Zulip - en to fr translation catalogue (1059 entries)

en: Not allowed for guest users
fr: Non autorisé pour les utilisateurs invités

en: Invalid organization
fr: Organisation non valide

en: Public streams
fr: Canaux publics

en: Private streams
fr: Canaux privés

en: Private messages
fr: Messages privés

en: Group private messages
fr: Messages privés de groupe

en: Unknown chart name: {}
fr: Nom de graphique inconnu : {}

en: Start time is later than end time. Start: {start}, End: {end}
fr: L'heure de début est postérieure à l'heure de fin. Début : {start}, Fin : {end}

en: No analytics data available. Please contact your server administrator.
fr: Aucune donnée d'analyse disponible. Veuillez contacter votre administrateur système.

en: Something went wrong. Please contact {email}.
fr: Quelque chose s'est mal passé. Merci de contacter {email}.

en: Something went wrong. Please reload the page.
fr: Quelque chose s'est mal passé. Merci de recharger la page.

en: Something went wrong. Please wait a few seconds and try again.
fr: Quelque chose s'est mal passé. Merci de patienter quelques secondes.

en: You must invoice for at least {} users.
fr: Vous devez facturer au moins {} utilisateurs

en: Invoices with more than {} licenses can't be processed from this page. To complete the upgrade, please contact {}.
fr: Les factures avec plus de {} licences ne peuvent être traitées sur cette page. Veuillez contacter {} afin de compléter la mise à niveau.

en: No payment method on file
fr: Aucun mode de paiement dans le dossier

en: {brand} ending in {last4}
fr: {brand} termine dans {last4}

en: Unknown payment method. Please contact {email}.
fr: Méthode de paiement inconnue. Merci de contacter {email}.

en: Analytics are fully available 24 hours after organization creation.
fr: Les statistiques sont entièrement disponibles 24 heures après la création de l'organisation.

en: Zulip analytics for %(target_name)s
fr: Analytique Zulip pour %(target_name)s

en: Messages sent over time
fr: Messages envoyés au fil du temps

en: Aggregation
fr: Agrégation

en: Daily
fr: Quotidien

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Cumulative
fr: Cumulatif

en: Me
fr: Moi

en: Humans
fr: Humains

en: Bots
fr: Robots

en: Messages sent by client
fr: Messages envoyés par le client

en: Everyone
fr: Tout le monde

en: Last week
fr: La semaine dernière

en: Last month
fr: Le mois dernier

en: Last year
fr: L'année dernière

en: All time
fr: Tout le temps

en: Active users
fr: Utilisateurs actifs

en: Daily actives
fr: Actifs quotidiennement

en: 15 day actives
fr: Actifs lors des 15 derniers jours

en: Total users
fr: Total des utilisateurs

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Messages sent by recipient type
fr: Messages envoyés par type de destinataire

en: Messages read over time
fr: Messages lus au fil du temps

en: Last update
fr: Dernière mise à jour

en: A full update of all the graphs happens once a day.<br/>The “Messages Sent Over Time” graph is updated once an hour.
fr: Une mise à jour complète de tous les graphiques a lieu une fois par jour.<br/> Le graphique des "Messages envoyés au cours du temps" est mis à jour une fois par heure.

en: Analytics documentation
fr: Documentation des statistiques

en: Email changed!
fr: Adresse courriel changée !

en: Billing
fr: Facturation

en: Upgrade to %(plan)s
fr: Mettre à niveau vers %(plan)s

en: Payment schedule
fr: Planning de paiement

en: Pay monthly
fr: Paiement mensuel

en: Pay annually
fr: Paiement annuel

en: License management
fr: Gestion de la licence

en: Automatic
fr: Automatique

en: Most convenient
fr: Plus pratique

en: Manual
fr: Manuel

en: Most control
fr: Plus de contrôle

en: Academic research
fr: Recherche académique

en: Education
fr: Éducation

en: Non-Profit
fr: Organismes à but non-lucratif

en: Event (hackathons, conferences, etc.)
fr: Événements (hackathons, conférences, etc.)

en: Other
fr: Autre

en: Or, alternatively, use one of your backup phones:
fr: Ou alors utiliser une de vos lignes téléphoniques de secours:

en: As a last resort, you can use a backup token:
fr: En dernier recours, vous pouvez utiliser un jeton de secours :

en: Use backup token
fr: Utiliser un jeton de secours

en: Accept the new Terms of Service
fr: Acceptez les nouvelles Conditions d'Utilisation

en: Email
fr: Adresse courriel

en: I agree to the <a href="%(root_domain_uri)s/terms" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Terms of Service</a>.
fr: J'accepte les <a href="%(root_domain_uri)s/terms" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Conditions d'Utilisation</a>.

en: Enter
fr: Entrée

en: Sign up for Zulip
fr: S'inscrire à Zulip

en: You need an invitation to join this organization.
fr: Vous avez besoin d'une invitation pour rejoindre cette organisation.

en: Sign up
fr: S'inscrire

en: OR
fr: OU

en: Sign up with %(identity_provider)s
fr: S'inscrire avec %(identity_provider)s

en: Thanks for signing up!
fr: Merci pour votre inscription !

en: Check your email so we can get started.
fr: Vérifiez votre courriel afin de continuer.

en: Still no email? We can <a href="#" id="resend_email_link">resend it</a>.
fr: Aucun courriel reçu ? Nous pouvons l'<a href="#" id="resend_email_link">envoyer</a> à nouveau.

en: Just in case, take a look at your Spam folder.
fr: Au cas où, jetez un coup d’œil à votre dossier Indésirables

en: Drafts
fr: Brouillons

en: Saved as draft
fr: Sauvegardé comme un brouillon

en: New message
fr: Nouveau message

en: New topic
fr: Nouveau sujet

en: New private message
fr: Nouveau message privé

en: Reply
fr: Répondre

en: Cancel compose
fr: Annuler l'écriture

en: This is a private stream
fr: Ceci est un canal privé

en: Stream
fr: Canal

en: Topic
fr: Sujet

en: To
fr: Pour

en: You and
fr: Vous et

en: Add one or more users
fr: Ajouter un ou plusieurs utilisateurs

en: Add another user...
fr: Ajouter un autre utilisateur…

en: Compose your message here
fr: Rédigez votre message ici

en: Compose your message here...
fr: Rédigez votre message ici...

en: Add emoji
fr: Ajouter un emoji

en: Formatting
fr: Formater

en: Attach files
fr: Joindre des fichiers

en: Add video call
fr: Ajouter l'appel vidéo

en: Write
fr: Ecrire

en: Preview
fr: Aperçu

en: Press Enter to send
fr: Appuyer sur Entrée pour envoyer

en: Send
fr: Envoyer

en: Close
fr: Fermer

en: Delete message
fr: Supprimer le message

en: Are you sure you want to delete this message?
fr: Etes-vous sur de vouloir supprimer ce message?

en: Cancel
fr: Annuler

en: Yes, delete this message
fr: Oui, supprimer ce message

en: Deprecation notice
fr: Avis de  dépréciation

en: Got it
fr: Compris

en: 
                Some older messages are unavailable.
                <a href="/plans/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade your organization</a>
                to access your full message history.
fr: 
               Certains anciens messages sont inaccessibles.
                <a href="/plans/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Mettez à niveau votre organisation</a>
                pour accéder à l'historique complet de la messagerie.

en: 
                End of results from your
                <a href="/help/search-for-messages#searching-shared-history"
                  target="_blank" rel="noopener noreferrer">history</a>.
                Consider <a class="search-shared-history" href="">searching all public streams</a>.
fr: 
               Fin des résultats de votre
                <a href="/help/search-for-messages#searching-shared-history"
                  target="_blank" rel="noopener noreferrer">historique</a>.
                Envisagez <a class="search-shared-history" href="">de chercher dans tous les canaux publics </a>.

en: Nothing's been sent here yet!
fr: Rien n'a encore été posté ici !

en: 
                Why not <a href="#" class="empty_feed_compose_stream">
                start the conversation</a>?
fr: 
                Pourquoi pas <a href="#" class="empty_feed_compose_stream">
                démarrer la conversation</a>?

en: You have no private messages yet!
fr: Vous n'avez pas encore de messages privés !

en: 
                Why not <a href="#" class="empty_feed_compose_private">
                start the conversation</a>?
fr: 
                Pourquoi pas <a href="#" class="empty_feed_compose_private">
                démarrer la conversation</a>?

en: You have no private messages with this person yet!
fr: Vous n'avez aucun message privé avec cette personne pour le moment !

en: You have not sent any private messages to yourself yet!
fr: Vous ne vous êtes pas encore envoyé de message privé à vous-même !

en: 
                Why not <a href="#" class="empty_feed_compose_private">
                start a conversation with yourself</a>?
fr: 
               Pourquoi ne pas <a href="#" class="empty_feed_compose_private">
                commencer une conversation avec vous-même</a>?

en: You have no group private messages with this person yet!
fr: Vous n'avez aucun groupe de messages privés avec cette personne pour le moment !

en: You have no private messages with these people yet!
fr: Vous n'avez aucun message privé avec ces personnes pour le moment !

en: You haven't received any messages sent by this user yet!
fr: Vous n'avez reçu aucun message de la part de cette personne pour le moment !

en: This user does not exist!
fr: Cet utilisateur n'existe pas !

en: One or more of these users do not exist!
fr: Au moins un de ces utilisateurs n'existe pas!

en: You aren't subscribed to this stream and nobody has talked about that yet!
fr: Vous n'êtes pas abonné à ce canal et personne n'en a encore parlé!

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: This stream does not exist or is private.
fr: Ce canal n'existe pas ou est privé.

en: You haven't starred anything yet!
fr: Vous n'avez encore rien mis en favori !

en: 
                Learn more about starring messages <a href="/help/star-a-message">
                here</a>.
fr: 
                Apprenez-en plus à propos des messages favoris <a href="/help/star-a-message">
                ici </a>.

en: You have no unread messages!
fr: Vous n'avez aucun message non lu.

en: You haven't been mentioned yet!
fr: Vous n'avez pas encore été mentionné !

en: 
                Learn more about mentions <a href="/help/mention-a-user-or-group">
                here</a>.
fr: 
                Apprenez-en plus à propos
                des mentions <a href="/help/mention-a-user-or-group">ici</a>.

en: No search results
fr: La recherche n'a rien trouvé.

en: Loading...
fr: Chargement en cours...

en: If this message does not go away, please wait a couple seconds and <a id="reload-lnk">reload</a> the page.
fr: Si ce message en disparaît pas, patentier quelques secondes et <a id="reload-lnk">recharger</a> la page.

en: <strong class="message">Unable to connect to
                Zulip.</strong>  Updates may be delayed.
fr: <strong class="message">Connexion à Zulip impossible.
                </strong>  Les mises à jour peuvent être décalées.

en: Retrying soon...
fr: Essayez de nouveau bientôt....

en: Try now.
fr: Essayer maintenant.

en: Invite users to Zulip
fr: Inviter des utilisateurs sur Zulip

en: Emails (one on each line or comma-separated)
fr: Adresses courriel (une sur chaque ligne ou séparées par une virgule)

en: One or more email addresses...
fr: Une ou plusieurs adresses courriel…

en: or
fr: ou

en: Generate invite link
fr: Générer un lien d'invitation

en: User(s) join as
fr: Utilisateur(s) invités en tant que

en: Members
fr: Membres

en: Organization administrators
fr: Administrateurs de l'organisation

en: Guests
fr: Invités

en: Organization owners
fr: Propriétaires de l'organisation

en: Streams they should join
fr: Les abonner à ces canaux

en: Inviting...
fr: Invitation en cours...

en: Invite
fr: Inviter

en: Keyboard shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: The basics
fr: Les bases

en: Reply to message
fr: Répondre au message

en: New stream message
fr: Nouveau message du canal

en: View drafts
fr: Afficher les brouillons

en: Next message
fr: Message suivant

en: Last message
fr: Dernier message

en: Next unread topic
fr: Sujet non lu suivant

en: Next unread private message
fr: Message privé non lu suivant

en: Initiate a search
fr: Lancez une recherche

en: Show keyboard shortcuts
fr: Afficher les raccourcis clavier

en: Search streams
fr: Rechercher des canaux

en: Search people
fr: Rechercher des personnes

en: Previous message
fr: Message précédent

en: Scroll up
fr: Défiler vers le haut

en: Scroll down
fr: Défiler vers le bas

en: First message
fr: Premier message

en: Composing messages
fr: Rédaction de messages

en: Reply to author
fr: Répondre à l'auteur

en: Quote and reply to message
fr: Citer et répondre au message

en: Compose a reply @-mentioning author
fr: Écrire une réponse @-mentionnant l'auteur

en: Send message
fr: Envoyer le message

en: Insert new line
fr: Insérer une nouvelle ligne

en: Narrowing
fr: Restreindre

en: Narrow to stream
fr: Restreindre au canal

en: Narrow to topic or PM conversation
fr: Restreindre au sujet ou conversation en MP

en: Narrow to all private messages
fr: Restreindre à tous les messages privés

en: Narrow to next unread topic
fr: Restreindre au sujet suivant non lu

en: Narrow to next unread private message
fr: Restreindre au message privé suivant

en: Cycle between stream narrows
fr: Basculer entre les canaux

en: Narrow to all unmuted messages
fr: Restreindre à tous les messages non muets

en: Narrow to current compose box recipient
fr: Restreindre au destinataire actuel de la boîte de rédaction

en: Message actions
fr: Options du message

en: Edit your last message
fr: Modifier votre dernier message

en: Show message sender's profile
fr: Montrer le profil de l'expéditeur du message

en: Show images in thread
fr: Afficher les images dans le fil de discussion

en: Edit selected message
fr: Modifier le message sélectionné

en: Star selected message
fr: Mettre en favori le message sélectionné

en: React to selected message with
fr: Réagir au message sélectionné avec

en: Collapse/show selected message
fr: Réduire/montrer le message sélectionné

en: Toggle topic mute
fr: Rendre le sujet muet / non muet

en: Recent topics
fr: Sujets récents

en: View recent topics
fr: Afficher les sujets récents

en: Hide recent topics
fr: Cacher les sujets récents

en: Edit selected draft
fr: Modifier le brouillon sélectionné

en: Delete selected draft
fr: Supprimer le brouillon sélectionné

en: Toggle the gear menu
fr: Réduire le menu latéral

en: Open message menu
fr: Ouvrir le menu des messages

en: Open reactions menu
fr: Ouvrir le menu des réactions

en: Streams settings
fr: Paramètres des canaux

en: Scroll through streams
fr: Défiler à travers les canaux

en: Switch between tabs
fr: Basculer entre les onglets

en: View stream messages
fr: Afficher les messages du canal

en: Subscribe to/unsubscribe from selected stream
fr: S'abonner / désabonner du canal sélectionné

en: Create new stream
fr: Créer un nouveau canal

en: Detailed keyboard shortcuts documentation
fr: Documentation détaillée des raccourcis clavier

en: All messages
fr: Tous les messages

en: Starred messages
fr: Messages favoris

en: Filter streams
fr: Filtrer les canaux

en: STREAMS
fr: CANAUX

en: Subscribe, add, or configure streams
fr: S'abonner, ajouter, ou configurer les canaux

en: All streams
fr: Tous les canaux

en: Add streams
fr: Ajouter des canaux

en: Pan &amp; Zoom
fr: Panoramique &amp; Zoom

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Open
fr: Ouvrir

en: Download
fr: Télécharger

en: Message formatting
fr: Formatage du message

en: You type
fr: Vous écrivez

en: You get
fr: Vous obtenez

en: To add syntax highlighting to a multi-line code block,
                              add the language's <b>first</b> <a target="_blank" rel="noopener noreferrer" href="https://pygments.org/docs/lexers/">Pygments short name</a>
                              after the first set of back-ticks.
                              You can also make a code block by indenting each line with 4 spaces.
fr: Pour ajouter une coloration syntaxique à un bloc de code multi-lignes,
                              ajouter le <b>premier</b> <a target="_blank" rel="noopener noreferrer" href="https://pygments.org/docs/lexers/">identifiant Pygments</a>
                              de la langue après les premiers caractères accent grave.
                              Vous pouvez également créer un bloc de code avec un alinéa
                              de 4 espaces à chaque ligne.

