Zulip - en to id_ID translation catalogue (410 entries)

en: 
                            And hundreds more through
                            <a href="/integrations/doc/hubot">Hubot</a>,
                            <a href="/integrations/doc/zapier">Zapier</a>,
                            and
                            <a href="/integrations/doc/ifttt">IFTTT</a>.
id_ID: 
    Dan ratusan lainnya melalui
    <a href="/integrations/doc/hubot">Hubot</a>,
    <a href="/integrations/doc/zapier">Zapier</a>,
    dan
    <a href="/integrations/doc/ifttt">IFTTT</a>.

en: 
                            You are trying to login using LDAP without creating an
                            organization first. Please use EmailAuthBackend to create
                            your organization and then try again.
id_ID: 
                            Anda mencoba untuk masuk menggunakan LDAP tanpa membuat
                            sebuah organisasi terlebih dahulu. Mohon gunakan EmailAuthBackend
                            untuk membuat organisasi anda dan coba kembali.

en: 
                        The organization you are trying to join, %(deactivated_domain_name)s, has been deactivated.
                        Please contact <a href="mailto:%(support_email)s">%(support_email)s</a> to reactivate
                        this group.
id_ID: 
                        Organisasi yang anda coba untuk bergabung, %(deactivated_domain_name)s, telah dideaktivasi.
                        Mohon hubungi <a href="mailto:%(support_email)s">%(support_email)s</a> untuk mengaktivasi ulang
                        grup ini.

en: 
                        This installation of Zulip does not have a configured privacy policy.
                        Contact this <a href="mailto:%(support_email)s">server's administrator</a>
                        if you have any questions.
id_ID: 
    Instalasi Zulip ini tidak mempunyai polisi privasi yang telah dikonfigurasi
    Hubungi <a href="mailto:%(support_email)s">pengelola server</a> ini
    apabila Anda mempunyai pertanyaan.

en: 
                        This installation of Zulip does not have a configured terms of service.
                        Contact this <a href="mailto:%(support_email)s">server's administrator</a>
                        if you have any questions.
id_ID: 
    Instalasi Zulip ini tidak mempunyai persyaratan layanan yang telah dikonfigurasi
    Hubungi <a href="mailto:%(support_email)s">pengelola server</a> ini apabila Anda mempunyai pertanyaan.

en: 
                Why not <a href="#" class="empty_feed_compose_private">
                start the conversation</a>?
id_ID: 
            <p>Mengapa tidak <a href="#" class="empty_feed_compose_private">
                memulai percakapan</a>?</p>

en: 
                Why not <a href="#" class="empty_feed_compose_stream">
                start the conversation</a>?
id_ID: 
            <p>Mengapa tidak <a href="#" class="empty_feed_compose_stream">
                memulai percakapan</a>?</p>

en: <p>File not found.</p>
id_ID: <p>File tidak ditemukan.</p>

en: A full update of all the graphs happens once a day.<br/>The “Messages Sent Over Time” graph is updated once an hour.
id_ID: Pembaruan lengkap untuk semua grafik terjadi sekali dalam sehari.<br/>Grafik “Pesan Terkirim Sepanjang Waktu” diperbarui sekali dalam satu jam.

en: API documentation
id_ID: Dokumentasi API

en: API usage exceeded rate limit
id_ID: Penggunaan API melewati batas

en: About Zulip
id_ID: Tentang Zulip

en: Access denied
id_ID: Akses ditolak

en: Account is not associated with this subdomain
id_ID: Akun ini tidak terasosiasi dengan subdomain ini

en: Accounts
id_ID: Akun

en: Active users
id_ID: Pengguna aktif

en: Add emoji
id_ID: Tambah emoji

en: Add up to 10 comma-separated email addresses.
id_ID: Tambah hingga 10 alamat email yang dipisah dengan tanda koma.

en: Add video call
id_ID: Tambah panggilan video

en: Administrators
id_ID: Administrator

en: Aggregation
id_ID: Agregasi

en: Alert words
id_ID: Kata peringatan

en: All
id_ID: Semua

en: All messages
id_ID: Semua pesan

en: All streams
id_ID: Semua stream

en: All time
id_ID: Semua waktu

en: Already has an account.
id_ID: Telah mempunyai akun.

en: An error occurred while deleting the attachment. Please try again later.
id_ID: Sebuah eror telah terjadi saat menghapus lampiran tersebut. Silakan coba lagi nanti.

