letti!

en: You have not sent any private messages to yourself yet!
it: Non hai ancora inviato messaggi privati a te stesso!

en: You haven't been mentioned yet!
it: Non sei stato ancora menzionato!

en: You haven't received any messages sent by this user yet!
it: Non hai ancora ricevuto nessun messaggio da questo utente!

en: You haven't starred anything yet!
it: Non hai ancora messaggi contrassegnati!

en: You may only upload one file at a time
it: Puoi caricare solo un file alla volta

en: You may then close this window.
it: È quindi possibile chiudere questa finestra.

en: You must invoice for at least {} users.
it: Devi fatturare almeno {} utenti.

en: You must pass "new_description" or "new_group_name".
it: Devi passare "new_description" o "new_group_name".

en: You must specify a file to upload
it: Devi specificare un file da caricare

en: You must specify at least one email address.
it: Devi specificare almeno un indirizzo email.

en: You must specify at least one stream for invitees to join.
it: Devi specificare almeno un canale perchè gli invitati possano partecipare.

en: You must upload exactly one avatar.
it: Devi caricare esattamente un avatar.

en: You must upload exactly one file.
it: Devi caricare esattamente un file.

en: You must upload exactly one icon.
it: Devi caricare esattamente un'icona.

en: You must upload exactly one logo.
it: Devi caricare esattamente un logo.

en: You need an invitation to join this organization.
it: Hai bisogno di un invito per entrare in questa organizzazione.

en: You previously had an account on %(realm_uri)s, but it has been deactivated. You can contact an organization administrator to <a href="%(realm_uri)s/help/deactivate-or-reactivate-a-user" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">reactivate your account</a>.
it: In precedenza hai avuto un account su %(realm_uri)s,  ma è stato disattivato. È possibile contattare un amministratore dell'organizzazione per <a href="%(realm_uri)s/help/deactivate-or-reactivate-a-user" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">riattivare il proprio account</a>.

en: You previously had an account on %(realm_uri)s, but it has been deactivated. You can contact an organization administrator to <a href="%(realm_uri)s/help/deactivate-or-reactivate-a-user">reactivate your account</a>.
it: In precedenza hai avuto un account su %(realm_uri)s,  ma è stato disattivato. È possibile contattare un amministratore dell'organizzazione per <a href="%(realm_uri)s/help/deactivate-or-reactivate-a-user">riattivare il proprio account</a>.

en: You previously had an account on %(realm_uri)s, but it has been deactivated. You can contact an organization administrator to reactivate your account.
it: In precedenza hai avuto un account su %(realm_uri)s,  ma è stato disattivato. È possibile contattare un amministratore dell'organizzazione per riattivare il proprio account.

en: You recently signed up for Zulip. Awesome!
it: Di recente ti sei iscritto a Zulip. Eccezionale!

en: You type
it: Tu digiti

en: You're making too many attempts! Try again in {} seconds.
it: Stai facendo troppi tentativi! Riprova tra {} secondi.

en: You've already registered with this email address. Please log in below.
it: Ti sei già registrato con questa email. Effettua il login qui sotto.

en: You've created the new Zulip organization %(realm_name)s.
it: Hai creato la nuova organizzazione %(realm_name)sin Zulip.

en: You've created the new Zulip organization <b>%(realm_name)s</b>.
it: Hai creato la nuova organizzazione <b>%(realm_name)s</b>in Zulip.

en: You've joined the Zulip organization %(realm_name)s.
it: Sei entrato nell'organizzazione Zulip %(realm_name)s.

en: You've joined the Zulip organization <b>%(realm_name)s</b>.
it: Sei entrato nell'organizzazione Zulip <b>%(realm_name)s</b>.

en: Your Zulip login page
it: La tua pagina di accesso a Zulip

en: Your Zulip password is managed in LDAP
it: La tua password di Zulip è gestita in LDAP

en: Your account
it: Il tuo account

en: Your account details:
it: Dettagli del tuo account:

en: Your account has been disabled.
it: Il tuo account è stato disattivato.

en: Your account is too new to modify other users' subscriptions.
it: Il tuo account è troppo nuovo per modificare le iscrizioni di altri utenti.

en: Your account is too new to send invites for this organization. Ask an organization admin, or a more experienced user.
it: Il tuo account è troppo recente per poter spedire inviti per questa organizzazione. Chiedi ad un amministratore, o a un utente più anziano.

en: Your bot {bot_identity} tried to send a message to stream ID {stream_id}, but there is no stream with that ID.
it: Il tuo bot {bot_identity} ha provato ad inviare un messaggio al canale ID {stream_id}, ma non c'è un canale con questo ID.

en: Your bot {bot_identity} tried to send a message to stream {stream_name}, but that stream does not exist. Click [here]({new_stream_link}) to create it.
it: Il tuo bot {bot_identity} ha provato ad inviare un messaggio al canale {stream_name}, ma il canale non esiste. Clicca [here]({new_stream_link}) per crearlo.

en: Your bot {bot_identity} tried to send a message to stream {stream_name}. The stream exists but does not have any subscribers.
it: Il tuo bot {bot_identity} ha provato ad inviare un messaggio al canale {stream_name}. Il canale esiste ma non ha iscritti.

en: Your bots
it: I tuoi bot

en: Your data export is complete and has been uploaded here:
    
    {public_url}
it: La tua esportazione dei dati è completa e può essere uplodata qui:
    
    {public_url}

en: Your email address, {email}, is not in one of the domains that are allowed to register for accounts in this organization.
it: Il tuo indirizzo email, {email}, non appartiene a uno dei domini che sono autorizzati a registrarsi in questa organizzazione.