en: You can also make <a target="_blank" rel="noopener noreferrer"
                                href="https://github.com/adam-p/markdown-here/wiki/Markdown-Cheatsheet#wiki-tables">tables</a>
                                with this <a target="_blank" rel="noopener noreferrer"
                                              href="https://github.com/adam-p/markdown-here/wiki/Markdown-Cheatsheet#wiki-tables">Markdown-ish
                            table syntax</a>.
fr: ous pouvez aussi faire des <a target="_blank" rel="noopener noreferrer"
                                href="https://github.com/adam-p/markdown-here/wiki/Markdown-Cheatsheet#wiki-tables">tables</a>
                                avec cette <a target="_blank" rel="noopener noreferrer"
                                              href="https://github.com/adam-p/markdown-here/wiki/Markdown-Cheatsheet#wiki-tables">syntaxe de table
                              semblable à Markdown</a>.

en: Message edit history
fr: Historique de modification du message

en: Stream list
fr: Liste des canaux

en: Search
fr: Rechercher

en: Exit search
fr: Quitter la recherche

en: User list
fr: Liste des utilisateurs

en: Manage streams
fr: Gérer les canaux

en: Settings
fr: Paramètres

en: Manage organization
fr: Gérer l'organisation

en: Help center
fr: Centre d'aide

en: Search operators
fr: Opérateurs de recherche

en: Contact support
fr: Contacter le support

en: Desktop & mobile apps
fr: Applications de bureau & mobile

en: Integrations
fr: Intégrations

en: API documentation
fr: Documentation de l'API

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Plans and pricing
fr: Plans et tarifs

en: Invite users
fr: Inviter des utilisateurs

en: Grant Zulip the Kerberos tickets needed to run your Zephyr mirror via Webathena
fr: Accorder à Zulip le ticket Kerberos nécessaire pour faire fonctionner le mirroir Zephyr via Webathena

en: Link with Webathena
fr: Lier à Webathena

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: Zulip needs your permission to
                <a class="request-desktop-notifications alert-link">enable desktop notifications.</a>
fr: Zulip a besoin de votre autorisation pour
            <a class="request-desktop-notifications alert-link">activer les notifications de bureau.</a>

en: We strongly recommend enabling desktop notifications. They help Zulip keep your team connected.
fr: Nous vous recommandons fortement d'activer les notifications de bureau. Elles aident Zulip à garder votre équipe connectée.

en: Enable notifications
fr: Activer les notifications

en: Ask me later
fr: Me demander ultérieurement

en: Never ask on this computer
fr: Ne jamais demander sur cet ordinateur

en: Zulip needs to send email to confirm users' addresses and send notifications.
fr: Zulip doit envoyer un courriel pour valider les adresses des utilisateurs et leur envoyer des notifications.

en: See how to configure email.
fr: Voir comment configurer l'email.

en: 
                Complete the
                <a class="alert-link" href="#organization/organization-profile">
                    organization profile
                </a> to brand and explain the purpose of this Zulip organization.
fr: 
                Complétez le
                <a class="alert-link" href="#organization/organization-profile">
                    profil de l'organisation
                </a> afin d'ajouter votre image de marque et expliquer l'objectif de cette organisation Zulip.

en: 
                You are using an old version of the Zulip desktop app with known security bugs.
                <a class="alert-link" href="%(apps_page_link)s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">
                    Download the latest version.
                </a>
fr: 
                Vous utilisez une version obsolète de l'application de bureau Zulip qui comporte des vulnérabilités de sécurité.
                <a class="alert-link" href="%(apps_page_link)s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">
                    Téléchargez la dernière version.
                </a>

en: 
                Welcome back!  You have <span class="bankruptcy_unread_count">%(count)s</span> unread messages.  Do you want to mark them all as read?
                <span class="buttons">
                    <a class="alert-link accept-bankruptcy">Yes, please!</a>
                    &bull;
                    <a class="alert-link exit">No, I'll catch up.</a>
                </span>
fr: 
                Re-bonjour !  Vous avez <span class="bankruptcy_unread_count">%(count)s</span> messages non-lus.  Souhaitez-vous tous les marquer comme lus ?
                <span class="buttons">
                    <a class="alert-link accept-bankruptcy">Oui, SVP!</a>
                    &bull;
                    <a class="alert-link exit">Non, je les lirai.</a>
                </span>

en: 
            Marking all messages as read…
fr: 
            En train de marquer tous les messages comme lus...

en: Recent topics (beta)
fr: Sujets récents (bêta)

en: Pro tip: You can use 't' to view recent topics.
fr: Astuce de pro : Utilisez la touche 't' pour afficher les sujets récents.

en: Filter users
fr: Filtrer les utilisateurs

en: USERS
fr: UTILISATEURS

en: Invite more users
fr: Inviter d'autres utilisateurs

en: Operator
fr: Opérateur

en: Effect
fr: Effet

en: Narrow to messages on stream
fr: Restreindre aux messages du canal

en: Narrow to messages with topic
fr: Restreindre aux messages du sujet

en: Narrow to private messages with
fr: Restreindre aux messages privés avec

en: Narrow to group private messages with
fr: Restreindre aux groupes de messages privés avec

en: Narrow to messages sent by
fr: Restreindre aux messages envoyés par

en: Narrow to messages sent by you.
fr: Restreindre aux messages envoyés par vous.

en: Center the view around message ID
fr: Centrer l'affichage autour de l'ID du message

en: Narrow to just message ID
fr: Restreindre à l'ID de message

en: Search all public streams in the organization.
fr: Rechercher les canaux publics de l'organisation.

en: Narrow to messages with alert words.
fr: Restreindre aux messages avec des mots d'alerte.

en: Narrow to messages that mention you.
fr: Restreindre aux messages qui vous mentionnent.

en: Narrow to private messages.
fr: Restreindre aux messages privés.

en: Narrow to starred messages.
fr: Restreindre aux messages favoris.

en: Narrow to unread messages.
fr: Restreindre aux messages non lus.

en: Narrow to messages containing links.
fr: Restreindre aux messages contenant des liens.

en: Narrow to messages containing images.
fr: Restreindre aux messages contenant des images.

en: Narrow to messages containing uploads.
fr: Restreindre aux messages contenant un fichier envoyé.

en: Search for <span class="operator_value"> keyword </span> in the topic or message content
fr: Chercher le <span class="operator_value">mot clé</span> dans le sujet ou le contenu du message

en: Exclude messages with topic <span class="operator_value">topic</span>
fr: Exclure les messages avec comme sujet <span class="operator_value">sujet</span>

en: You can use any combination of these search
            operators in a single query. For example:
fr: Vous pouvez utiliser n'importe quelle combinaison
            d'opérateurs de recherche dans une seule requête. Par exemple :

en: streamname
fr: Nom du canal

en: user@example.com
fr: utilisateur@exemple.com

en: keyword
fr: mot-clé

en: 
                That query would search for messages sent by
                <span class="operator_value">%(placeholder_email)s</span>
                to stream
                <span class="operator_value">%(placeholder_stream)s</span>
                containing the keyword
                <span class="operator_value">%(placeholder_keyword)s</span>.
fr: 
                Cette requête va rechercher les messages envoyés par
                <span class="operator_value">%(placeholder_email)s</span>
                sur le canal
                <span class="operator_value">%(placeholder_stream)s</span>
                contenant le mot clé
                <span class="operator_value">%(placeholder_keyword)s</span>.

en: Detailed search operators documentation
fr: Documentation détaillée des opérateurs de recherche

en: Your account
fr: Votre compte

en: Display settings
fr: Paramètres d'affichage

en: Your bots
fr: Vos robots

en: Alert words
fr: Mots d'alerte

en: Uploaded files
fr: Fichiers envoyés

en: Muted topics
fr: Sujets muets

en: Organization profile
fr: Profil de l'organisation

en: Only organization administrators can edit these settings.
fr: Seuls les administrateurs de l'organisation peuvent modifier ces paramètres.

en: Organization settings
fr: Paramètres de l'organisation

en: Organization permissions
fr: Permissions de l'organisation

en: Custom emoji
fr: Emoji personnalisé

en: Guest users cannot edit custom emoji.
fr: Les utilisateurs invités ne peuvent pas modifier un émoji personalisé.

en: User groups
fr: Groupes d'utilisateurs

en: Authentication methods
fr: Méthodes d'authentification

en: Only organization owners can edit these settings.
fr: Seuls les propriétaires de l'organisation peuvent modifier ces paramètres.

en: Deactivated users
fr: Utilisateurs désactivés

en: Default streams
fr: Canaux par défaut

en: Linkifiers
fr: Transformations en lien

en: Custom profile fields
fr: Champs de profil personnalisés

en: Data exports
fr: Exports de données

en: Show more
fr: Voir d'avantage

en: 
                            You are trying to login using LDAP without creating an
                            organization first. Please use EmailAuthBackend to create
                            your organization and then try again.
fr: 
                            Vous êtes en train de vous connecter en utilisant LDAP sans
                            avoir créé une organisation. Merci d'utiliser EmailAuthBackend
                            afin de créer votre organisation et ensuite réessayez.

en: Zulip account not found.
fr: Compte Zulip non trouvé.

en: 
                                No account found for %(email)s.
fr: 
                               Pas de compte trouvé pour %(email)s.

en: Log in with another account
fr: Se connecter avec un autre compte

en: Continue to registration
fr: Continuer vers l'inscription

en: The registration link has expired or is not valid.
fr: Le lien d'inscription a expiré ou n'est pas valide.

en: Log in
fr: Se connecter

en: Create a new Zulip organization
fr: Créer une nouvelle organisation Zulip

en: Enter your email address
fr: Entrer votre adresse courriel

en: Create organization
fr: Créer une organisation

en: Deactivated organization
fr: Organisation désactivée

en: 
                        The organization you are trying to join, %(deactivated_domain_name)s, has been deactivated.
                        Please contact <a href="mailto:%(support_email)s">%(support_email)s</a> to reactivate
                        this group.
fr: 
                      L’organisation que vous essayez de rejoindre, %(deactivated_domain_name)s, a été désactivée.
                         S'il vous plait veuillez contacter <a href="mailto:%(support_email)s">%(support_email)s </a> pour réactiver
                         ce groupe.

en: Finish desktop login
fr: Terminer la connexion de bureau

en: Use your web browser to finish logging in, then come back here to paste in your login token.
fr: Utilisez votre navigateur pour compléter la connexion, puis revenez ici pour coller votre jeton de connexion.

en: Paste token here
fr: Coller le jeton ici

en: Finish
fr: Terminer

en: Incorrect token.
fr: Jeton incorrect.

en: Token accepted.  Logging you in…
fr: Jeton accepté. Connexion en cours...

en: Copy this login token and return to your Zulip app to finish logging in:
fr: Copiez de jeton de connexion puis retournez sur l'application Zulip pour compléter la connexion :

en: Copy
fr: Copier

en: You may then close this window.
fr: Vous pouvez ensuite fermer cette fenêtre.

en: Or, continue in your browser.
fr: Ou bien, continuez avez votre navigateur.

en: Owners
fr: Propriétaires

en: Administrators
fr: Administrateurs

en: Guest users
fr: Utilisateurs invités

en: Normal users
fr: Utilisateurs normaux

en: Hi %(user_name)s,
fr: Bonjour %(user_name)s,

en: We received a request to change the email address for the Zulip account on %(realm_uri)s from %(old_email)s to %(new_email)s. To confirm this change, please click below:
fr: Nous avons reçu une demande de changer l'adresse courriel pour le compte Zulip sur %(realm_uri)s de %(old_email)s à %(new_email)s. Pour confirmer cette modification, veuillez cliquer ci-dessous :

en: Confirm email change
fr: Confirmer la modification de l'adresse email

en: If you did not request this change, please contact us immediately at <a href="mailto:%(support_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(support_email)s</a>.
fr: Si vous n'avez pas demandé cette modification, veuillez nous contacter immédiatement à <a href="mailto:%(support_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(support_email)s</a>.

en: You recently signed up for Zulip. Awesome!
fr: Vous vous êtes enregistré récemment sur Zulip. Incroyable !

en: Click the button below to complete registration.
fr: Veuillez cliquer sur le bouton ci-dessous pour terminer votre inscription.

en: Complete registration
fr: Compléter votre inscription

en: Contact us any time at <a href="mailto:%(support_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(support_email)s</a> if you run into trouble, have any feedback, or just want to chat!
fr: Contactez nous en tout temps à <a href="mailto:%(support_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(support_email)s</a> si vous rencontrez des problèmes, avez des commentaires ou simplement pour discuter !

en: Zulip logo
fr: Logo Zulip

en: New streams
fr: Nouveaux canaux

en: Click here to log in to Zulip and catch up.
fr: Cliquez ici pour se connecter à Zulip et reprendre contact.

en: Manage email preferences
fr: Gérer les préférences courriel

en: Unsubscribe from digest emails
fr: Se désinscrire des résumés par courriel

en: Swimming fish
fr: Poissons qui nagent

en: You can log in to your Zulip organization, %(realm_name)s, at the following link:
fr: Vous pouvez vous connecter à votre organisation Zulip, %(realm_name)s, en cliquant sur le lien suivant :

en: The email address associated with your account is %(email)s.
fr: L’adresse courriel associée à ce compte est %(email)s.