en: Analytics documentation
id_ID: Dokumentasi analisis

en: Apps &amp; integrations
id_ID: Aplikasi &amp; integrasi

en: Are you sure you want to delete this message?
id_ID: Apakah anda yakin ingin menghapus pesan ini?

en: Ask me later
id_ID: Tanyakan lagi nanti

en: At least one authentication method must be enabled.
id_ID: Setidaknya satu metode autentikasi harus diaktifkan

en: Attach files
id_ID: Lampirkan file

en: Auth key for this subdomain not found.
id_ID: Kunci autentikasi untuk subdomain ini tidak ditemukan.

en: Authentication methods
id_ID: Metode Otentikasi

en: Bad JSON web token
id_ID: Token web JSON tidak dibenarkan

en: Bad event queue id: {queue_id}
id_ID: ID antrian event invalid: {queue_id}

en: Bad name or username
id_ID: Nama atau username tidak dibenarkan

en: Bad value for '{var_name}': {bad_value}
id_ID: Nilai tidak baik untuk '{var_name}': {bad_value}

en: Bots
id_ID: Bot

en: CSRF Error: {reason}
id_ID: Eror CSRF: {reason}

en: Cancel
id_ID: Batal

en: Cancel compose
id_ID: Batalkan penyusunan

en: Cannot send to multiple streams
id_ID: Tidak dapat mengirim ke banyak siaran

en: Categories
id_ID: Kategori

en: Center the view around message ID
id_ID: Tengahkan penglihatan sekitar ID pesan

en: Check your email so we can get started.
id_ID: Cek email Anda sehingga kita bisa memulai.

en: Close
id_ID: Tutup

en: Collapse/show selected message
id_ID: Hilangkan/munculkan pesan yang dipilih

en: Communication
id_ID: Komunikasi

en: Community chat
id_ID: Percakapan komunitas

en: Compose a reply @-mentioning author
id_ID: `

en: Compose your message here...
id_ID: Susun pesan Anda disini...

en: Composing messages
id_ID: Menyusun pesan

en: Confirm password
id_ID: Konfirmasi kata sandi

en: Consecutive '.' are not allowed.
id_ID: Tanda '.' secara berurutan tidak diperbolehkan.

en: Content can't be empty
id_ID: Konten tidak boleh kosong

en: Continuous integration
id_ID: Integrasi berkelanjutan

en: Could not allocate event queue
id_ID: Tidak dapat mengalokasi antrian event

en: Could not find Kerberos credential
id_ID: Tidak dapat menemukan kredensial Kerberos

en: Create a new Zulip organization
id_ID: Buat organisasi Zulip baru

en: Create new stream
id_ID: Buat stream baru

en: Create organization
id_ID: Buat organisasi

en: Create your own!
id_ID: Buat sendiri!

en: Cumulative
id_ID: Kumulatif

en: Custom emoji
id_ID: Emoji khusus

en: Customer support
id_ID: Layanan customer

en: Daily
id_ID: Harian

en: Deactivated organization
id_ID: Organisasi yang dideaktivasi

en: Deactivated users
id_ID: Deaktivasi pengguna

en: Default streams
id_ID: Stream standar

en: Delete message
id_ID: Hapus pesan

en: Delete selected draft
id_ID: Hapus konsep terpilih

en: Deployment
id_ID: Penyebaran

en: Desktop & mobile apps
id_ID: Aplikasi desktop & mobile

en: Desktop &amp; mobile apps
id_ID: Aplikasi desktop &amp; mobile

en: Detailed keyboard shortcuts documentation
id_ID: Dokumentasi mendetail tentang tombol pintas keyboard

en: Disabled
id_ID: Dinonaktifkan

en: Display settings
id_ID: Pengaturan tampilan

en: Domain can only have letters, numbers, '.' and '-'s.
id_ID: Domain hanya dapat menggunakan huruf, angka, '.' dan '-'.

en: Domain can't be empty.
id_ID: Domain tidak bisa kosong.

en: Domain cannot start or end with a dot (.)
id_ID: Domain tidak dapat dimulai atau diakhiri dengan titik (.)

en: Domain must have at least one dot (.)
id_ID: Domain paling tidak harus mempunyai satu titik (.)

en: Download
id_ID: Unduh

en: Drafts
id_ID: Konsep

en: Edit selected draft
id_ID: Edit konsep terpilih

en: Edit selected message
id_ID: Edit pesan terpilih

en: Edit your last message
id_ID: Edit pesan terakhir anda

en: Effect
id_ID: Efek

en: Email addresses
id_ID: Alamat Email

en: Email changed!
id_ID: Email berubah!