en: Your organization has been successfully reactivated.
it: La tua organizzazione è stata riattivata con successo.

en: Your organization has turned off message editing
it: La tua organizzazione ha disattivato la modifica dei messaggi

en: Your username or password is incorrect.
it: La tua username o password sono errati.

en: Zendesk logo
it: Logo Zendesk

en: Zephyr mirroring is not allowed in this organization
it: Il mirroring Zephyr non è permesso in questa organizzazione

en: Zoom credentials have not been configured
it: Le credenziali di Zoom non sono state configurate

en: Zulip Account Security
it: Sicurezza account Zulip

en: Zulip Security
it: Sicurezza Zulip

en: Zulip account not found.
it: Account Zulip non trovato.

en: Zulip analytics for %(target_name)s
it: Statistiche Zulip per %(target_name)s

en: Zulip digest for %(realm_name)s
it: Riassunto di Zulip per %(realm_name)s

en: Zulip email changed for %(realm_name)s
it: Email di Zulip cambiata per %(realm_name)s

en: Zulip extra emoji
it: Emoji extra di Zulip

en: Zulip for open source.
it: Zulip per l'open source.

en: Zulip for researchers.
it: Zulip per i ricercatori.

en: Zulip logo
it: Logo Zulip

en: Zulip missed messages
it: Zulip messaggi persi

en: Zulip needs to send email to confirm users' addresses and send notifications.
it: Zulip ha bisogno di inviare e-mail per confermare gli indirizzi degli utenti e inviare notifiche.

en: Zulip needs your permission to
                <a class="request-desktop-notifications alert-link">enable desktop notifications.</a>
it: Zulip ha bisogno del tuo permesso per 
                  <a class="request-desktop-notifications alert-link">abilitare le notifiche desktop</a>

en: [Read the guide]({help_url}) for getting your organization started with Zulip
it: [Leggi la guida]({help_url}) per iniziare con la tua organizzazione con Zulip

en: [Start a new topic]({start_topic_help_url}) any time you're not replying to a         previous message.
it: [Comincia un nuovo argomento]({start_topic_help_url}) ogni volta che non rispondi a un messaggio precedente.

en: an unknown operating system
it: un sistema operativo sconosciuto

en: keyword
it: tastiera

en: new streams
it: nuovi canali

en: or
it: o

en: organization owner
it: proprietario organizzazione

en: signups
it: iscrizioni

en: stream events
it: Eventi di canale

en: streamname
it: nome del canale

en: user
it: utente

en: your-organization-url
it: url-tua-organizzazione

en: {brand} ending in {last4}
it: {brand} termina in {last4}

en: {container} should have exactly {length} items
it: {container} deve avere esattamente  {length} elementi

en: {email} already has an account
it: {email} ha già un account

en: {full_name} mentioned everyone:
it: {full_name} ha menzionato tutti:

en: {full_name} mentioned you:
it: {full_name} ti ha menzionato:

en: {item} cannot be blank.
it: '{item}' non può essere vuoto.

en: {key_name} key is missing from {var_name}
it: {key_name} manca la chiave da {var_name}

en: {user_full_name} subscribed you to the following streams:
it: {user_full_name} ti ha iscritto ai seguenti canali:

en: {user_full_name} subscribed you to the stream {stream_name}.
it: {user_full_name} ti ha iscritto al canale {stream_name}.

en: {user_name} created a new stream {stream_str}.
it: {user_name} ha creato un nuovo canale {stream_str}.

en: {user_name} created the following streams: {stream_str}.
it: {user_name} ha creato i canali seguenti: {stream_str}.

en: {user_name} renamed stream {old_stream_name} to {new_stream_name}.
it: {user_name} ha rinominato il canale {old_stream_name} in {new_stream_name}.

en: {user} accepted your invitation to join Zulip!
it: {user} ha accettato il tuo invito ad unirti a Zulip!

en: {user} just signed up for Zulip. (total: {user_count})
it: {user}appena registrato su Zulip. (total: {user_count})

en: {var_name} has incorrect length {length}; should be {target_length}
it: {var_name} ha lunghezza errata{length}; dovrebbe essere {target_length}

en: {var_name} is not a URL
it: {var_name} non è un URL

en: {var_name} is not a boolean
it: {var_name} non è un booleano

en: {var_name} is not a date
it: {var_name} non è una data

en: {var_name} is not a dict
it: {var_name} non è un dict

en: {var_name} is not a float
it: {var_name} non è un galleggiante

en: {var_name} is not a list
it: {var_name} non è una lista

en: {var_name} is not a string
it: {var_name} non è una stringa

en: {var_name} is not a string or an integer list
it: {var_name} non è una stringa o un elenco intero

en: {var_name} is not a string or integer
it: {var_name} non è una stringa o un numero intero

en: {var_name} is not a tuple
it: {var_name} non è una tuple

en: {var_name} is not a valid hex color code
it: {var_name} non è un codice colore esadecimale valido

en: {var_name} is not an allowed_type
it: {var_name} non è un allowed_type

en: {var_name} is not an integer
it: {var_name} non è un numero intero

en: {var_name} is too long (limit: {max_length} characters)
it: {var_name} è troppo lungo (limit: {max_length} characters)

en: {var_name} should have exactly {desired_len} items
it: {var_name} deve avere esattamente {desired_len} elementi

en: {variable} != {expected_value} ({value} is wrong)
it: {variable} != {expected_value} ({value} è sbagliata )

en: {} is not a valid hostname
it: {} non è un hostname valido