en: If you have trouble logging in, please contact Zulip support by replying to this email.
fr: Si vous rencontrez des difficultés pour vous connecter, merci de contacter l'équipe de support de Zulip en répondant à ce mail.

en: Thanks for using Zulip!
fr: Merci d'utiliser Zulip!

en: Welcome to Zulip!
fr: Bienvenue sur Zulip !

en: You've created the new Zulip organization <b>%(realm_name)s</b>.
fr: Vous avez créé la nouvelle organisation Zulip <b>%(realm_name)s</b>.

en: You've joined the Zulip organization <b>%(realm_name)s</b>.
fr: Vous avez rejoint l'organisation Zulip <b>%(realm_name)s</b>.

en: Your account details:
fr: Détails de votre compte :

en: Organization URL:
fr: URL de l'organisation :

en: Username:
fr: Nom d'utilisateur :

en: Use your LDAP account to login
fr: Utiliser votre compte LDAP pour vous connecter

en: Email:
fr: Courriel :

en: (you'll need these to sign in to the <a href="%(apps_page_link)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">mobile and desktop</a> apps)
fr: (vous en aurez besoin pour ouvrir une session avec les applications <a href="%(apps_page_link)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">mobile et de bureau</a>).

en: Check out our <a href="%(getting_started_link)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">guide for admins</a>, become a Zulip pro with a few <a href="%(keyboard_shortcuts_link)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">keyboard shortcuts</a>, or <a href="%(realm_uri)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">dive right in</a>!
fr: Allez voir notre <a href="%(getting_started_link)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">guide pour les administrateurs</a>, devenez pro de Zulip avec quelques<a href="%(keyboard_shortcuts_link)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">raccourcis clavier</a>, ou <a href="%(realm_uri)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">plongez tout de suite</a> !

en: <a href="%(getting_started_link)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">Learn more</a> about Zulip, become a pro with a few <a href="%(keyboard_shortcuts_link)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">keyboard shortcuts</a>, or <a href="%(realm_uri)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">dive right in</a>!
fr: <a href="%(getting_started_link)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">Apprenez-en plus</a> à propos de Zulip, devenez pro avec quelques <a href="%(keyboard_shortcuts_link)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">raccourcis clavier</a>, ou <a href="%(realm_uri)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">plongez tout de suite</a> !

en: Cheers,
fr: Bravo,

en: Team Zulip
fr: L'équipe Zulip

en: PS: Follow us on <a href="https://twitter.com/zulip" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">Twitter</a>, star us on <a href="https://github.com/zulip/zulip" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">GitHub</a>, or chat with us live on the <a href="https://chat.zulip.org" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">Zulip community server</a>!
fr: P.S. Suivez-nous sur <a href="https://twitter.com/zulip" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">Twitter</a>, marquez-nous d'une étoile sur <a href="https://github.com/zulip/zulip" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">GitHub</a>, ou venez discuter sur le <a href="https://chat.zulip.org" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">serveur Zulip de la communauté</a> !

en: I wanted to share one last thing with you: a few tips about topics, since mastering topics is a key part of being a Zulip power user.
fr: J'aimerais partager une dernière chose avec vous : quelques trucs à propos des sujets, puisque leur maîtrise est essentielle pour devenir un utilisateur efficace sur Zulip.

en: Examples of short topics
fr: Exemples de sujets courts

en: Topics are like email subject lines. The big difference, though, is that they're really short and lightweight. Two or three words will do it. Don't overthink 'em—you can always edit the message later!
fr: Les sujets Zulip s'apparentent à ceux d'un courriel. La grande différence, cependant, c'est qu'ils sont très courts et légers. Souvent, deux ou trois mot suffisent. Inutile d'y réfléchir trop longtemps — on peut toujours modifier le message plus tard!

en: Good topics: design mockup, Bug 345, acme burgers
fr: Bons sujets : maquette de design, Bogue 345, burgers acme

en: Not recommended: "What do people think of this new design mockup?", "I'm looking at Bug 345", "Is Acme Burgers open for lunch?"
fr: Non recommandé : "Que pensez-vous de cette nouvelle maquette de design?", "Je me penche sur le Bogue 345", "Est-ce que Acme Burgers est ouvert pour le dîner?"

en: Example of a topic that is too long
fr: Exemple de sujet trop long

en: Why bother with topics? Well, two reasons: it makes conversations clearer (imagine if email didn't have them!), and it lets you more efficiently catch up on what's happened while you're away—read the topics that are relevant to you, and ignore the ones that aren't!
fr: Pourquoi s'embêter avec les sujets ? Eh bien, il y a deux raisons : cela clarifie les conversations (imaginez si les courriels n'en avaient pas !), et vous permet de vous mettre à jour plus rapidement sur les discussions qui ont lieu en votre absence — lisez les sujets qui vous intéressent, et ignorez les autres !

en: Take it for a spin now.
fr: Allez-y faire un tour maintenant.

en: Thanks,
fr: Merci,

en: Unsubscribe from welcome emails
fr:  Se désabonner des courriels de bienvenue

en: Hi there,
fr: Salut,

en: <a href="mailto:%(referrer_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(referrer_full_name)s (%(referrer_email)s)</a> wants you to join them on Zulip — the team communication tool designed for productivity.
fr: <a href="mailto:%(referrer_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(referrer_full_name)s (%(referrer_email)s)</a> souhaite vous rejoindre sur Zulip — l'outil de communication d'équipe conçu pour la productivité.

en: To get started, click the button below.
fr: Pour commencer, cliquez sur le bouton ci-dessous.

en: Hi again,
fr: Rebonjour,

en: This is a friendly reminder that <a href="mailto:%(referrer_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(referrer_name)s (%(referrer_email)s)</a> wants you to join them on Zulip — the team communication tool designed for productivity.
fr: Ceci est un rappel amical que <a href="mailto:%(referrer_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(referrer_name)s (%(referrer_email)s)</a> souhaite vous rejoindre sur Zulip — l'outil de communication d'équipe conçu pour la productivité.

en: This is the last reminder you'll receive for this invitation.
fr:  C'est le dernier rappel que vous recevrez pour cette invitation.

en: 
        This invitation expires in two days. If the invitation expires,
        you'll need to ask <a href="mailto:%(referrer_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(referrer_name)s</a>
        for another one.
fr: 
        Cette invitation expire dans deux jours. Une fois expirée,
        vous devrez en demander une nouvelle
        à <a href="mailto:%(referrer_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(referrer_name)s</a>

en: This email does not include message content because your organization has disabled <a class="content_disabled_help_link" href="%(help_url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">message content appearing in email notifications</a>.
fr: Ce courriel n'affiche pas le contenu des messages parce que vous avez désactivé <a class="content_disabled_help_link" href="%(help_url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">l'inclusion du contenu des message dans les notifications par courriel</a>.

en: This email does not include message content because you have disabled <a class="content_disabled_help_link" href="%(alert_notif_url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">message content appearing in email notifications</a>.
fr: Ce courriel n'affiche pas le contenu des messages parce que vous avez désactivé <a class="content_disabled_help_link" href="%(alert_notif_url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">l'inclusion du contenu des message dans les notifications par courriel</a>.

en: You are receiving this because you were mentioned in %(realm_name)s.
fr: Vous avez reçu ce message car vous avez été mentionné dans %(realm_name)s.

en: You are receiving this because you have email notifications enabled for this stream.
fr: Vous avez reçu ce message car les notifications par courriel sont activés pour ce canal.

en: Reply to this email directly, <a href="%(narrow_url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">view it in Zulip</a>, or <a href="%(notif_url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">manage email preferences</a>.
fr: Vous pouvez répondre à ce courriel directement, <a href="%(narrow_url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">afficher sur Zulip</a>, ou <a href="%(notif_url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">gérer vos préférences courriel</a>.

en: <a href="%(narrow_url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">View or reply in Zulip</a>, or <a href="%(notif_url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">manage email preferences</a>.
fr: <a href="%(narrow_url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">Afficher ou répondre sur Zulip</a>, ou <a href="%(notif_url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">gérer vos préférences courriel</a>.

en: <a href="%(narrow_url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">Reply in Zulip</a>, or <a href="%(notif_url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">manage email preferences</a>.
fr: <a href="%(narrow_url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">Répondre sur Zulip</a>, ou <a href="%(notif_url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">gérer vos préférences courriel</a>.

en: 
        Do not reply to this email. This Zulip server is not configured to accept incoming emails (<a href="%(url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">help</a>).
fr: 
        Ne répondez pas à ce courriel. Le serveur Zulip n'est pas configuré pour accepter les courriels entrants (<a href="%(url)s" style="color:#15c; text-decoration:underline">aide</a>).

en: Hi,
fr: Salut,

en: The email associated with your Zulip account was recently changed to <a href="%(new_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(new_email)s</a>. If you did not request this change, please contact us immediately at <a href="mailto:%(support_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(support_email)s</a>.
fr: L'adresse courriel associée à votre compte Zulip a récemment été changée à celle-ci : <a href="%(new_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(new_email)s</a>. Si vous n'avez pas demandé cette modification, veuillez nous contacter immédiatement à <a href="mailto:%(support_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(support_email)s</a>.

en: Best,
fr: Cher,

en: Organization: %(organization_url)s Time: %(login_time)s Email: %(user_email)s
fr: Organisation : %(organization_url)s Date/heure : %(login_time)s Courriel : %(user_email)s

en: We noticed a recent login for the following Zulip account.
fr: Nous avons remarqué une connexion récente au compte Zulip suivant :

en: Organization: <a href="%(realm_uri)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(realm_uri)s</a>
fr: Organisation: <a href="%(realm_uri)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(realm_uri)s</a>

en: Email: <a href="mailto:%(user_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(user_email)s</a>
fr: Adresse courriel: <a href="mailto:%(user_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(user_email)s</a>

en: Time: %(login_time)s
fr: Heure : %(login_time)s

en: Device: %(device_browser)s on %(device_os)s.
fr: Appareil : %(device_browser)s sur %(device_os)s.

en: IP address: %(device_ip)s
fr: Adresse IP : %(device_ip)s

en: If this was you, great! There's nothing else you need to do.
fr: S'il s'agissait de vous, parfait ! Il n'y a rien d'autre à faire.

en: If you do not recognize this login, or think your account may have been compromised, please <a href="%(realm_uri)s/accounts/password/reset/" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">reset your password</a> or contact us immediately at <a href="mailto:%(support_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(support_email)s</a>.
fr: Si vous ne reconnaissez pas cette connexion ou soupçonnez une intrusion dans votre compte, veuillez <a href="%(realm_uri)s/accounts/password/reset/" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">réinitialiser votre mot de passe</a> ou contactez-nous immédiatement à <a href="mailto:%(support_email)s" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">%(support_email)s</a>.

en: Zulip Security
fr: Sécurité de Zulip

en: Unsubscribe from login notifications
fr: Se désabonner des notifications de connexion

en: Somebody (possibly you) requested a new password for the Zulip account %(email)s on %(realm_uri)s.
fr: Quelqu'un (possiblement vous) a demandé un nouveau mot de passe pour le compte Zulip %(email)s sur %(realm_uri)s.

en: Click the button below to reset your password.
fr: Cliquer sur le bouton ci-dessous pour réinitialiser votre mot de passe.

en: Reset password
fr: Réinitialiser le mot de passe

en: You previously had an account on %(realm_uri)s, but it has been deactivated. You can contact an organization administrator to <a href="%(realm_uri)s/help/deactivate-or-reactivate-a-user" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">reactivate your account</a>.
fr: Vous aviez auparavant un compte sur %(realm_uri)s, mais il a été désactivé. Vous pouvez contacter un administrateur de l'organisation pour <a href="%(realm_uri)s/help/deactivate-or-reactivate-a-user" style="color:#46aa8f; text-decoration:underline">réactiver votre compte</a>.

en: You do not have an account in that Zulip organization.
fr: Vous n'avez pas de compte dans cette organisation Zulip.

en: You do have active accounts in the following organization(s).
fr: Vous n'avez pas de compte actif dans les organisations suivantes.

en: You can try logging in or resetting your password in the organization(s) above.
fr: Vous pouvez essayer de vous connecter ou de réinitialiser votre mot de passe dans les organisme(s) ci-dessus.

en: If you do not recognize this activity, you can safely ignore this email.
fr: Si vous ne reconnaissez pas cette activité, vous pouvez ignorer ce courriel en toute sécurité.

en: Dear former administrators of %(realm_name)s,
fr: Chers anciens administrateurs de %(realm_name)s,

en: One of your administrators requested reactivation of the previously deactivated Zulip organization hosted at %(realm_uri)s.
fr: Un de vos administrateurs a demandé la réactivation de l'organisation Zulip précédemment désactivée hébergée sur %(realm_uri)s.

en: Click the button below to reactivate your organization.
fr: Cliquez sur le bouton ci-dessous pour réactiver votre organisation.

en: Reactivate organization
fr: Réactiver l'organisation

en: If the request was in error, you can take no action and this link will expire in 24 hours.
fr: Si la demande a été faite par erreur, il n'y a rien à faire et ce lien expirera dans 24 heures.

en: If you did not request this change, please contact us immediately at <a href="mailto:%(support_email)s">%(support_email)s</a>.
fr: Si vous n'avez pas demandé cette modification, veuillez nous contacter immédiatement à <a href="mailto:%(support_email)s">%(support_email)s</a>.

en: Verify your new email address
fr: Vérifiez votre nouvelle adresse courriel

en: If you did not request this change, please contact us immediately at <%(support_email)s>.
fr: Si vous n'avez pas demandé cette modification, veuillez nous contacter immédiatement à <%(support_email)s>.

en: Contact us any time at <a href="mailto:%(support_email)s">%(support_email)s</a> if you run into trouble, have any feedback, or just want to chat!
fr: Contactez nous en tout temps à <a href="mailto:%(support_email)s">%(support_email)s</a> si vous rencontrez des difficultés, avez des commentaires ou simplement pour discuter !

en: Activate your Zulip account
fr: Activer votre compte Zulip

en: Click the link below to complete registration.
fr: Cliquer sur le bouton ci-dessous pour terminer votre inscription.

en: Contact us any time at %(support_email)s if you run into trouble,have any feedback, or just want to chat!
fr: Contactez nous en tout temps à %(support_email)s si vous rencontrez des difficultés, avez des commentaires ou simplement pour discuter !