en: Email or username
id_ID: Email atau username

en: Email settings updated
id_ID: Pengaturan email diperbarui

en: Emails (one on each line or comma-separated)
id_ID: Email (satu untuk setiap baris atau dipisahkan koma)

en: Enable notifications
id_ID: Izinkan notifikasi

en: Enabled
id_ID: Diizinkan

en: Enter
id_ID: Masuk

en: Enter your email address
id_ID: Masukkan alamat email anda

en: Everyone
id_ID: Semua orang

en: Exclude messages with topic <span class="operator_value">topic</span>
id_ID: Kecualikan pesan dengan topik <span class="operator_value">topic</span>

en: Exit search
id_ID: Keluar dari pencarian

en: Features
id_ID: Fitur

en: Filter by category
id_ID: Saring berdasarkan kategori

en: Filter not found
id_ID: Saringan tidak ditemukan

en: Filter streams
id_ID: Saring stream

en: Filter users
id_ID: Saring pengguna

en: Financial
id_ID: Finansial

en: Find account
id_ID: Temukan akun

en: Find accounts
id_ID: Temukan akun

en: Find your Zulip accounts
id_ID: Temukan akun Zulip anda

en: First message
id_ID: Pesan pertama

en: Formatting
id_ID: Format

en: Full name
id_ID: Nama lengkap

en: Full name or 名前
id_ID: Nama lengkap atau 名前

en: GOOGLE_CLIENT_ID is not configured
id_ID: GOOGLE_CLIENT_ID belum diatur

en: Github logo
id_ID: Logo Github

en: Go to Zulip
id_ID: Pergi ke Zulip

en: Grant Zulip the Kerberos tickets needed to run your Zephyr mirror via Webathena
id_ID: Sediakan Zulip tiket Kerberos yang diperlukan untuk menjalankan mirror .Zephyr Anda melalui Webathena

en: Help &amp; community
id_ID: Bantuan &amp; komunitas

en: Help center
id_ID: Pusat bantuan

en: Heroku logo
id_ID: Logo Heroku

en: Hi there! It looks like you tried to unsubscribe from something, but we don't
    recognize the URL.
id_ID: Halo! Sepertinya Anda mencoba untuk berhenti berlanggan dari sesuatu, tetapi kami tidak
    mengenal URL tersebut.

en: Hi there! Thank you for your interest in Zulip.
id_ID: Hi! Terima kasih atas ketertarikan anda pada Zulip.

en: Home
id_ID: Beranda

en: Humans
id_ID: Manusia

en: Initiate a search
id_ID: Memulai pencarian

en: Insert new line
id_ID: Sisipkan baris baru

en: Insufficient permission
id_ID: Tidak cukup izin

en: Integration frameworks
id_ID: Kerangka integrasi

en: Integrations
id_ID: Integrasi

en: Interactive bots
id_ID: Robot interaktif

en: Internal server error
id_ID: Eror internal server

en: Invalid 'op' value (should be start or stop)
id_ID: Nilai 'op' invalid (haruslah bernilai start atau stop)

en: Invalid API key
id_ID: API key tidak valid

en: Invalid APNS token
id_ID: Token APNS invalid

en: Invalid Kerberos cache
id_ID: Cache Kerberos invalid

en: Invalid OTP
id_ID: OTP tidak valid

en: Invalid address.
id_ID: Alamat tidak valid.

en: Invalid attachment
id_ID: Lampiran invalid

en: Invalid authorization header for basic auth
id_ID: Header otorisasi invalid untuk auth sederhana

en: Invalid bot type
id_ID: Tipe robot invalid

en: Invalid characters in emoji name
id_ID: Karakter pada nama emoji invalid

en: Invalid characters in name!
id_ID: Karakter pada nama invalid!

en: Invalid domain: {}
id_ID: Domain invalid: {}

en: Invalid emoji name.
id_ID: Nama emoji invalid.

en: Invalid emoji type.
id_ID: Jenis emoji invalid

en: Invalid interface type
id_ID: Tipe antarmuka invalid

en: Invalid message type
id_ID: Tipe pesan tidak valid

en: Invalid message(s)
id_ID: Pesan invalid

en: Invalid narrow operator: {desc}
id_ID: Operator batas invalid: {desc}

en: Invalid stream id
id_ID: Stream id tidak valid

en: Invalid subdomain
id_ID: Subdomain tidak valid

en: Invalid subdomain for push notifications bouncer
id_ID: Subdomain invalid untuk bouncer push notifications

en: Invalid token type
id_ID: Tipe token invalid

en: Invalid type parameter
id_ID: Jenis parameter invalid

en: Invalid user group
id_ID: Grup pengguna invalid

en: Invitations
id_ID: Undangan

en: Invite
id_ID: Undang

en: Invite more users
id_ID: Undang lebih banyak pengguna

en: Invite users
id_ID: Undang pengguna

en: Invite users to Zulip
id_ID: Undang pengguna ke Zulip

en: Inviting...
id_ID: Mengundang...

en: JIRA logo
id_ID: Logo JIRA

en: Just in case, take a look at your Spam folder.
id_ID: Untuk berjaga-jaga, lihat ke folder Spam anda.

en: Keyboard shortcuts
id_ID: Shorcut keyboard

en: Last message
id_ID: Pesan terakhir

en: Last month
id_ID: Bulan lalu

en: Last update
id_ID: Pembaruan terakhir

en: Last week
id_ID: Minggu lalu

en: Last year
id_ID: Tahun lalu

en: Link with Webathena
id_ID: Tautkan dengan Webatehna

en: Loading...
id_ID: Memuat...

en: Log in
id_ID: Masuk

en: Log out
id_ID: Keluar

en: Login
id_ID: Masuk

en: Malformed JSON
id_ID: Kesalahan bentuk JSON

en: Manage organization
id_ID: Kelola organisasi

en: Manage streams
id_ID: Kelola stream

en: Me
id_ID: Saya

en: Members
id_ID: Anggota

en: Mentions
id_ID: Disebut

en: Menus
id_ID: Menu

en: Message actions
id_ID: Aksi untuk pesan

en: Message edit history
id_ID: Histori pengeditan pesan

en: Message edit history is disabled in this organization
id_ID: Riwayat penyuntingan pesan dinonaktifkan di organisasi ini

en: Message formatting
id_ID: Format pesan

en: Message must have recipients
id_ID: Pesan harus memiliki penerima

en: Message must not be empty
id_ID: Pesan harus tidak boleh kosong

en: Message must not contain null bytes
id_ID: Pesan harus tidak mengandung null bytes

en: Messages
id_ID: Pesan

en: Messages sent by client
id_ID: Pesan terkirim oleh klien

en: Messages sent by recipient type
id_ID: Pesan terkirim berdasarkan jenis penerima

en: Messages sent over time
id_ID: Pesan terkirim sepanjang waktu

en: Miscellaneous
id_ID: Lain-lain

en: Missing 'last_event_id' argument
id_ID: Tidak ada argumen 'last_event_id'

en: Missing 'queue_id' argument
id_ID: Tidak ada argumen 'queue_id'

en: Missing '{var_name}' argument
id_ID: Tidak ada argumen '{var_name}'

en: Missing parameter: 'to' (recipient)
id_ID: Parameter tidak ada: 'ke' (penerima)

en: Missing sender
id_ID: Pengirim tidak ada

en: Missing stream
id_ID: Siaran tidak ada

en: Missing topic
id_ID: Topik tidak ada

en: Monitoring tools
id_ID: Alat pemantauan

en: Muted topics
id_ID: Topik yang didiamkan

en: Name too long!
id_ID: Nama terlalu panjang!

en: Name too short!
id_ID: Nama terlalu pendek!

en: Narrow to all private messages
id_ID: Persempit ke semua pesan pribadi

en: Narrow to all unmuted messages
id_ID: Bataskan sampai semua pesan yang tidak didiamkan

en: Narrow to group private messages with
id_ID: Bataskan ke pesan pribadi grup dengan

en: Narrow to just message ID
id_ID: Bataskan ke dan hanya ID pesan

en: Narrow to messages containing images.
id_ID: Bataskan ke pesan yang mengandung gambar.

en: Narrow to messages containing links.
id_ID: Bataskan ke pesan yang mengandung link.

en: Narrow to messages containing uploads.
id_ID: Bataskan ke pesan yang mengandung unggahan.

en: Narrow to messages on stream
id_ID: Persempit ke pesan dalam stream

en: Narrow to messages sent by
id_ID: Bataskan ke pesan yang dikirim oleh

en: Narrow to messages sent by you.
id_ID: Bataskan ke pesan yang dikirim oleh Anda.