en: Zulip digest for %(realm_name)s
fr: Résumé Zulip pour %(realm_name)s

en: Click here to log in to Zulip and catch up: %(organization_uri)s.
fr: Cliquez ici pour se connecter à Zulip et reprendre contact : %(organization_uri)s.

en: Manage email preferences:
fr:  Gérer les préférences courriel :

en: Unsubscribe from digest emails:
fr: Se désinscrire des résumés par courriel :

en: Your Zulip login page
fr: Votre page de connexion Zulip

en: (you'll need these to sign in to the <a href="%(apps_page_link)s">mobile and desktop</a> apps)
fr: (vous en aurez besoin pour ouvrir une session avec les applications <a href="%(apps_page_link)s">mobile et de bureau</a>).

en: Check out our <a href="%(getting_started_link)s">guide for admins</a>, become a Zulip pro with a few <a href="%(keyboard_shortcuts_link)s">keyboard shortcuts</a>, or <a href="%(realm_uri)s">dive right in</a>!
fr: Allez voir notre <a href="%(getting_started_link)s">guide pour les administrateurs</a>, devenez pro de Zulip avec quelques <a href="%(keyboard_shortcuts_link)s">raccourcis clavier</a>, ou <a href="%(realm_uri)s">plongez tout de suite</a> !

en: <a href="%(getting_started_link)s">Learn more</a> about Zulip, become a pro with a few <a href="%(keyboard_shortcuts_link)s">keyboard shortcuts</a>, or <a href="%(realm_uri)s">dive right in</a>!
fr: <a href="%(getting_started_link)s">Apprenez-en plus</a> à propos de Zulip, devenez pro avec quelques <a href="%(keyboard_shortcuts_link)s">raccourcis clavier</a>, or <a href="%(realm_uri)s">plongez tout de suite</a>!

en: PS: Follow us on <a href="https://twitter.com/zulip">Twitter</a>, star us on <a href="https://github.com/zulip/zulip">GitHub</a>, or chat with us live on the <a href="https://chat.zulip.org">Zulip community server</a>!
fr: P.S. Suivez-nous sur <a href="https://twitter.com/zulip">Twitter</a>, marquez-nous d'une étoile sur <a href="https://github.com/zulip/zulip">GitHub</a>, ou venez discuter sur le <a href="https://chat.zulip.org">serveur Zulip de la communauté</a> !

en: %(realm_name)s on Zulip: Your new organization details
fr: %(realm_name)s sur Zulip : Votre nouvelle organisation

en: %(realm_name)s on Zulip: Your new account details
fr: %(realm_name)s sur Zulip : Votre nouveau compte

en: You've created the new Zulip organization %(realm_name)s.
fr: Vous avez créé la nouvelle organisation Zulip %(realm_name)s.

en: You've joined the Zulip organization %(realm_name)s.
fr: Vous avez rejoint l'organisation Zulip %(realm_name)s.

en: (you'll need these to sign in to the mobile and desktop apps (%(apps_page_link)s))
fr: (vous en aurez besoin pour ouvrir une session avec les applications mobile et de bureau (%(apps_page_link)s))

en: Check out our guide (%(getting_started_link)s) for admins, become a Zulip pro with a few keyboard shortcuts (%(keyboard_shortcuts_link)s), or dive right in to %(realm_uri)s!
fr: Allez voir notre guide (%(getting_started_link)s) pour les administrateurs, devenez pro de Zulip avec quelques raccourcis clavier (%(keyboard_shortcuts_link)s), ou plongez tout de suite sur %(realm_uri)s !

en: Learn more (%(getting_started_link)s) about Zulip, become a pro with a few keyboard shortcuts (%(keyboard_shortcuts_link)s), or dive right in to %(realm_uri)s!
fr: Apprenez-en plus (%(getting_started_link)s) à propos de Zulip, devenez pro avec quelques raccourcis clavier (%(keyboard_shortcuts_link)s), ou plongez tout de suite sur %(realm_uri)s !

en: PS: Check us out on Twitter (@zulip), star us on GitHub (https://github.com/zulip/zulip), or chat with us live on the Zulip community server (https://chat.zulip.org)!
fr: P.S. Suivez-nous sur Twitter (@zulip), marquez-nous d'une étoile sur GitHub (https://github.com/zulip/zulip), ou venez discuter sur le serveur Zulip de la communauté (https://chat.zulip.org) !

en: Topics are like email subject lines. The big difference, though, is that they're really short and lightweight. Two or three words will do it. Don't overthink 'em&mdash;you can always edit the message later!
fr: Les sujets Zulip s'apparentent à ceux d'un courriel. La grande différence, cependant, c'est qu'ils sont très courts et légers. Souvent, deux ou trois mot suffisent. Inutile d'y réfléchir trop longtemps &mdash; on peut toujours modifier le message plus tard!

en: Why bother with topics? Well, two reasons: it makes conversations clearer (imagine if email didn't have them!), and it lets you more efficiently catch up on what's happened while you're away&mdash;read the topics that are relevant to you, and ignore the ones that aren't!
fr: Pourquoi s'embêter avec les sujets ? Eh bien, il y a deux raisons : cela clarifie les conversations (imaginez si les courriels n'en avaient pas !), et vous permet de vous mettre à jour plus rapidement sur les discussions qui ont lieu en votre absence &mdash; lisez les sujets qui vous intéressent, et ignorez les autres !

en: One last thing: using topics like a pro
fr: Une dernière chose : utiliser les sujets en pro

en: Topics are like email subject lines. The big difference, though, is that they're really short and lightweight. Two or three words will do it. Don't overthink 'em -- you can always edit the message later!
fr: Les sujets Zulip s'apparentent à ceux d'un courriel. La grande différence, cependant, c'est qu'ils sont très courts et légers. Souvent, deux ou trois mot suffisent. Inutile d'y réfléchir trop longtemps -- on peut toujours modifier le message plus tard!

en: Why bother with topics? Well, two reasons: it makes conversations clearer (imagine if email didn't have them!), and it lets you more efficiently catch up on what's happened while you're away -- read the topics that are relevant to you, and ignore the ones that aren't!
fr: Pourquoi s'embêter avec les sujets ? Eh bien, il y a deux raisons : cela clarifie les conversations (imaginez si les courriels n'en avaient pas !), et vous permet de vous mettre à jour plus rapidement sur les discussions qui ont lieu en votre absence -- lisez les sujets qui vous intéressent, et ignorez les autres !

en: Take it for a spin now:
fr: Allez-y faire un tour maintenant :

en: Unsubscribe from welcome emails:
fr: Se désinscrire des courriels de bienvenue :

en: <a href="mailto:%(referrer_email)s">%(referrer_full_name)s (%(referrer_email)s)</a> wants you to join them on Zulip &mdash; the team communication tool designed for productivity.
fr: <a href="mailto:%(referrer_email)s">%(referrer_full_name)s (%(referrer_email)s)</a> souhaite vous rejoindre sur Zulip &mdash; l'outil de communication d'équipe conçu pour la productivité.

en: %(referrer_full_name)s invited you to join %(referrer_realm_name)s
fr: %(referrer_full_name)s vous invite à rejoindre %(referrer_realm_name)s

en: %(referrer_full_name)s (%(referrer_email)s) wants you to join them on Zulip -- the team communication tool designed for productivity.
fr: %(referrer_full_name)s (%(referrer_email)s) souhaiterait que vous le rejoignez sur Zulip -- l'outil de communication d'équipe pour gagner en productivité.

en: To get started, click the link below.
fr: Pour commencer, cliquez sur le lien ci-dessous.

en: This is a friendly reminder that <a href="mailto:%(referrer_email)s">%(referrer_name)s (%(referrer_email)s)</a> wants you to join them on Zulip &mdash; the team communication tool designed for productivity.
fr: Ceci est un rappel amical que <a href="mailto:%(referrer_email)s">%(referrer_name)s (%(referrer_email)s)</a> souhaite vous rejoindre sur Zulip &mdash; l'outil de communication d'équipe conçu pour la productivité.

en: 
        This invitation expires in two days. If the invitation expires,
        you'll need to ask <a href="mailto:%(referrer_email)s">%(referrer_name)s</a>
        for another one.
fr: 
       Cette invitation expire dans deux jours. Une fois expirée,
        vous devrez en demander une nouvelle
        à <a href="mailto:%(referrer_email)s">%(referrer_name)s</a>

en: Reminder: Join %(referrer_name)s at %(referrer_realm_name)s
fr: Rappel: Rejoignez %(referrer_name)s sur %(referrer_realm_name)s

en: This is a friendly reminder that %(referrer_name)s (%(referrer_email)s) wants you to join them on Zulip -- the team communication tool designed for productivity.
fr: Ceci est un rappel amical que %(referrer_name)s (%(referrer_email)s) souhaite vous inviter sur Zulip -- l'outil de communication d'équipe conçu pour la productivité.

en: This invitation expires in two days. If the invitation expires, you'll need to ask %(referrer_name)s for another one.
fr: Cette invitation expire dans deux jours. Une fois expirée, vous devrez en demander une nouvelle à %(referrer_name)s.

en: This email does not include message content because your organization has disabled <a class="content_disabled_help_link" href="%(help_url)s">message content appearing in email notifications</a>.
fr: Ce courriel n'affiche pas le contenu des messages parce que votre organisation a désactivé <a class="content_disabled_help_link" href="%(help_url)s">l'inclusion du contenu des messages dans les notifications par courriel</a>.

en: This email does not include message content because you have disabled <a class="content_disabled_help_link" href="%(alert_notif_url)s">message content appearing in email notifications</a>.
fr: Ce courriel n'affiche pas le contenu des messages parce que vous avez désactivé <a class="content_disabled_help_link" href="%(alert_notif_url)s">l'inclusion du contenu des message dans les notifications par courriel</a>.

en: Reply to this email directly, <a href="%(narrow_url)s">view it in Zulip</a>, or <a href="%(notif_url)s">manage email preferences</a>.
fr: Vous pouvez répondre à ce courriel directement, <a href="%(narrow_url)s">afficher sur Zulip</a>, ou <a href="%(notif_url)s">gérer vos préférences courriel</a>.

en: <a href="%(narrow_url)s">View or reply in Zulip</a>, or <a href="%(notif_url)s">manage email preferences</a>.
fr: <a href="%(narrow_url)s">Afficher ou répondre sur Zulip</a>, ou <a href="%(notif_url)s">gérer vos préférences courriel</a>.

en: <a href="%(narrow_url)s">Reply in Zulip</a>, or <a href="%(notif_url)s">manage email preferences</a>.
fr: <a href="%(narrow_url)s">Répondre sur Zulip</a>, ou <a href="%(notif_url)s">gérer vos préférences courriel</a>.

en: 
        Do not reply to this email. This Zulip server is not configured to accept incoming emails (<a href="%(url)s">help</a>).
fr: 
        Ne répondez pas à ce courriel. Le serveur Zulip n'est pas configuré pour accepter les courriels entrants (<a href="%(url)s">aide</a>).

en: Group PMs with %(huddle_display_name)s
fr: MPs de groupe avec %(huddle_display_name)s

en: PMs with %(sender_str)s
fr: MPs avec %(sender_str)s

en: New missed messages
fr: Nouveaux messages non lus

en: 
    This email does not include message content because your organization has disabled message content appearing in email notifications.
    See %(hide_content_url)s for more details.
fr: 
    Ce courriel n'affiche pas le contenu des messages parce que votre organisation a désactivé l'inclusion du contenu des messages dans les notifications par courriel.
    Voir %(hide_content_url)s pour plus de détails.

en: 
    This email does not include message content because you have disabled message content appearing in email notifications.
    See %(alert_notif_url)s for more details.
fr: 
    Ce courriel n'affiche pas le contenu des message parce que vous avez désactivé l'inclusion du contenu des messages dans les notifications par courriel.
    Voir %(alert_notif_url)s pour plus de détails.

en: Reply to this email directly, or view it in Zulip:
fr: Vous pouvez répondre à ce courriel directement, ou l'afficher sur Zulip:

en: View or reply in Zulip:
fr: Afficher ou répondre sur Zulip:

en: Reply in Zulip:
fr: Répondre sur Zulip:

en: 
    Do not reply to this email. This Zulip server is not configured to accept
    incoming emails. Help:
fr: 
    Ne répondez pas à ce courriel. Le serveur Zulip n'est pas configuré
    pour accepter les courriels entrants. Aide:

en: Manage email preferences:
fr: Géréz vos préférences courriel :

en: The email associated with your Zulip account was recently changed to <a href="%(new_email)s">%(new_email)s</a>. If you did not request this change, please contact us immediately at <a href="mailto:%(support_email)s">%(support_email)s</a>.
fr: L'adresse courriel associée à votre compte Zulip a récemment été changée à celle-ci : <a href="%(new_email)s">%(new_email)s</a>. Si vous n'avez pas demandé cette modification, veuillez nous contacter immédiatement à <a href="mailto:%(support_email)s">%(support_email)s</a>.

en: Zulip email changed for %(realm_name)s
fr: Adresse courriel Zulip changée à %(realm_name)s

en: The email associated with your Zulip account was recently changed to %(new_email)s. If you did not request this change, please contact us immediately at <%(support_email)s>.
fr: L'adresse courriel associée à votre compte Zulip a récemment été changée à celle-ci : %(new_email)s. Si vous n'avez pas demandé cette modification, veuillez nous contacter immédiatement à <%(support_email)s>.

en: Organization: <a href="%(realm_uri)s">%(realm_uri)s</a>
fr: Organisation: <a href="%(realm_uri)s">%(realm_uri)s</a>

en: Email: <a href="mailto:%(user_email)s">%(user_email)s</a>
fr: Adresse courriel: <a href="mailto:%(user_email)s">%(user_email)s</a>

en: If you do not recognize this login, or think your account may have been compromised, please <a href="%(realm_uri)s/accounts/password/reset/">reset your password</a> or contact us immediately at <a href="mailto:%(support_email)s">%(support_email)s</a>.
fr: Si vous ne reconnaissez pas cette connexion, ou soupçonnez une intrusion dans votre compte, veuillez <a href="%(realm_uri)s/accounts/password/reset/">changer votre mot de passe</a> ou contactez-nous immédiatement à <a href="mailto:%(support_email)s">%(support_email)s</a>.

en: New login from %(device_browser)s on %(device_os)s
fr: Nouvelle connexion à partir de %(device_browser)s sur %(device_os)s

en: Organization: %(organization_url)s
fr: Organisation : %(organization_url)s

en: Email: %(user_email)s
fr: Courriel : %(user_email)s

en: If you do not recognize this login, or think your account may have been compromised, please reset your password at %(realm_uri)s/accounts/password/reset/ or contact us immediately at %(support_email)s.
fr: Si vous ne reconnaissez pas cette connexion, ou soupçonnez une intrusion dans votre compte, veuillez changer votre mot de passe à %(realm_uri)s/accounts/password/reset/ ou contactez-nous immédiatement à %(support_email)s.