en: Narrow to messages that mention you.
id_ID: Bataskan ke pesan yang menyinggung Anda.

en: Narrow to messages with alert words.
id_ID: Bataskan ke pesan yang mengandung kata pemberitahuan.

en: Narrow to messages with topic
id_ID: Persempit ke pesan dalam topik

en: Narrow to next unread topic
id_ID: Persempit ke topik yang belum dibaca selanjutnya

en: Narrow to private messages with
id_ID: Bataskan ke pesan pribadi dengan

en: Narrow to private messages.
id_ID: Bataskan ke pesan pribadi.

en: Narrow to starred messages.
id_ID: Bataskan ke pesan yang dibintangi

en: Narrow to unread messages.
id_ID: Bataskan ke pesan yang belum dibaca

en: Narrowing
id_ID: Persempit

en: Navigation
id_ID: Navigasi

en: Never ask on this computer
id_ID: jangan tanyakan lagi untuk komputer ini

en: New organization
id_ID: Organisasi baru

en: New private message
id_ID: Pesan pribadi baru

en: New stream message
id_ID: Pesan stream baru

en: New topic
id_ID: Topik baru

en: Next message
id_ID: Pesan selanjutnya

en: No JSON web token passed in request
id_ID: Tidak ada token web JSON yang diberikan dalam request

en: No analytics data available. Please contact your server administrator.
id_ID: Data analisis tidak tersedia. Mohon hubungi administrator server anda.

en: No new data supplied
id_ID: Tidak ada data baru diberikan

en: No such bot
id_ID: Tidak ada robot demikian

en: No such invitation
id_ID: Tidak ada undangan tersebut

en: No such user
id_ID: Tidak ada pengguna tersebut

en: No user specified in JSON web token claims
id_ID: Tidak ada pengguna dispesifikasikan pada claim dari JSON web token

en: Normal users
id_ID: Pengguna biasa

en: Not logged in: API authentication or user session required
id_ID: Belum masuk: Autentikasi API atau sesi pengguna dibutuhkan

en: Nothing to change
id_ID: Tidak ada yang dapat diubah

en: Nothing to do. Specify at least one of "add" or "delete".
id_ID: Tidak ada yang dapat dilakukan. Spesifikasikan setidaknya satu dari 'tambah' atau 'hapus'.

en: Nothing's been sent here yet!
id_ID: Belum ada yang terkirim kesini!

en: Notifications
id_ID: Notifikasi

en: One or more email addresses...
id_ID: Satu atau lebih alamat email...

en: Open
id_ID: Buka

en: Open message menu
id_ID: Buka menu pesan

en: Open reactions menu
id_ID: Buka menu reaksi

en: Organization URL
id_ID: URL Organisasi

en: Organization administrators
id_ID: Pengurus organisasi

en: Organization does not exist
id_ID: Organisasi ini tidak ada

en: Organization name
id_ID: Nama organisasi

en: Organization permissions
id_ID: Izin organisasi

en: Organization profile
id_ID: Profil organisasi

en: Organization settings
id_ID: Pengaturan organisasi

en: Outside your domain.
id_ID: Diluar domain Anda.

en: Pagerduty logo
id_ID: Logo Pagerduty

en: Pan &amp; Zoom
id_ID: Pergerakan &amp; Pembesaran

en: Password
id_ID: Kata Sandi

en: Password auth is disabled in your team.
id_ID: Kata sandi auth dinonaktifkan pada tim Anda.

en: Password reset sent!
id_ID: Reset kata sandi dikirim!

en: Password strength
id_ID: Kekuatan kata sandi

en: Plans &amp; pricing
id_ID: Perencanaan &amp; harga

en: Please <a href="%(login_url)s">log in</a> with your new password.
id_ID: Mohon <a href="%(login_url)s">masuk</a> dengan kata sandi baru.

en: Please double-check that you have the full URL and try again, or <a href="mailto:%(support_email)s?Subject=Unsubscribe%%20me%%2C%%20please!&Body=Hi%%20there!%%0A%%0AI%%20clicked%%20this%%20unsubscribe%%20link%%20in%%20a%%20Zulip%%20e-mail%%2C%%20but%%20it%%20took%%20me%%20to%%20an%%20error%%20page%%3A%%0A%%0A_____________%%0A%%0APlease%%20unsubscribe%%20me.%%0A%%0AThanks%%2C%%0A_____________%%0A">email us</a> and we'll get this squared away!
id_ID: Tolong periksa ulangan bahwa Anda telah mempunyai URL yang lengkap dan coba lagi, atau <a href="mailto:%(support_email)s?Subject=Unsubscribe%%20me%%2C%%20please!&Body=Hi%%20there!%%0A%%0AI%%20clicked%%20this%%20unsubscribe%%20link%%20in%%20a%%20Zulip%%20e-mail%%2C%%20but%%20it%%20took%%20me%%20to%%20an%%20error%%20page%%3A%%0A%%0A_____________%%0A%%0APlease%%20unsubscribe%%20me.%%0A%%0AThanks%%2C%%0A_____________%%0A">email kami</a> dan kami akan menyelesaikan hal ini segera!

en: Please enter at most 10 emails.
id_ID: Tolong masukkan paling banyak 10 email.

en: Please request an invite for {email} from the organization administrator.
id_ID: Silakan meminta sebuah undangan untuk {email} dari pengurus organisasi.

en: Please use your real email address.
id_ID: Mohon gunakan email asli Anda.

en: Press Enter to send
id_ID: Tekan Enter untuk mengirim

en: Preview
id_ID: Pratinjau

en: Previous message
id_ID: Pesan sebelumnya

en: Privacy policy
id_ID: Kebijakan privasi

en: Private messages
id_ID: Pesan pribadi

en: Productivity
id_ID: Produktivitas

en: Project management
id_ID: Manajemen proyek

en: React to selected message with
id_ID: Beri reaksi pada pesan terpilih dengan

en: Reaction already exists.
id_ID: Reaksi sudah ada.

en: Reaction doesn't exist.
id_ID: Reaksi tidak ada.

en: Reply
id_ID: Balas

en: Reply to author
id_ID: Balas penulis

en: Reply to message
id_ID: Balas pesan

en: Reset password
id_ID: Reset kata sandi

en: Reset your password
id_ID: Reset kata sandi anda

en: Reset your password.
id_ID: Reset kata sandi anda.

en: Retrying soon...
id_ID: Segera mencoba kembali...

en: STREAMS
id_ID: STREAM

en: Saved as draft
id_ID: Tersimpan sebagai arsip

en: Scroll down
id_ID: Scroll ke bawah

en: Scroll through streams
id_ID: Pindai berdasarkan siaran

en: Scroll up
id_ID: Scroll ke atas

en: Search
id_ID: Cari

en: Search for <span class="operator_value"> keyword </span> in the topic or message content
id_ID: Cari <span class="operator_value">kata kunci</span> pada topik atau isi pesan

en: Search integrations
id_ID: Cari integrasi

en: Search operators
id_ID: Operator pencarian

en: Search people
id_ID: Cari orang

en: Search streams
id_ID: Cari stream

en: Send
id_ID: Kirim

en: Send message
id_ID: Kirim pesan

en: Sentry logo
id_ID: Logo Sentry

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Shorter is better than longer.
id_ID: Pendek lebih baik daripada panjang

en: Show images in thread
id_ID: Tampilkan gambar di thread

en: Show keyboard shortcuts
id_ID: Tampilkan pintasan papan ketik

en: Show message sender's profile
id_ID: Perlihatkan profil pengirim pesan

en: Sign up
id_ID: Mendaftar

en: Sign up for Zulip
id_ID: Mendaftar ke Zulip

en: Some emails did not validate, so we didn't send any invitations.
id_ID: Beberapa email tidak tervalidasi, jadi kami tidak mengirimkan undangan apapun.

en: Some of those addresses are already using Zulip, so we didn't send them an invitation. We did send invitations to everyone else!
id_ID: Beberapa dari alamat itu telah menggunakan Zulip, jadi kami tidak mengirimkan mereka undangan. Namun kami mengirimkan undangan kepada orang-orang yang lain!

en: Sorry, the link you provided is invalid or has already been used.
id_ID: Maaf, link yang Anda berikan invalid atau telah digunakan.

en: Star selected message
id_ID: Bintangi pesan terpilih

en: Starred messages
id_ID: Pesan yang dibintangi

en: Statistics
id_ID: Statistik

en: Still no email? We can <a href="#" id="resend_email_link">resend it</a>.
id_ID: Masih tidak ada email? Kami dapat <a href="#" id="resend_email_link">mengirimkan kembali</a>.

en: Stream already has that name!
id_ID: Siaran sudah mempunyai nama demikian!