en: You previously had an account on %(realm_uri)s, but it has been deactivated. You can contact an organization administrator to <a href="%(realm_uri)s/help/deactivate-or-reactivate-a-user">reactivate your account</a>.
fr: Vous aviez auparavant un compte sur %(realm_uri)s, mais il a été désactivé. Vous pouvez contacter un administrateur de l'organisation pour <a href="%(realm_uri)s/help/deactivate-or-reactivate-a-user">réactiver votre compte</a>.

en: Password reset request for %(realm_name)s
fr: Demande de réinitialisation de mot de passe pour %(realm_name)s

en: Click the link below to reset your password.
fr: Veuillez cliquer sur le lien ci-dessous pour réinitialiser votre mot de passe.

en: You previously had an account on %(realm_uri)s, but it has been deactivated. You can contact an organization administrator to reactivate your account.
fr: Vous aviez auparavant un compte sur %(realm_uri)s, mais il a été désactivé. Vous pouvez contacter un administrateur de l'organisation pour réactiver votre compte.

en: Reactivate your Zulip organization
fr: Réactivez votre organization Zulip

en: Click the link below to reactivate your organization.
fr: Cliquez sur le lien ci-dessous pour réactiver votre organisation.

en: Contact us any time at %(support_email)s if you run into trouble, have any feedback, or just want to chat!
fr: Contactez nous en tout temps à %(support_email)s si vous éprouvez des difficultés, avez des commentaires ou simplement pour discuter!

en: Sponsorship request (%(organization_type)s) for %(string_id)s
fr: Demande de commandite (%(organization_type)s) pour %(string_id)s

en: Find your Zulip accounts
fr: Trouver votre compte Zulip

en: Email addresses
fr: Adresses courriel

en: Find accounts
fr: Trouver des comptes

en: About Zulip
fr: À propos de Zulip

en: Home
fr: Accueil

en: Why Zulip
fr: Pourquoi Zulip

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Plans &amp; pricing
fr: Plans &amp; tarifs

en: Team
fr: Equipe

en: History
fr: Historique

en: Help &amp; community
fr: Aide &amp; communauté

en: Community chat
fr: Chat de la communauté

en: Support
fr: Soutien

en: Accounts
fr: Comptes

en: Find account
fr: Trouver un compte

en: New organization
fr: Nouvelle organisation

en: Login
fr: Se connecter

en: Terms of Service
fr: Conditions d'utilisation

en: Privacy policy
fr: Politique de confidentialité

en: Apps &amp; integrations
fr: Apps &amp; intégrations

en: Desktop &amp; mobile apps
fr: Apps bureau &amp; mobile

en: The best chat for workplaces.
fr: Le meilleur chat pour les milieux de travail.

en: Zulip for open source.
fr: Zulip pour l'open source.

en: Zulip for researchers.
fr: Zulip pour les chercheurs.

en: The best chat for working groups and communities.
fr: Le meilleur chat pour les groupes de travail et les communautés.

en: Streams in Zulip
fr: Canaux dans Zulip

en: Streams in Slack
fr: Canaux dans Slack

en: Topics in Zulip
fr: Sujets dans Zulip

en: Stream topics in Zulip
fr: Sujets d'un canal dans Zulip

en: The Tuesday night catering topic in Zulip
fr: La discussion dans Zulip sur le resto du mardi soir

en: The Tuesday night catering topic in Zulip - compose box
fr: La discussion dans Zulip sur le resto du mardi soir - boîte de rédaction

en: The Tuesday night catering topic in Slack
fr: La discussion dans Slack sur le resto du mardi soir

en: See plans and pricing
fr: Voir les plans et tarifs

en: Travis logo
fr: Logo Travis

en: Github logo
fr: Logo Github

en: Heroku logo
fr: Logo Heroku

en: Zendesk logo
fr: Logo Zendesk

en: JIRA logo
fr: Logo JIRA

en: Sentry logo
fr: Logo Sentry

en: Pagerduty logo
fr: Logo Pagerduty

en: Log in now
fr: Connectez-vous maintenant

en: Sign up now
fr: Inscrivez-vous dès maintenant

en: Update required
fr: Mise à jour requise

en: 
                            You are using old version of the Zulip desktop
                            app that is no longer supported.
fr: 
                            Vous utilisez une version de l'application de bureau
                            Zulip qui est obsolète et n'est plus supportée.

en: 
                            The auto-update feature in this old version of
                            Zulip desktop app no longer works.
fr: 
                            La mise à jour automatique dans cette ancienne version de
                            l'application de bureau Zulip ne fonctionne plus.

en: Download the latest release.
fr: Téléchargez la dernière version.

en: Over %(integrations_count_display)s native integrations.
fr: Plus de %(integrations_count_display)s intégrations natives.

en: 
                            And hundreds more through
                            <a href="/integrations/doc/hubot">Hubot</a>,
                            <a href="/integrations/doc/zapier">Zapier</a>,
                            and
                            <a href="/integrations/doc/ifttt">IFTTT</a>.
fr: 
                            Et des centaines de plus dans
                            <a href="/integrations/doc/hubot">Hubot</a>,
                            <a href="/integrations/doc/zapier">Zapier</a>,
                            et
                            <a href="/integrations/doc/ifttt">IFTTT</a>.

en: Search integrations
fr: Recherche d'intégrations

en: Filter by category
fr: Filtrer par catégorie

en: Custom integrations
fr: Intégrations personnalisées

en: Incoming webhooks
fr: Webhooks entrants

en: Interactive bots
fr: Robots interactifs

en: REST API
fr: API REST

en: Categories
fr: Catégories

en: All
fr: Tous

en: Create your own!
fr: Créer la votre !

en: Invalid email
fr: Adresse courriel non valide

en: Hi there! Thank you for your interest in Zulip.
fr: Salut ! Merci de votre intérêt pour Zulip.

en: 
            The email address you are trying to sign up with is not valid.
            Please sign up using a valid email address.
fr: 
            L'adresse courriel avec laquelle vous essayez de vous inscrire n'est pas valide.
            Veuillez vous inscrire avec une adresse courriel valide.

en: 
            The organization you are trying to join, %(realm_name)s,
            only allows users with email addresses within the
            organization. Please sign up using appropriate email address.
fr: 
            L'organisation que vous souhaitez rejoindre, %(realm_name)s,
            n'autorise que les utilisateurs avec une adresse courriel interne à
            l'organisation. Veuillez vous inscrire avec une adresse courriel
            correspondante.

en: The organization you are trying to join,
            %(realm_name)s, does not allow signups using disposable email
            addresses. Please sign up using a real email address.
fr: L'organisation que vous souhaitez rejoindre,
            %(realm_name)s, n'autorise pas l'utilisation d'adresses courriel
            jetables. Veuillez vous inscrire avec votre véritable adresse courriel.

en: The organization you are trying to join,
            %(realm_name)s, does not allow signups using emails
            that contains +. Please sign up using appropriate email address.
fr: L'organisation que vous souhaitez rejoindre,
            %(realm_name)s, n'autorise pas l'utilisation d'adresses
            courriel qui contiennent un +. Veuillez vous inscrire avec une adresse
            courriel appropriée.

en: Organization does not exist
fr: L'organisation n'existe pas

en: There is no Zulip organization hosted at this subdomain.
fr: Il n'y a pas d'organisation Zulip hébergée par ce sous-domaine.

en: Invalid or expired login session.
fr: Session de connextion non valide ou expirée.

en: Log in to Zulip
fr: Se connecter à Zulip

en: Email or username
fr: Adresse courriel ou nom d'utilisateur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Password
fr: Mot de passe

en: You've already registered with this email address. Please log in below.
fr: Vous êtes déjà enregistré avec cette adresse courriel. Veuillez vous connecter ci-dessous.

en: Log in with %(identity_provider)s
fr: Se connecter avec %(identity_provider)s

en: Forgot your password?
fr: Mot de passe oublié?

en: Don't have an account yet? You need to be invited to join this organization.
fr: Vous n'avez pas encore de compte ? Vous avez besoin d'une invitation pour rejoindre cette organisation.

en: Go to Zulip
fr: Aller sur Zulip

en: 
                        This installation of Zulip does not have a configured privacy policy.
                        Contact this <a href="mailto:%(support_email)s">server's administrator</a>
                        if you have any questions.
fr: 
                        Cette installation de Zulip n'a pas de politique de confidentialité configurée.
                        Contactez  <a href="mailto:%(support_email)s">l'administrateur de ce serveur</a>
                        si vous avez des questions.

en: This server does not allow members of the public to create new organizations.
fr: Ce serveur ne permet pas aux membres publics de créer de nouvelles organisations.

en: 
                        Zulip is open source, so you can <a href="%(production_install_url)s">install your own Zulip server</a> or create a new organization on
                        <a href="%(zulip_cloud_link)s">Zulip Cloud</a>
fr: 
                        Zulip est open source, vous pouvez ainsi <a href="%(production_install_url)s">installer votre propre serveur Zulip</a> ou bien créer
                        une nouvelle organisation dans le <a href="%(zulip_cloud_link)s">Cloud Zulip</a>

en: Your organization has been successfully reactivated.
fr: Votre organisation a été réactivée avec succès.

en: The organization reactivation link has expired or is not valid.
fr: Le lien de réactivation de l'organisation est expiré ou n'est pas valide.

en: Log in to your organization
fr: Se connecter à votre organisation

en: Enter your organization's Zulip URL:
fr: Entrez l'URL de votre organisation Zulip :

en: your-organization-url
fr: votre-organisation

en: Next
fr: Suivant

en: Don't know your organization URL?
fr: Vous ne connaissez pas l'URL de votre organisation?

en: Find your organization.
fr: Trouvez votre organisation.

en: Need to get your group started on Zulip?
fr: Besoin d'aide pour démarrer votre groupe sur Zulip ?

en: Create a new organization.
fr: Créer une nouvelle organisation.

en: 
                <h1>You&rsquo;re almost there.</h1>
                <p>We just need you to do one last thing.</p>
fr: 
                <h1>Vous y êtes presque.</h1>
                <p>Il ne reste qu'une petite chose à faire.</p>

en: Organization name
fr: Nom de l'organisation

en: Shorter is better than longer.
fr: Court est mieux que long.

en: Organization URL
fr: URL de l'organisation

en: Use %(external_host)s
fr: Utiliser %(external_host)s

en: The address you'll use to log in to your organization.
fr: L'adresse que vous utiliserez pour vous connecter à votre organisation.

en: Import settings from existing Zulip account
fr: Importer les paramètres à partir d'un compte Zulip existant

en: Don&rsquo;t import settings
fr: Ne pas importer les paramètres

en: Full name or 名前
fr: Nom complet ou 名前

en: Full name
fr: Nom complet

en: Enter your LDAP/Active Directory password.
fr: Entrez votre mot de passe LDAP/Active Directory.

en: This is used for mobile applications and other tools that require a password.
fr: Ceci est utilisé pour les applications mobiles et autres outils qui requièrent un mot de passe.

en: Password strength
fr: Force du mot de passe

en: What are you interested in?
fr: Qu'est-ce qui vous intéresse ?

en: Reset your password
fr: Réinitialiser votre mot de passe

en: Send reset link
fr: Envoyer un lien de réinitialisation

en: Reset your password.
fr: Réinitialiser votre mot de passe.

en: Confirm password
fr: Confirmer le mot de passe

en: Sorry, the link you provided is invalid or has already been used.
fr: Désolé, le lien que vous avez fourni est invalide ou a déjà été utilisé.

en: We've reset your password!
fr: Nous avons réinitialisé votre mot de passe !

en: Please <a href="%(login_url)s">log in</a> with your new password.
fr: Veuillez vous <a href="%(login_url)s">connecter</a> avec votre nouveau mot de passe.

en: Password reset sent!
fr: Mot de passe réinitialisé envoyé!

en: Check your email in a few minutes to finish the process.
fr: Vérifiez votre courriel dans quelques minutes pour finaliser le processus.

en: 
            <h1 class="get-started">Select account</h1>
fr: 
            <h1 class="get-started">Choisissez un compte</h1>

en: 
                Your GitHub account also has unverified email addresses
                associated with it.
fr: 
                Votre compte GitHub a aussi des adresses courriel non vérifiées
                qui lui sont associées.

en: 
                To use one of these to login to Zulip, you must first
                <a href="https://github.com/settings/emails">verify it with GitHub.</a>
fr: 
                Afin d'en utiliser une pour se connecter à Zulip, vous devez d'abord
                <a href="https://github.com/settings/emails">la vérifier sur GitHub.</a>

en: 
                        This installation of Zulip does not have a configured terms of service.
                        Contact this <a href="mailto:%(support_email)s">server's administrator</a>
                        if you have any questions.
fr: 
                Cette installation de Zulip n'a pas de conditions d'utilisations configurées.
                Contactez <a href="mailto:%(support_email)s">l'administrateur de ce serveur</a>
                si vous avez des questions.

en: Unknown email unsubscribe request
fr: Requête de désabonnement d'une adresse courriel inconnue

en: Hi there! It looks like you tried to unsubscribe from something, but we don't
    recognize the URL.
fr: Hey ! Il semble que vous avez essayé de vous désabonner de quelque chose mais nous ne
    reconnaissons pas l'URL

en: Please double-check that you have the full URL and try again, or <a href="mailto:%(support_email)s?Subject=Unsubscribe%%20me%%2C%%20please!&Body=Hi%%20there!%%0A%%0AI%%20clicked%%20this%%20unsubscribe%%20link%%20in%%20a%%20Zulip%%20e-mail%%2C%%20but%%20it%%20took%%20me%%20to%%20an%%20error%%20page%%3A%%0A%%0A_____________%%0A%%0APlease%%20unsubscribe%%20me.%%0A%%0AThanks%%2C%%0A_____________%%0A">email us</a> and we'll get this squared away!
fr: Veuillez vérifier deux fois que vous avez l'URL complète et réessayez, ou <a href="mailto:%(support_email)s?Subject=Unsubscribe%%20me%%2C%%20please!&Body=Hi%%20there!%%0A%%0AI%%20clicked%%20this%%20unsubscribe%%20link%%20in%%20a%%20Zulip%%20e-mail%%2C%%20but%%20it%%20took%%20me%%20to%%20an%%20error%%20page%%3A%%0A%%0A_____________%%0A%%0APlease%%20unsubscribe%%20me.%%0A%%0AThanks%%2C%%0A_____________%%0A">envoyez-nous un courriel</a> et nous remettrons tout en place !