en: Streams settings
id_ID: Pengaturan stream

en: Streams they should join
id_ID: Siaran yang mereka harus ikuti

en: Subdomain can only have lowercase letters, numbers, and '-'s.
id_ID: Subdomain hanya dapat mengandung huruf kecil, angka, dan '-'.

en: Subdomain cannot start or end with a '-'.
id_ID: Subdomain tidak dapat dimulai atau diakhiri dengan '-'.

en: Subdomain needs to have length 3 or greater.
id_ID: Subdomain harus memiliki panjang lebih dari atau sama dengan 3.

en: Subdomain required
id_ID: Subdomain dibutuhkan

en: Subdomain unavailable. Please choose a different one.
id_ID: Subdomain tidak tersedia. Silakan pilih yang lain.

en: Subdomains cannot start or end with a '-'.
id_ID: Subdomain tidak dapat dimulai atau diakhiri dengan '-'.

en: Subscribe
id_ID: Langganan

en: Subscribe to/unsubscribe from selected stream
id_ID: Berlangganan/tidak berlangganan pada stream terpilih

en: Subscribe, add, or configure streams
id_ID: Berlanggan, tambahkan, atau atur siaran

en: Switch between tabs
id_ID: Berpindah antar tab

en: Team
id_ID: Tim

en: Terms of Service
id_ID: Ketentuan Layanan

en: Thanks for signing up!
id_ID: Terima kasih telah mendaftar!

en: The organization creation link has expired or is not valid.
id_ID: Link untuk pembuatan organisasi telah kedaluarsa atau tidak valid.

en: The organization you are trying to join using {email} does not exist.
id_ID: Organisasi yang Anda coba gabung menggunakan {email} tidak tersedia.

en: There is no Zulip organization hosted at this subdomain.
id_ID: Tidak terdapat organisasi Zulip yang di-host pada subdomain ini.

en: This API is not available to incoming webhook bots.
id_ID: API ini tidak tersedia untuk robot yang menerapkan incoming webhook.

en: This action requires administrative rights
id_ID: Tindakan ini memerlukan kekuatan administratif

en: This endpoint does not accept bot requests.
id_ID: Endpoint ini tidak menerima request dari robot.

en: This endpoint requires HTTP basic authentication.
id_ID: Endpoint ini memerlukan autentikasi sederhana HTTP.

en: This is used for mobile applications and other tools that require a password.
id_ID: Ini digunakan untuk aplikasi seluler dan perangkat lain yang memerlukan kata sandi.

en: This server does not allow members of the public to create new organizations.
id_ID: Server ini tidak memperbolehkan anggota dari publik untuk membuat organisasi bari.

en: This stream does not exist or is private.
id_ID: Siaran ini tidak ada atau merupakan siaran pribadi/privat.

en: This user does not exist!
id_ID: Pengguna ini tidak ada!

en: This user is not registered.
id_ID: Pengguna ini belum terdaftar.

en: Toggle the gear menu
id_ID: Alihkan menu gerigi

en: Toggle topic mute
id_ID: Alihkan pendiaman topik

en: Token does not exist
id_ID: Token tidak ada

en: Topic
id_ID: Topik

en: Topic already muted
id_ID: Topik sudah disenyapkan

en: Topic can't be empty
id_ID: Topik tidak boleh kosong

en: Travis logo
id_ID: Logo Travis

en: Try now.
id_ID: Coba sekarang.

en: USERS
id_ID: PENGGUNA

en: Unable to render message
id_ID: Tidak dapat menampilkan pesan.

en: Unicode emoji
id_ID: Emoji unicode

en: Unknown email unsubscribe request
id_ID: Permintaan email berhenti berlanggan tidak diketahui

en: Uploaded files
id_ID: File yang telah diupload

en: Use %(external_host)s
id_ID: Gunakan %(external_host)s

en: User cannot create streams.
id_ID: Pengguna tidak dapat membuat stream.

en: User not authorized for this query
id_ID: Pengguna tidak berotoritas untuk melakukan perintah ini.

en: User not authorized to execute queries on behalf of '{principal}'
id_ID: Pengguna tidak berotoritas untuk mengeksekusi perintah mewakili '{principal}'

en: User(s) join as
id_ID: Undang pengguna sebagai

en: Username already in use
id_ID: Nama pengguna sudah digunakan

en: Users
id_ID: Pengguna

en: Version control
id_ID: Kontrol versi

en: View drafts
id_ID: Lihat konsep

en: View stream messages
id_ID: Lihat pesan stream

en: We strongly recommend enabling desktop notifications. They help Zulip keep your team connected.
id_ID: Kami sangat merekomendasikan menyalakan pemberitahuan desktop. Hal ini membantu Zulip untuk terus membuat tim Anda terhubung.

en: We weren't able to invite anyone.
id_ID: Kami tidak dapat mengundang siapapun.

en: We've reset your password!
id_ID: Kami telah me-reset kata sandi anda!

en: We've updated your email subscription settings, and you won't get %(subscription_type)s emails anymore.
id_ID: Kami telah memperbarui pengaturan berlanggan email, dan Anda tidak akan mendapat email %(subscription_type)s lagi.

en: Webathena login not enabled
id_ID: Login Webathena tidak diaktifkan

en: Webhook bots can only access webhooks
id_ID: Robot webhook hanya dapat mengakses webhook

en: Weekly
id_ID: Mingguan

en: Welcome to Zulip!
id_ID: Selamat datang di Zulip!

en: Why Zulip
id_ID: Mengapa Zulip

en: Write
id_ID: Tulis

en: Wrong password!
id_ID: Kata sandi salah!

en: Wrong subdomain
id_ID: Subdomain salah

en: Yes, delete this message
id_ID: Ya, hapus pesan ini

en: You and
id_ID: Anda dan

en: You are not authorized to access this queue
id_ID: Anda tidak berotoritas untuk mengakses antrian ini

en: You are not authorized to get events from this queue
id_ID: Anda tidak berotoritas untuk mendapatkan events dari antrian ini

en: You aren't subscribed to this stream and nobody has talked about that yet!
id_ID: Anda tidak berlangganan ke stream ini dan belum ada seorangpun yang membicarakan tentangnya!

en: You can't send private messages outside of your organization.
id_ID: Anda tidak dapat mengirim pesan pribadi di luar dari organisasi Anda.

en: You don't have permission to edit this message
id_ID: Anda tidak memiliki ijin untuk mengedit pesan ini

en: You get
id_ID: Anda mendapat

en: You have no group private messages with this person yet!
id_ID: Anda belum memiliki pesan grup pribadi dengan orang ini!

en: You have no private messages with these people yet!
id_ID: Anda tidak memiliki pesan pribadi dengan orang-orang ini!

en: You have no private messages with this person yet!
id_ID: Anda tidak memiliki pesan pribadi dengan orang ini.

en: You have no private messages yet!
id_ID: Anda belum memiliki pesan pribadi!

en: You have no unread messages!
id_ID: Anda tidak memiliki pesan yang belum dibaca!

en: You haven't been mentioned yet!
id_ID: Anda belum menyebut siapapun!

en: You haven't received any messages sent by this user yet!
id_ID: Anda belum pernah menerima pesan yang dikirim pengguna ini!

en: You haven't starred anything yet!
id_ID: Anda belum membintangi apapun!

en: You may only upload one file at a time
id_ID: Anda hanya dapat mengunggah file satu per satu

en: You must specify at least one email address.
id_ID: Anda harus menentukan minimal satu alamat email.

en: You must specify at least one stream for invitees to join.
id_ID: Anda harus memasukkan paling tidak satu siaran untuk yang diundang untuk bergabung.

en: You must upload exactly one avatar.
id_ID: Anda harus mengunggah tepat satu avatar.

en: You must upload exactly one file.
id_ID: Anda harus mengunggah tepat satu file.

en: You must upload exactly one icon.
id_ID: Anda harus mengunggah tepat satu ikon.

en: You need an invitation to join this organization.
id_ID: Anda memerlukan undangan untuk bergabung di organisasi ini.

en: You type
id_ID: Anda mengetik

en: Your account
id_ID: Akun anda

en: Your account has been disabled.
id_ID: Akun Anda telah dinonaktifkan

en: Your bots
id_ID: Bot anda

en: Your email address, {email}, is not in one of the domains that are allowed to register for accounts in this organization.
id_ID: Alamat email Anda, {email}, tidak termasuk dalam salah satu domain yang diperbolehkan untuk mendaftar akun pada organisasi ini.

en: Your organization has turned off message editing
id_ID: Organisasi Anda telah menonaktifkan penyuntingan pesan

en: Your username or password is incorrect.
id_ID: Nama pengguna atau kata sandi anda salah.

en: Zendesk logo
id_ID: Logo Zendesk

en: Zulip account not found.
id_ID: Akun Zulip tidak ditemukan.

en: Zulip extra emoji
id_ID: Ekstra emoji Zulip