en: Email settings updated
fr: Paramètres courriel mis à jour

en: We've updated your email subscription settings, and you won't get %(subscription_type)s emails anymore.
fr: Nous avons mis à jour vos paramètres d'inscription par courriel, et vous n'aurez plus de courriels %(subscription_type)s.

en: To undo this change or review your other subscription settings, please visit your <a href="%(realm_uri)s/#settings/notifications">Zulip Settings page</a>.
fr: Pour annuler cette modification ou changer vos options d'abonnement, consulter vos<a href="%(realm_uri)s/#settings/notifications">paramètres Zulip</a>.

en: Unsupported browser
fr: Navigateur non compatible

en: 
                            %(browser_name)s is not supported by Zulip.
fr: 
                            %(browser_name)s n'est pas compatible avec Zulip.

en: 
                            Zulip supports modern browsers like Firefox,
                            Chrome, and Edge.
fr: 
    Zulip est compatible avec les navigateurs modernes comme Firefox,
    Chrome et Edge.

en: 
                            You can also use the <a href="%(apps_page_link)s">Zulip desktop app</a>.
fr: 
                            Vous pouvez aussi
                            utiliser <a href="%(apps_page_link)s">l'application
                            de bureau Zulip</a>.

en: 
        <p>This organization has been migrated to new hosting on zulip.com. We just need you to do one last thing.</p>
        <h3>Accept the Zulip Cloud terms of service</h3>
fr: 
        <p>Cette organisation a été migrée vers un nouvel hébergement sur zulip.com. Il ne reste qu'une petite chose à faire.</p>
        <h3>Acceptez les termes d'utilisation de Zulip Cloud</h3>

en: Must be a billing administrator or an organization administrator
fr: Doit être un responsable de facturation ou un administrateur de l'organisation

en: Invalid subdomain for push notifications bouncer
fr: Sous-domaine non valide pour le serveur de relai des notifications push

en: This API is not available to incoming webhook bots.
fr: Cette API n'est pas disponible pour les robots de webhook entrants.

en: This organization has been deactivated
fr: L'organisation a été désactivée

en: Account is deactivated
fr: Le compte est désactivé

en: Account is not associated with this subdomain
fr: Le compte n'est pas associé avec ce sous-domaine.

en: This endpoint does not accept bot requests.
fr: Ce paramètre n'accepte pas les requêtes de robots.

en: Must be an server administrator
fr: Doit être un administrateur du serveur

en: This endpoint requires HTTP basic authentication.
fr: Ce paramètre requière une authentification HTTP basique.

en: Invalid authorization header for basic auth
fr: En-tête d'autorisation invalide pour l'authentification basique

en: Missing authorization header for basic auth
fr: En-tête d'autorisation manquant pour l'authentification basique

en: Webhook bots can only access webhooks
fr: Les robots de webhook n'ont accès qu'aux webhooks

en: Access denied
fr: Accès refusé

en: Subdomain needs to have length 3 or greater.
fr: Le sous-domaine a besoin d'une taille de 3 ou plus.

en: Subdomain cannot start or end with a '-'.
fr: Le sous-domaine ne peut pas démarrer ou se terminer avec un '-'.

en: Subdomain can only have lowercase letters, numbers, and '-'s.
fr: Le sous-domaine ne peut contenir que des lettres minuscules, des nombres et des '-'.

en: Subdomain unavailable. Please choose a different one.
fr: Le sous-domaine est indisponible. Veuillez en choisir un différent.

en: The organization you are trying to join using {email} does not exist.
fr: L'organisation que vous essayez de rejoindre avec {email} n'existe pas.

en: Please request an invite for {email} from the organization administrator.
fr: Veuillez demander une invitation pour {email} de la part de l'administrateur de l'organisation.

en: Your email address, {email}, is not in one of the domains that are allowed to register for accounts in this organization.
fr: Votre adresse courriel, {email}, n'est pas dans un des domaines autorisés à s'inscrire pour les comptes de cette organisation.

en: Please use your real email address.
fr: Merci d'utiliser votre véritable adresse courriel.

en: Email addresses containing + are not allowed in this organization.
fr: Les adresses courriel contenant un + ne sont pas autorisées dans cette organisation.

en: New password
fr: Nouveau mot de passe

en: New password confirmation
fr: Confirmation de nouveau mot de passe

en: Token
fr: Jeton

en: Add up to 10 comma-separated email addresses.
fr: Ajouter jusqu'à 10 adresses courriel séparés par une virgule.

en: Please enter at most 10 emails.
fr: Merci d'entrer au maximum 10 adresses courriel.

en: We couldn't find that Zulip organization.
fr: Nous n'avons pas pu trouver cette organisation Zulip.

en: {user} just signed up for Zulip. (total: {user_count})
fr: {user} vient de s'inscrire sur Zulip. (total: {user_count})

en: signups
fr: inscriptions

en: {user} accepted your invitation to join Zulip!
fr: {user} a accepté votre invitation à rejoindre Zulip !

en: Congratulations on your first reply!
fr: Félicitations pour votre première réponse !

en: Feel free to continue using this space to practice your new messaging skills. Or, try clicking on some of the stream names to your left!
fr: N'hésitez pas à utiliser cet espace pour pratiquer vos nouveaux talents de messagerie. Ou bien essayez de cliquer sur un des canaux à votre gauche !

en: Unable to render message
fr: Impossible d'afficher le message

en: Reaction already exists.
fr: Cette réaction existe déjà.

en: Missing parameter: 'to' (recipient)
fr: Paramètre manquant : 'à' (destinataire)

en: Invalid 'op' value (should be start or stop)
fr: Valeur 'op' invalide (doit être start ou stop)

en: Invalid user ID {}
fr: ID d'utilisateur non valide {}

en: User not authorized for this query
fr: L'utilisateur n'est pas autorisé pour cette requête

en: '{email}' is no longer using Zulip.
fr: '{email}' n'utilise plus Zulip.

en: You can't send private messages outside of your organization.
fr: Vous ne pouvez pas envoyer de messages privés en dehors de votre organisation.

en: Expected exactly one stream
fr: Exactement un canal attendu

en: Invalid data type for stream
fr: Type de données non valide pour un canal

en: Invalid data type for recipients
fr: Type de données non valide pour un destinataire

en: Recipient lists may contain emails or user IDs, but not both.
fr: Les listes de destinataires peuvent intégrer des adresses courriel ou ID d'utilisateurs, mais pas les deux.

en: Reminders can only be set for streams.
fr: Les rappels ne peuvent être définis que pour les canaux.

en: Invalid default stream group name '{}'
fr: Nom du canal par défaut invalide '{}'

en: Default stream group name too long (limit: {} characters)
fr: Le nom du groupe de canaux par défaut est trop long (limite de {} caractères)

en: Default stream group name '{}' contains NULL (0x00) characters.
fr: Le nom du groupe de canaux par défaut '{}' contient un ou plusieurs caractères NULL (0x00).

en: Your bot {bot_identity} tried to send a message to stream ID {stream_id}, but there is no stream with that ID.
fr: Votre robot {bot_identity} a essayé d'envoyer un message sur le canal avec l'ID {stream_id}, mais aucun canal n'existe avec cette ID.

en: Your bot {bot_identity} tried to send a message to stream {stream_name}, but that stream does not exist. Click [here]({new_stream_link}) to create it.
fr: Votre robot {bot_identity} a essayé d'envoyer un message sur le canal {stream_name}, mais ce canal n'existe pas. Cliquez [ici]({new_stream_link}) pour le créer.

en: Your bot {bot_identity} tried to send a message to stream {stream_name}. The stream exists but does not have any subscribers.
fr: Votre robot {bot_identity} a essayé d'envoyer un message sur le canal {stream_name}. Ce canal existe mais n'a aucun abonné.

en: Private messages are disabled in this organization.
fr: Les messages privés sont désactivés dans cette organisations.

en: Message must not be empty
fr: Le message ne doit pas être vide

en: Message must not contain null bytes
fr: Le message ne doit pas contenir d'octets nuls.

en: Widgets: API programmer sent invalid JSON content
fr: Widgets: Contenu JSON non valide reçu du programmeur de l'API

en: Widgets: {error_msg}
fr: Widgets : {error_msg}

en: Subscriber data is not available for this stream
fr: Les données de l'abonné à ce canal ne sont pas disponibles

en: Unable to retrieve subscribers for private stream
fr: Impossible de retrouver la liste des abonnés pour ce canal privé

en: {user_name} renamed stream {old_stream_name} to {new_stream_name}.
fr: {user_name} a renommé le canal {old_stream_name} à {new_stream_name}.

en: Signups enabled
fr: Inscriptions activées

en: Invalid default stream group {}
fr: Groupe de canaux par défaut '{}' non valide

en: '{stream_name}' is a default stream and cannot be added to '{group_name}'
fr: '{stream_name}' est un canal par défaut et ne peut être ajouté à '{group_name}'

en: Default stream group '{group_name}' already exists
fr: Le groupe de canaux par défaut '{group_name}' existe déjà

en: Stream '{stream_name}' is already present in default stream group '{group_name}'
fr: Le canal '{stream_name}' est déjà présent dans le groupe de canaux par défaut '{group_name}'

en: Stream '{stream_name}' is not present in default stream group '{group_name}'
fr: Le canal '{stream_name}' n'est pas présent dans le groupe de canaux par défaut '{group_name}'

en: This default stream group is already named '{}'
fr: Le groupe de canaux par défaut s'appelle déjà '{}'

en: Default stream group '{}' already exists
fr: Le groupe de canaux par défaut '{}' existe déjà

en: Invalid flag: '{}'
fr: Indicateur non valide '{}'

en: Flag not editable: '{}'
fr: Indicateur non modifiable : '{}'

en: Invalid message(s)
fr: Message(s) invalide(s)

en: This topic was moved here from {old_location} by {user}
fr: Le sujet a été déplacé ici à partir de {old_location} par {user}.

en: This topic was moved by {user} to {new_location}
fr: Le sujet a été déplacé par {user} vers {new_location}

en: You do not have enough remaining invites. Please contact {email} to have your limit raised. No invitations were sent.
fr: Il ne vous reste plus assez d'invitations. Veuillez contacter {email} pour faire augmenter votre limite. Aucune invitation n'a été envoyée.

en: Your account is too new to send invites for this organization. Ask an organization admin, or a more experienced user.
fr: Votre inscription est trop récente pour que vous puissiez inviter des personnes à rejoindre cette organisation. Merci de demander à un administrateur de cette organisation, ou à un utilisateur plus ancien.

en: Some emails did not validate, so we didn't send any invitations.
fr: Certaines adresses courriels ne sont pas valides, nous n'avons donc envoyé aucune invitation.

en: We weren't able to invite anyone.
fr: Nous n'avons pas été capable d'inviter quelqu’un.

en: Some of those addresses are already using Zulip, so we didn't send them an invitation. We did send invitations to everyone else!
fr: Certaines de ces adresses utilisent déjà Zulip, nous ne leurs avons donc pas envoyé d'invitation. Nous avons bien sûr envoyé des invitations à toutes les autres personnes !

en: Invalid order mapping.
fr: Ordre de mappage non valide.

en: Field id {id} not found.
fr: Champ id {id} introuvable.

en: User group '{}' already exists.
fr: Le groupe d'utilisateurs '{}' existe déjà.

en: Invalid email '{}'
fr: Adresse courriel '{}' non valide

en: Topic can't be empty
fr: Le sujet ne peut pas être vide

en: Missing topic
fr: Sujet manquant

en: Cannot send to multiple streams
fr: Impossible d'envoyer sur plusieurs canaux.

en: Missing stream
fr: Canal manquant

en: Message must have recipients
fr: Le message doit avoir un destinataire

en: Invalid message type
fr: Type de message invalide

en: Invalid attachment
fr: Pièce jointe invalide

en: An error occurred while deleting the attachment. Please try again later.
fr: Une erreur est survenue pendant la suppression de la pièce-jointe. Merci de réessayer plus tard.

en: Message must have recipients!
fr: Le message doit avoir un destinataire !

en: Domain can't be empty.
fr: Le domaine ne peut pas être vide.

en: Domain must have at least one dot (.)
fr: Le domaine doit contenir au moins un point (.)

en: Domain is too long
fr: Le nom de domaine est trop long.

en: Domain cannot start or end with a dot (.)
fr: Le domaine ne peut pas démarrer ou se terminer avec un point (.)

en: Consecutive '.' are not allowed.
fr: Les '.' consécutifs ne sont pas permis.

en: Subdomains cannot start or end with a '-'.
fr: Les sous-domaines ne peuvent pas démarrer ou se terminer avec un '-'.

en: Domain can only have letters, numbers, '.' and '-'s.
fr: Le domaine ne peut contenir que des lettres, des nombres, des '.' et des '-'.

en: Zulip missed messages
fr: Messages non lus sur Zulip

en: Invalid address.
fr: Adresse courriel non valide.

en: Outside your domain.
fr: En-dehors de votre domaine.

en: Email addresses containing + are not allowed.
fr: Les adresses courriel contenant un + ne sont pas autorisées.

en: Reserved for system bots.
fr: Réservé aux robots système

en: {email} already has an account
fr: {email} possède déjà un compte

en: Already has an account.
fr: Possède déjà un compte.

en: Account has been deactivated.
fr: Le compte a été désactivé.

en: Emoji '{}' does not exist
fr: L'emoji '{}' n'existe pas

en: Invalid custom emoji.
fr: Emoji personnalisé non valide.

en: Invalid custom emoji name.
fr: Nom d'emoji personnalisé non valide.

en: This custom emoji has been deactivated.
fr: L'emoji personnalisé a été désactivé.

en: Invalid emoji code.
fr: Code d'emoji non valide.

en: Invalid emoji name.
fr: Nom d'emoji invalide.

en: Invalid emoji type.
fr: Type d'emoji invalide

en: Must be an organization administrator or emoji author
fr: Doit être un administrateur de l'organisation ou le créateur de l'emoji

en: Invalid characters in emoji name
fr: Caractères invalides dans le nom de l'emoji

en: Emoji name is missing
fr: Le nom de l'emoji est manquant

en: Invalid type parameter
fr: Type de paramètre invalide

en: Could not allocate event queue
fr: Impossible d'allouer la file d'attente d'événements

en: Stream '{stream}' does not exist
fr: Le canal '{stream}' n'existe pas

en: Stream with ID '{stream_id}' does not exist
fr: Le canal avec ID '{stream_id}' n'existe pas

en: organization owner
fr: propriétaire de l'organisation

en: user
fr: utilisateur

en: Cannot deactivate the only {entity}.
fr: Impossible de désactiver le seul {entity}.

en: Invalid markdown include statement: {include_statement}
fr: Assertion markdown 'include' non valide {include_statement}

en: Malformed JSON
fr: JSON malformé

en: Must be an organization administrator
fr: Doit être un administrateur de l'organisation

en: Must be an organization owner
fr: Doit être un propriétaire de l'organisation

en: Invalid API key
fr: Clé API invalide

en: Malformed API key
fr: Clé API mal formée

en: The '{event_type}' event isn't currently supported by the {webhook_name} webhook
fr: Le type d'événement '{event_type}' n'est présentement pas pris en charge par le webook {webhook_name}

en: Custom external account must define url pattern
fr: Le compte externe personnalisé doit définir un motif URL

en: Invalid external account type
fr: Type de compte externe non valide

en: Reply to a message
fr: Répondre à un message

en: Click anywhere on a message to reply.
fr: Cliquer n'importe où sur un message pour y répondre.

en: Catch up on a stream
fr: Découvrir un canal

en: Messages sent to a stream are seen by everyone subscribed to that stream. Try clicking on one of the stream links below.
fr: Les messages envoyés sur un canal sont visibles par tous les abonnés à ce canal. Essayez de cliquer sur l'un des canaux ci-dessous.

en: Topics
fr: Sujets

en: Every message has a topic. Topics keep conversations easy to follow, and make it easy to reply to conversations that start while you are offline.
fr: Tous les messages comportent un sujet. Les sujets rendent les discussions plus compréhensibles et facilitent les réponses à celles qui ont débutées pendant que vous étiez hors connexion.

en: Go to Settings to configure your notifications and display settings.
fr: Ouvrez les Paramètres pour configurer vos paramètres de notifications et d'affichage.

en: Compose
fr: Rédiger

en: Click here to start a new conversation. Pick a topic (2-3 words is best), and give it a go!
fr: Cliquer ici pour démarrer une nouvelle discussion. Mettez un sujet (2-3 mots), et lancez-vous!

en: Integration frameworks
fr: Frameworks d'intégration

en: Continuous integration
fr: Intégration continue

en: Customer support
fr: Support client

en: Deployment
fr: Déploiement

en: Financial
fr: Financier

en: HR
fr: RH

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Monitoring tools
fr: Outils de supervision

en: Project management
fr: Gestion de projet

en: Productivity
fr: Productivité

en: Version control
fr: Contrôle de version

en: Operator {} not supported.
fr: Opérateur {} non supporté.

en: [Read the guide]({help_url}) for getting your organization started with Zulip
fr: [Consulter le guide]({help_url}) pour aider votre organisation à bien démarrer sur Zulip

en: Hello, and welcome to Zulip!
fr: Bonjour, et bienvenue sur Zulip!

en: This is a private message from me, Welcome Bot.
fr: Ceci est un message privé de ma part, le Robot Bienvenue.

en: Here are some tips to get you started:
fr: Voici quelques trucs pour vous aider à démarrer :

en: Download our [Desktop and mobile apps]({apps_url})
fr: Téléchargez nos [applications de bureau et mobile]({apps_url})

en: Customize your account and notifications on your [Settings page]({settings_url})
fr: Personnalisez votre compte et les notifications sur la [page des Paramètres]({settings_url})

en: Type `?` to check out Zulip's keyboard shortcuts
fr: Tapez `?` pour consulter les raccourcis clavier de Zulip.

en: The most important shortcut is `r` to reply.
fr: Le raccourci le plus important est `r` pour rédiger.

en: Practice sending a few messages by replying to this conversation.
fr: Pratiquez-vous à envoyer quelques messages en rédigeant un message dans cette conversation.

en: If you're not into keyboards, that's okay too; clicking anywhere on this message will also do the trick!
fr: Si vous n'êtes pas fan des claviers, pas de problème; vous pouvez aussi cliquer n'importe où sur ce message.

en: This is a private stream, as indicated by the lock icon next to the stream name.
fr: Ceci est un canal privé, tel qu'indiqué par l'iĉone de cadenas à côté du nom de canal.

en: Private streams are only visible to stream members.
fr: Les canaux privés ne sont visibles qu'aux membres du canal.

en: To manage this stream, go to [Stream settings]({stream_settings_url}) and click on `{initial_private_stream_name}`.
fr: Pour gérer ce canal, ouvrez les [paramètres du Canal]({stream_settings_url}) et cliquez sur `{initial_private_stream_name}`.

en: This is a message on stream #**{default_notification_stream_name}** with the topic `topic demonstration`.
fr: Ceci est un message dans le canal #**{default_notification_stream_name}** avec le sujet `topic demonstration`.

en: Topics are a lightweight tool to keep conversations organized.
fr: Les sujets fournissent un cadre léger pour garder les conversations organisées.

en: You can learn more about topics at [Streams and topics]({about_topics_help_url}).
fr: Vous pouvez en apprendre plus sur les sujets sur la page [Canaux et sujets]({about_topics_help_url}).

en: This is a message on stream #**{default_notification_stream_name}** with the topic `swimming turtles`.
fr: Ceci est un message dans le canal #**{default_notification_stream_name}** avec le sujet `swimming turtles`.

en: [Start a new topic]({start_topic_help_url}) any time you're not replying to a         previous message.
fr: [Démarrez un nouveau sujet]({start_topic_help_url}) lorsque vous n'êtes pas en train de répondre à         un message précédent.

en: Invalid GCM option to bouncer: priority {!r}
fr: Options GCM non valides pour le serveur de relai : priorié {!r}

en: Invalid GCM options to bouncer: {}
fr: Options GCM non valides pour le serveur de relai : {}

note: error
en: Token does not exist
fr: Le jeton n'existe pas.

en: {full_name} mentioned you:
fr: {full_name} vous a mentionné :

en: {full_name} mentioned everyone:
fr: {full_name} a mentionné tout le monde :

en: Push notifications bouncer error: {}
fr: Erreur du serveur de relai des notifications push : {}

en: Can't decide between '{var_name1}' and '{var_name2}' arguments
fr: Impossible de trancher entre les arguments '{var_name1}' et '{var_name2}'

en: Missing '{var_name}' argument
fr: Argument '{var_name}' manquant

en: Bad value for '{var_name}': {bad_value}
fr: Mauvaise valeur pour '{var_name}': {bad_value}

en: Argument "{}" is not valid JSON.
fr: L'argument "{}" n'est pas du JSON valide.

en: Not logged in: API authentication or user session required
fr: Non connecté : Authentification API ou session utilisateur requise

en: Zulip Account Security
fr: Sécurité de Zulip

en: Invalid stream name '{}'
fr: Nom du canal invalide '{}'

en: Stream name too long (limit: {} characters).
fr: Nom du canal trop long (limite : {} caractères).

en: Stream name '{}' contains NULL (0x00) characters.
fr: Le nom du canal '{}' contient un ou plusieurs caractères NULL (0x00).

en: Only organization administrators can send to this stream.
fr: Seuls les administrateurs peuvent envoyer des messages dans ce canal.

en: New members cannot send to this stream.
fr: Les nouveaux membres ne peuvent envoyer des messages dans ce canal.

en: Not authorized to send to stream '{}'
fr: Pas autorisé à envoyer sur le canal '{}'

en: Please supply 'stream'.
fr: Veuillez renseigner 'stream'.

en: Please choose one: 'stream' or 'stream_id'.
fr: Veuillez choisir parmi 'stream' ou 'stream_id'.

en: Invalid stream id
fr: ID de canal invalide

en: Stream name '{}' is already taken.
fr: Le nom de canal '{}' est déjà pris.

en: User cannot create streams.
fr: L'utilisateur ne peut pas créer de canaux.

en: Stream(s) ({}) do not exist
fr: Canaux ({}) inexistant(s)

en: User cannot create stream with this settings.
fr: L'utilisateur ne peut créer de canal avec ces paramètres.

en: Default stream group with id '{}' does not exist.
fr: Le groupe de canaux par défaut avec l'ID '{}' n'existe pas.

en: Could not decode image; did you upload an image file?
fr: Impossible de décoder l'image; avez vous envoyé un fichier d'image?

en: Image size exceeds limit.
fr: La taille de l'image dépasse la limite.

en: Upload would exceed your organization's upload quota.
fr: L'envoi de ce fichier provoquerait le dépassement du quota de votre organisation.

en: Only group members and organization administrators can administer this group.
fr: Seuls les membres du groupe et les administrateurs de l'organisation peuvent administrer ce groupe.

en: Invalid user group
fr: Nom de groupe d'utilisateurs non valide

en: Name too long!
fr: Nom trop long !

en: Name too short!
fr: Nom trop court !

en: Invalid characters in name!
fr: Caractères invalides dans le nom !

en: Invalid format!
fr: Format invalide !

en: Name is already in use!
fr: Ce nom est déjà utilisé !

en: Bad name or username
fr: Mauvais nom ou nom d'utilisateur

en: Invalid integration '{}'.
fr: Intégration '{}' non valide.

en: Missing configuration parameters: {}
fr: Paramètres de configuration manquants : {}

en: Invalid {} value {} ({})
fr: {} de valeur {} non valide ({})

en: Invalid configuration data!
fr: Données de configuration non valides !

en: Invalid bot type
fr: Type de robot non valide

en: Invalid interface type
fr: Type d'interface non valide

en: Invalid user ID: {}
fr: ID d'utilisateur non valide : {}

en: No such bot
fr: Aucun robot

en: Insufficient permission
fr: Permission insuffisante

en: No such user
fr: Aucun utilisateur

en: User is deactivated
fr: L'utilisateur est désactivé

en: {var_name} is not a string
fr: {var_name} n'est pas une chaîne

en: {item} cannot be blank.
fr: {item} ne peut pas être vide.

en: Invalid {var_name}
fr: {var_name} non valide

en: {var_name} is too long (limit: {max_length} characters)
fr: {var_name} est trop longue (limite de caractères: {max_length})

en: {var_name} has incorrect length {length}; should be {target_length}
fr: La longueur {length} de {var_name} est incorrecte; elle devrait être {target_length}

en: {var_name} is not a date
fr: {var_name} n'est pas une date

en: {var_name} is not an integer
fr: {var_name} n'est pas un entier

en: {var_name} is not a float
fr: {var_name} n'est pas un nombre réel

en: {var_name} is not a boolean
fr: {var_name} n'est pas un booléen

en: {var_name} is not a valid hex color code
fr: {var_name} n'est pas un code de couleur hexadécimal valide

en: {var_name} is not a list
fr: {var_name} n'est pas une liste

en: {container} should have exactly {length} items
fr: {container} devrait avoir exactement {length} éléments

en: {var_name} is not a tuple
fr: {var_name} n'est pas un tuple

en: {var_name} should have exactly {desired_len} items
fr: {var_name} devrait avoir exactement {desired_len} items

en: {var_name} is not a dict
fr: {var_name} n'est pas un dict

en: {key_name} key is missing from {var_name}
fr: La clé {key_name} est manquante dans {var_name}

en: Unexpected arguments: {}
fr: Arguments inattendus : {}

en: {var_name} is not an allowed_type
fr: {var_name} n'est pas un allowed_type

en: {variable} != {expected_value} ({value} is wrong)
fr: {variable} != {expected_value} ({value} est faux)

en: {var_name} is not a URL
fr: {var_name} n'est pas une URL

en: Malformed URL pattern.
fr: Motif d'URL mal formé.

en: '{item}' cannot be blank.
fr: '{item}' ne peut pas être vide.

en: '{value}' is not a valid choice for '{field_name}'.
fr: '{value}' n'est pas une option valide pour '{field_name}'.

en: {var_name} is not a string or an integer list
fr: {var_name} n'est ni une chaîne ni une liste d'entiers

en: {var_name} is not a string or integer
fr: {var_name} n'est ni une chaîne ni un entier

en: Missing the HTTP event header '{header}'
fr: En-tête d'événement HTTP manquant '{header}'

en: There should be a leading slash in the zcommand.
fr: La zcommand devrait commencer par une barre oblique.

en: No such command: {}
fr: Commande inexistante : {}

en: Internal server error
fr: Erreur de serveur interne

en: CSRF Error: {reason}
fr: Erreur CSRF: {reason}

en: API usage exceeded rate limit
fr: L'utilisation de l'API a dépassé la limite

en: stream events
fr: événements de canal

en: Available on Zulip Standard. Upgrade to access.
fr: Disponible avec Zulip Standard. Mettre à niveau pour accéder.

en: Invalid filter pattern.  Valid characters are %s.
fr: Motif de filtre non valide.  Les caractères valides sont %s.

en: Invalid URL format string.
fr: Motif de chaîne URL non valide.

en: Unicode emoji
fr: Emoji unicode

en: Zulip extra emoji
fr: Emoji spécial Zulip

en: Invalid user ID: %d
fr: ID d'utilisateur non valide : %d

en: User with ID %d is deactivated
fr: L'utilisateur avec l'ID %d est désactivé

en: User with ID %d is a bot
fr: L'utilisateur avec l'ID %d est un robot

en: List of options
fr: Liste des options

en: Person picker
fr: Sélecteur de personne

en: Short text
fr: Texte court

en: Long text
fr: Texte long

en: Date picker
fr: Sélecteur de date

en: Link
fr: Lien

en: External account
fr: Compte externe

en: Unknown IP address
fr: Adresse IP inconnue

en: an unknown operating system
fr: un système d'exploitation inconnu

en: An unknown browser
fr: Un navigateur inconnu

en: Missing 'queue_id' argument
fr: Argument 'queue_id' manquant

en: Missing 'last_event_id' argument
fr: Argument 'last_event_id' manquant

en: You are not authorized to get events from this queue
fr: Vous n'êtes pas autorisés à voir les événements de cette file d'attente

en: An event newer than {event_id} has already been pruned!
fr: Un événement plus récent que {event_id} a déjà été nettoyé !

en: Event {event_id} was not in this queue
fr: L'événement {event_id} introuvable dans cette file d'attente

en: Bad event queue id: {queue_id}
fr: ID de file d'attente d'événements non valide : {queue_id}

en: You are not authorized to access this queue
fr: Vous n'avez pas l'autorisation d'accéder à cette file d'attente

en: Auth key for this subdomain not found.
fr: Clé d'authentification pour ce sous-domaine introuvable.

en: No JSON web token passed in request
fr: Jeton web JSON absent de la requête

en: Bad JSON web token
fr: Jeton web JSON non valide

en: No user specified in JSON web token claims
fr: Aucun utilisateur spécifié dans les revendications du jeton web JSON

en: No organization specified in JSON web token claims
fr: Aucune organisation spécifiée dans les revendications du jeton web JSON

en: Wrong subdomain
fr: Mauvais sous-domaine

en: Invalid subdomain
fr: Sous-domaine invalide

en: Dev environment not enabled.
fr: Environnement de dev non activé.

en: This organization has been deactivated.
fr: Cette organisation a été désactivée.

en: Your account has been disabled.
fr: Votre compte a été désactivé

en: This user is not registered.
fr: Cet utilisateur n'est pas inscrit.

en: Password auth is disabled in your team.
fr: L'authentification par mot de passe est désactivée pour votre équipe.

en: Your username or password is incorrect.
fr: Votre nom d'utilisateur ou mot de passe est incorrect.

en: Subdomain required
fr: Sous-domaine requis

en: GOOGLE_CLIENT_ID is not configured
fr: Le GOOGLE_CLIENT_ID n'est pas configuré

en: <p>Not a valid URL.</p>
fr: <p>URL non valide.</p>

en: User-Agent header missing from request
fr: En-tête User-Agent absent de la requête

en: Label cannot be blank.
fr: L'étiquette ne peut pas être vide.

en: Field must have at least one choice.
fr: Les champs doivent avoir au moins un choix disponible.

en: Invalid field type.
fr: Type de champ invalide.

en: A field with that label already exists.
fr: Un champ avec cette étiquette existe déjà.

en: Default custom field cannot be updated.
fr: Le champ personnalisé par défaut ne peut être modifié.

en: Unknown hotspot: {}
fr: Hotspot inconnu : {}

en: Must be invited as an valid type of user
fr: Doit être invité en tant que type d'utilisateur valide

en: You must specify at least one email address.
fr: Vous devez spécifier au moins une adresse courriel.

en: You must specify at least one stream for invitees to join.
fr: Vous devez abonner les invités à au moins un canal.

en: Stream does not exist with id: {}. No invites were sent.
fr: Le canal avec ID {} n'existe pas. Aucune invitation n'a été envoyée.

en: No such invitation
fr: Aucune invitation

en: Invalid stream id {}. No invites were sent.
fr: ID de canal non valide {}. Aucune invitation n'a été envoyée.

en: Message edit history is disabled in this organization
fr: L'historique de modification des messages est désactivé dans cette organisation

en: Your organization has turned off message editing
fr: Votre organisation a désactivé la modification des messages

en: Invalid propagate_mode without topic edit
fr: propagate_mode non valide sans modification de sujet

en: You don't have permission to edit this message
fr: Vous n'avez pas la permission de modifier ce message

en: The time limit for editing this message has passed
fr: La limite de temps pour modifier ce message est dépassée.

en: Nothing to change
fr: Rien à changer

en: You don't have permission to move this message
fr: Vous n'avez pas la permission de déplacer ce message

en: Cannot change message content while changing stream
fr: Impossible de modifier le contenu du message en changeant de canal

en: Streams must be public
fr: Les canaux doivent être publics

en: You don't have permission to delete this message
fr: Vous n'avez pas la permission de supprimer ce message.

en: The time limit for deleting this message has passed
fr: La limite de temps pour supprimer ce message est dépassée.

en: Message already deleted
fr: Message déjà supprimé

en: Invalid narrow operator: {desc}
fr: Opérateur de restriction non valide : {desc}

en: Missing 'anchor' argument.
fr: Argument 'anchor' manquant

en: Invalid anchor
fr: Ancre invalide

en: Too many messages requested (maximum {}).
fr: Un trop grand nombre de messages demandés (maximum {})

en: No such topic '{}'
fr: Sujet '{}' introuvable

en: Invalid time format
fr: Format d'heure invalide

en: Time must be in the future.
fr: L'heure doit être dans le futur.

en: Unknown organization '{}'
fr: Organisation inconnue '{}'

en: Missing sender
fr: Expéditeur manquant

en: Mirroring not allowed with recipient user IDs
fr: Mise en mirror non autorisée avec un ID utilisateur de destinataire

en: Invalid mirrored message
fr: Message mirroir non valide

en: Zephyr mirroring is not allowed in this organization
fr: Le mirroir Zephyr n'est pas autorisé dans cette organisation.

en: Missing deliver_at in a request for delayed message delivery
fr: deliver_at absent de la requête de remise différée du message

en: Topic already muted
fr: Sujet déjà muet

en: Topic is not muted
fr: Ce sujet n'est pas muet.

en: Presence is not supported for bot users.
fr: La présence n'est pas supportée pour les utilisateurs robots.

en: No presence data for {email}
fr: Pas de données de présence pour {email}

en: Client did not pass any new values.
fr: Le client n'a envoyé aucune nouvelle valeur.

en: Invalid status: {}
fr: Statut invalide: {}

en: Empty or invalid length token
fr: Jeton vide ou de taille non valide

en: Invalid APNS token
fr: Jeton APNS non valide

en: At least one of the following arguments must be present: emoji_name, emoji_code
fr: Au moins un des arguments suivants doit être présent : emoji_nam, emoji_code

en: Reaction doesn't exist.
fr: Cette réaction n'existe pas.

en: Invalid language '{}'
fr: Langue invalide '{}'

en: Organization description is too long.
fr: La description de l'organisation est trop longue.

en: Organization name is too long.
fr: Le nom de l'organisation est trop long.

en: At least one authentication method must be enabled.
fr: Au moins une méthode d'authentification doit être activée.

en: Invalid video_chat_provider {}
fr: video_chat_provider non valide {}

en: Invalid domain: {}
fr: Domaine non valide : {}

en: The domain {domain} is already a part of your organization.
fr: Le domaine {domain} fait déjà partie de votre organisation.

en: No entry found for domain {domain}.
fr: Aucune entrée trouvée pour le domaine {domain}.

en: A custom emoji with this name already exists.
fr: Un emoji personnalisé avec le même nom existe déjà.

en: You must upload exactly one file.
fr: Vous devez envoyer exactement un fichier.

en: Uploaded file is larger than the allowed limit of {} MiB
fr: Le fichier envoyé dépasse la limite autorisée de {} Mo

en: Image file upload failed.
fr: L'envoi du fichier image a échoué.

en: Exceeded rate limit.
fr: Taux limite dépassé.

en: Please request a manual export from {email}.
fr: Veuillez demander une exportation manuelle à {email}.

en: Invalid data export ID
fr: ID d'exportation non valide

en: Export already deleted
fr: Exportation déjà supprimée

en: Filter not found
fr: Filtre introuvable

en: You must upload exactly one icon.
fr: Vous devez envoyer exactement une icône.

en: You must upload exactly one logo.
fr: Vous devez envoyer exactement un logo.

en: The organization creation link has expired or is not valid.
fr: Le lien de création d'organisation a expiré ou n'est pas valide.

en: New organization creation disabled
fr: La création de nouvelles organisations est désactivée

en: User not authorized to execute queries on behalf of '{principal}'
fr: L'utilisateur n'est pas autorisé à exécuter des demandes au nom de '{principal}'

en: You must pass "new_description" or "new_group_name".
fr: Vous devez fournir "new_description" ou "new_group_name".

en: Invalid value for "op". Specify one of "add" or "remove".
fr: Valeur non valide pour "op". Spécifier soit "add" ou "remove".

en: Stream already has that name!
fr: Le canal a déjà ce nom !

en: Nothing to do. Specify at least one of "add" or "delete".
fr: Rien à faire. Spécifiez au moins un "ajouter" ou "supprimer".

en: This action requires administrative rights
fr: Cette action demande des droits d'administration

en: {user_full_name} subscribed you to the stream {stream_name}.
fr: {user_full_name} vous a abonné au canal {stream_name}.

en: {user_full_name} subscribed you to the following streams:
fr: {user_full_name} vous a abonné aux canaux suivants :

en: Unable to access stream ({stream_name}).
fr: Impossible d'accéder au canal ({stream_name})

en: You can only invite other Zephyr mirroring users to private streams.
fr: Vous pouvez inviter d'autres utilisateurs du mirroir Zephyr uniquement dans des canaux privés.

en: Only administrators can modify other users' subscriptions.
fr: Seuls les administrateurs peuvent modifier les abonnements des autres utilisateurs.

en: Your account is too new to modify other users' subscriptions.
fr: Votre compte est trop récent pour modifier les abonnements des autres utilisateurs.

en: {user_name} created the following streams: {stream_str}.
fr: {user_name} a créé les nouveaux canaux : {stream_str}.

en: {user_name} created a new stream {stream_str}.
fr: {user_name} a créé un nouveau canal {stream_str}.

en: new streams
fr: nouveaux canaux

en: Stream created by {user_name}.
fr: Canal créé par {user_name}.

en: Unknown subscription property: {}
fr: Propriété d'abonnement inconnue : {}

en: Not subscribed to stream id {}
fr: Non abonné au canal avec l'ID {}

en: Invalid json for submessage
fr: JSON du sous-message non valide

en: <p>You are not authorized to view this file.</p>
fr: <p>Vous n'êtes pas autorisé à visualiser ce fichier.</p>

en: <p>Invalid size.</p>
fr: <p>Taille invalide</p>

en: <p>File not found.</p>
fr: <p>Fichier introuvable.</p>

en: Invalid token
fr: Jeton non valide

en: Invalid filename
fr: Nom de fichier non valide

en: You must specify a file to upload
fr: Vous devez spécifier un fichier à envoyer

en: You may only upload one file at a time
fr: Vous ne pouvez envoyer qu'un seul fichier à la fois.

en: No new data supplied
fr: Aucune nouvelle donnée fournie.

en: User {user_id} is already a member of this group
fr: L'utilisateur {user_id} est déjà membre de ce groupe

en: There is no member '{}' in this user group
fr: Il n'y a pas de membre '{}' dans ce groupe d'utilisateurs

en: Avatar changes are disabled in this organization.
fr: Cette organisation ne permet pas de modifier son avatar.

en: Email address changes are disabled in this organization.
fr: Le changement d'adresse courriel est désactivé dans votre organisation.

en: Please fill out all fields.
fr: Merci de renseigner tous les champs.

en: Your Zulip password is managed in LDAP
fr: Votre mot de passe Zulip est géré dans l'annuaire LDAP

en: Wrong password!
fr: Mot de passe incorrect !

en: You're making too many attempts! Try again in {} seconds.
fr: Vous dépassez la limite de nombre de tentatives ! Veuillez réessayer dans {} secondes.

en: New password is too weak!
fr: Le nouveau mot de passe est trop faible !

en: Check your email for a confirmation link.
fr: Vérifiez votre courriel pour un lien de confirmation.

en: Invalid default_language
fr: default_language non valide

en: Invalid notification sound '{}'
fr: Son de notification '{}' non valide

en: You must upload exactly one avatar.
fr: Vous devez envoyer exactement un avatar.

en: Cannot deactivate the only organization owner
fr: Impossible de désactiver le seul propriétaire de l'organisation

en: The owner permission cannot be removed from the only organization owner.
fr: La permission de propriétaire ne peut être retirée du seul propriétaire de l'organisation.

en: Failed to change owner, no such user
fr: Échec du changement de propriétaire, utilisateur introuvable

en: Failed to change owner, user is deactivated
fr: Échec du changement de propriétaire, l'utilisateur est désactivé

en: Failed to change owner, bots can't own other bots
fr: Échec du changement de propriétaire, les robots ne peuvent pas détenir d'autres bots.

en: Can't create bots until FAKE_EMAIL_DOMAIN is correctly configured.
    Please contact your server administrator.
fr: La création de robots est impossible alors que FAKE_EMAIL_DOMAIN n'est pas configuré correctement.
    Veuillez contacter votre administrateur.

en: Embedded bots are not enabled.
fr: Les robots intégrés ne sont pas activés.

en: Invalid embedded bot name.
fr: Nom de robot intégré non valide.

en: Username already in use
fr: Nom d'utilisateur déjà utilisé

en: Email '{email}' not allowed in this organization
fr: L'adresse courriel '{email}' n'est pas autorisée dans cette organisation

en: Disposable email addresses are not allowed in this organization
fr: Les adresses courriel jetables ne sont pas autorisées dans cette organisation

en: Email '{}' already in use
fr: Adresse courriel '{}' déjà utilisée

en: Invalid Zoom access token
fr: Jeton d'accès Zoom non valide

en: Zoom credentials have not been configured
fr: L'identifiant Zoom n'a pas été configuré

en: Invalid Zoom session identifier
fr: Identifiant de session Zoom non valide

en: Invalid Zoom credentials
fr: Identifiant Zoom non valide

en: Failed to create Zoom call
fr: Impossible de créer la réunion Zoom

en: Big Blue Button is not configured.
fr: Big Blue Button n'est pas configuré.

en: Error connecting to the Big Blue Button server.
fr: Erreur de connexion au serveur Big Blue Button.

en: Error authenticating to the Big Blue Button server.
fr: Erreur d'authentification auprès du serveur Big Blue Button.

en: Big Blue Button server returned an unexpected error.
fr: Le serveur Big Blue Button a renvoyé une erreur inattendue.

en: Could not find Kerberos credential
fr: Impossible de trouver la référence Kerberos.

en: Webathena login not enabled
fr: Connexion Webathena non activée

en: Invalid Kerberos cache
fr: Cache Kerberos invalide

en: We were unable to setup mirroring for you
fr: Nous n'avons pas réussi à configurer un mirroir pour vous

en: Missing key {} in JSON
fr: Clef manquante {} dans le JSON

en: Unknown webhook request
fr: Requête webhook inconnue

en: Content can't be empty
fr: Le contenu ne peut être vide

en: Malformed JSON input
fr: Entrée JSON malformée

en: Unable to handle Pivotal payload
fr: Impossible de traiter la charge utile Pivotal

en: Error: channels_map_to_topics parameter other than 0 or 1
fr: Erreur: channels_map_to_topics paramètre autre que 0 ou 1

en: Message from Slack
fr: Message de Slack

en: Unknown WordPress webhook action: {}
fr: Action webhook WordPress inconnue : {}

en: Invalid payload
fr: Charge utile non valide

en: Your data export is complete and has been uploaded here:
    
    {public_url}
fr: Votre exportation de données est terminée et a été envoyée ici :
    
    {public_url}

note: error
en: Must validate with valid Zulip server API key
fr: Doit être valider avec une clé API valide de serveur Zulip

note: error
en: Invalid token type
fr: Type de jeton invalide

en: {} is not a valid hostname
fr: {} n'est pas un nom d'hôte valide.

en: Invalid property {}
fr: Propriété non valide {}

en: Data is out of order.
fr: Les données sont hors d'ordre.

en: Invalid data.
fr: Donnée non valide.

en: Missing id_token parameter
fr: Paramètre id_token manquant

en: Invalid OTP
fr: OTP non valide

en: Can't use both mobile_flow_otp and desktop_flow_otp together.
fr: Impossible d'utiliser mobile_flow_otp et desktop_flow_otp en en même temps.
